Skocz do zawartości

Aparatura graupner 414 35mhz Pomoc??


Ejdzjan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Mam pytanie odnośnie aparatury graupner 414 35mhz.  Czy jest ktoś w stanie mi pomóc na forum naprawić to radyjko. Aparatura włącza się pokazuje stan naładowania baterii a nie chce wspolpracowac z odbiornikiem. Odbiornik jest sprawny z innymi nadajnikami działa poprawnie. 

 

received_5587952361321668.jpeg

received_5436887936359976.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kanał 67 to 35,070MHz. Trzecia harmoniczna wychodzi na 105.2MHz. Jak ustawisz zwykłe radio FM na 105.2  to powinienes usłyszeć sygnał z nadajnika. Jeżeli nie usłyszysz to znaczy że nadajnik nie wysyła. Takie sprawdzenie działa bo robiłem tak wielokrotnie.

 Kwarce graupnera mogą sie wzbudzać na częstotliwości podstawowej albo owertonowej ( juz nie pamiętam - minęło z 15 lat jak sprzedałem 14-tkę) I radzilbym kupić kwarc graupnera bo inny może po prostu nie chcieć się wzbudzić w generatorze nadajnika. Tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli z innym nadajnikiem odbiornik działa to zamontuj w nadajniku który nie działa kwarc z tego działającego nadajnika. Przemyj też gniazdo kwarcu w nadajniku i końcówki kwarcu. Czasem pomaga kilkakrotne wciśnięcie i wyciągnięcie kwarcu , czyszczą się styki. W odbiorniku trzeba stosować kwarc Graupnera bo mają inną częstotliwość pośrednią -różnica 10kHz. 455 kHz lub 465 kHz, dokładnie już nie pamiętam która była standardem w innych odbiornikach. Nadajnik pracuje chyba na  1-harmonicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemiana dotyczy tylko odbiorników. W nadajniku może być powielanie jak w Signalu fm7.  Niestety, w zależności od producenta i układu generatora kwarc może być wzbudzany na czestotliwosci podstawowej albo owertobowej czyi  drugiej czy trzeciej harmonicznej. I tu jest właśnie problem z kwarcami. Kwarc owertonowy jest powiedzmy na 12MHz ale wzbudzany na 36 i taką czestotliwosc ma napisaną na obudowie. Taki kwarc może się nie wzbudzić w nadajniku przystosowanym do kwarcu podstawowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ejdzjan napisał:

Dziękuję za odpowiedzi. Spróbuję jeszcze pokombinować. A jaki byłby koszt przerobienia tego na 2.4ghz??

Można w tani sposób  , kupując dowolny moduł , Frsky czy Coronę dostępne jeszcze na Aliexpress .

Zrób zdjęcie, całej elektroniki w środku .

Przeróbka polega na odłączeniu  modułu  w.cz 35mhz  i w ten sam tor podłącza się moduł 2,4 trzeba zwrócić uwagę na bieguny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gra nie warta świeczki. Powieś ten nadajnik na ścianę jako eksponat. No chyba, że Cię stać na odszkodowanie jak komuś zrobisz krzywdę. Kup coś nowego, niezawodnego, perspektywicznego i ciesz się lataniem. Jak Cię nie stać sprezentuję Ci nadajnik PELIKANA 2,4 GHz na początek (niestety nie mam odbiornika). Ale to i tak jest półśrodek do samolotu ale dobrze  nadaje się do żaglówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozbyłem się takiego nadajnika z odbiornikiem około trzy lata temu.  Zainwestowałem w radiomastera  i  jestem pod wrażeniem możliwości jakie współczesne nadajniki oferują.  Fakt trzeba się trochę nauczyć.

Jak poprzednik napisał nadaje się jako eksponat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego chcę to radio uruchomić bo bardzo mi sie podoba i jest wygodne. Ja aktualnie latam i pływam na nowoczesnych nadajnikach. Ale to chciałem żeby mi posłużyło do modelu holownika który właśnie kończę budować. Poniżej zdjęcia nadajnika od środka.

 

IMG20221020214835.jpg

IMG20221020214424.jpg

IMG20221020214409.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.