Skocz do zawartości

Mini frezarka CNC


robert.pilot
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Kupiłem sobie do "warsztatu" mini frezarkę PROXXON MF 70, przerabiam ją na sterowanie CNC za pomocą Arduino.

Temat sterownika i przeróbki już ogarnąłem. Jestem zielony w temacie i prosiłbym o pomoc w ogarnięciu oprogramowania i sterowania.

Do dyspozycji mam parę programów

  • Grbl
  • GrblGru
  • Mach 3
  • FreeCad

Czyli chciałbym zrobić projekt elementu, zapewne trzeba przerobić go na G code i frezować, niby proste...

Jeśli możliwe bardzo proszę o podpowiedzi co z czym...

Z góry Wielkie dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/ Proponuję zerknij na YouTube jak to zrobili inni 

2/ oceń który projekt jest Tobie najbardziej przyjazny i jak najlepiej opisany.

3/ powiel projekt i zrobione .

 

Szkoda czasu na odkrywanie Ameryki w sezonie lotnym :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, young napisał:

wrzucaj info z postępu prac to i inni coś podpatrzą...

Ok, namówiłeś mnie...

Jest wiele wariantów sterowania CNC, ja wybrałem sterowanie za pomocą laptopa i sterownika zrobionego na Adruino.

Sterownik kupiłem na portalu aukcyjnym, jest fajnie zrobiony w obudowie, dodatkowo osoba sprzedająca okazała się bardzo pomocna w konfiguracji i wszelkich informacji na dany temat (jestem totalnie zielony w tym temacie i dopiero się uczę).

Do napędu osi XY zastosuję silniki NEMA17, do osi Z silnik NEMA17 z dwustronnym wałem, dokupiłem drugi stół krzyżowy, który jest manualny, w razie potrzeby dorobienia prostego elementu zmieniam stół i oś Z będzie też manualna.

Silniki mocuję za pomocą dostępnych zestawów dedykowanych do frezarki i do danego silnika, oczywiście można zrobić sobie samemu np. na drukarce 3D, lub jak widziałem w sieci nawet na trytytki...😉, trzeba zwrócić uwagę pod jakie silniki są te zestawy, kupiłem najpierw pod inny model silnika NEMA23 i Chinczyk nie chce mi przyjąć zwrotu (jak coś to mogę sprzedać).

W zestawach zastosowano prosty sposób połączenia wału z osią, wystarczy przykręcić krążki do pokręteł, sposób ten może jest prosty ale jest to sztywne połączenie, więc wibracje gwarantowane. Ja zastosuję sprzęgło kłowe CNC bezluzowe, do tego połączenia muszę wytoczyć tulejki, co dziś będę czynił... CDN.

 

20220524_073328.jpg

20220524_073349.jpg

nem.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też spróbować Estlcam'a. Jeżeli masz projekt zapisany w dxf to bez problemu wygenerujesz ścieżki dla Twojej maszynki. Oczywiście trzeba poustawiać parametry i wgrać oprogramowanie do Arduino. Program ma też spolszczenie (w Setup/Basic settings)  więc dasz sobie radę. Jak wyskoczą jakieś problemy to pisz, pomogę. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jano napisał:

To w końcu co wgrałeś do tego arduino,Która wer.grbl .Ściągnij sobie trjal cam-bam jest po polsku można go używać 40 razy,potem ogranicza ilość kodu.Ma wiele opcji .

Kupiłem kompletny sterownik, już  zaprogramowany, wystarczy podłączyć go do kompa i za pomocą programu GrblGru lub GrblLaser można przyciskami sterować. Chodzi mi o to, że chcę wykonać rysunek elementu, przerobić go na GCode, ustawić dane maszyny w programie i ma sama frezować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, robert.pilot napisał:

Kupiłem kompletny sterownik, już  zaprogramowany, wystarczy podłączyć go do kompa i za pomocą programu GrblGru lub GrblLaser można przyciskami sterować. Chodzi mi o to, że chcę wykonać rysunek elementu, przerobić go na GCode, ustawić dane maszyny w programie i ma sama frezować.

Ustawienia maszyny (frez, posuw itp.) trzeba zrobić w programie , który generuje plik GCode.

Niestety w temacie maszyn CNC, to kiepsko opracowany temat (do drukarek 3D jest wiele slicerów).

Sam by obejść problem (cięcie) kupiłem devCad-a, bo ma moduł służący do robienia plików gcode i to prosty jak budowa cepa :) tylko po angielsku.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.