Skocz do zawartości

Profil skrzydła do szybowca


adamvcr
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry. Przymierzam się do projektowania swojego drugiego szybowca. Konstrukcję zamierzam oprzeć o rurkę węglową, a powierzchnia skrzydeł ma wynosić okolice 12 dm2. W poprzednim modelu postawiłem na profil Clark-Y. Ale teraz zastanawiam się czy nie istnieje profil o lepszych właściwościach. Dodam że chciałbym zmaksymalizować stateczność względem sterowności oraz zależy mi na maksymalnym przebytym dystansie.

Od razu dziękuję za uzyskaną pomoc.

Pozdrawiam Adam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, adamvcr napisał:

Dzień Dobry. Przymierzam się do projektowania swojego drugiego szybowca. Konstrukcję zamierzam oprzeć o rurkę węglową, a powierzchnia skrzydeł ma wynosić okolice 12 dm2. W poprzednim modelu postawiłem na profil Clark-Y. Ale teraz zastanawiam się czy nie istnieje profil o lepszych właściwościach. Dodam że chciałbym zmaksymalizować stateczność względem sterowności oraz zależy mi na maksymalnym przebytym dystansie.

Od razu dziękuję za uzyskaną pomoc.

Pozdrawiam Adam.

Powiedz lepiej jaki chcesz ten HLG/DLG i dobierze się jakieś gotowe plany.

Po tak postawionym pytaniu widać, że na projektowanie samemu to grubo za wcześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam zbudować szybowiec HLG. Poprzedni szybowiec osiągał dystanse ok. 40m. Teraz chciałbym to zwiększyć jeszcze bardziej.

Pozdrawiam Adam.

10 godzin temu, Patryk Sokol napisał:

Powiedz lepiej jaki chcesz ten HLG/DLG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, adamvcr napisał:

Zamierzam zbudować szybowiec HLG. Poprzedni szybowiec osiągał dystanse ok. 40m. Teraz chciałbym to zwiększyć jeszcze bardziej.

Pozdrawiam Adam.

W sensie, że chcesz szybowiec rzucany z ręki, który ma latać na dystans? 

 

Czy jednak potrzebujesz, żeby mógł zakręcać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Patryk Sokol napisał:

W sensie, że chcesz szybowiec rzucany z ręki, który ma latać na dystans? 

Dokładnie o to chodzi.

 

30 minut temu, Patryk Sokol napisał:

Czy jednak potrzebujesz, żeby mógł zakręcać? 

Nie potrzebuje tego.

Pozdrawiam Adam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli powierzchnia skrzydeł na 12dm^2, wyrzucany z ręki i lata tylko po prostej?

 

Powiedziałbym, że potrzeby cokolwiek nietypowe.

 

Opisz więcej na czym to przedsięwzięcia ma polegać, bo tak to nikt nie będzie w stanie pomóc (bo gdyby to był typowy HLG, to porada byłaby prosta, a tak to nie wiem czy np. robisz wolnolotkę, czy jednak RC, który można ręcznie wypoziomować po rzucie)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Patryk Sokol napisał:

Czyli powierzchnia skrzydeł na 12dm^2, wyrzucany z ręki i lata tylko po prostej?

 

Powiedziałbym, że potrzeby cokolwiek nietypowe.

 

Opisz więcej na czym to przedsięwzięcia ma polegać, bo tak to nikt nie będzie w stanie pomóc (bo gdyby to był typowy HLG, to porada byłaby prosta, a tak to nie wiem czy np. robisz wolnolotkę, czy jednak RC, który można ręcznie wypoziomować po rzucie)

 

Chodzi o wolnolotkę.

Pozdrawiam Adam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Patryk Sokol napisał:

Ok, poddaję się, wyciąganie informacji, to jak wyciskanie wody z kamienia.

To ty stary wyga i weteran nie wiesz co to wolnolotka !  

 

 

Ps ja też nie wiem chacha.. chociaż legenda glosi że niektórzy wolnolotki oklejają czarnym papierem, no wiesz nagrzane od slonca do góry się unosi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Patryk Sokol napisał:

Ok, poddaję się, wyciąganie informacji, to jak wyciskanie wody z kamienia.

Przepraszam ale jestem stosunkowo świeży w tych tematach i za każdy brak wiedzy przepraszam. Nawet nie wiem gdzie mogę posiąść potrzebną wiedzę.

Pozdrawiam Adam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, adamvcr napisał:

Przepraszam ale jestem stosunkowo świeży w tych tematach i za każdy brak wiedzy przepraszam. Nawet nie wiem gdzie mogę posiąść potrzebną wiedzę.

Pozdrawiam Adam.

Adam chcemy pomóc, tak jak pisze Czarek (on ma duże doświadczenie) im wiecej napiszesz tym lepsze rady dostaniesz . Każdy kiedyś zaczynał:). 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, young napisał:

Adam chcemy pomóc, tak jak pisze Czarek (on ma duże doświadczenie) im wiecej napiszesz tym lepsze rady dostaniesz . Każdy kiedyś zaczynał:). 

 

A więc tak, zamierzam zbudować mały szybowiec HLG o powierzchni skrzydeł około 12 dm2. Nie ma on być zdalnie sterowany (RC). Zależy mi na jak największym przebytym dystansie w linii prostej, w porównaniu do poprzedniego zbudowanego przeze mnie szybowca (Jego zasięg wynosił ok. 40m). Konstrukcję chciałbym oprzeć na rurce węglowej. Najbardziej interesuje mnie profil skrzydła (poprzedni szybowiec oparłem na profilu Clark-Y). Mam nadzieję że podane przeze mnie informację będą wystarczające.

Pozdrawiam Adam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.12.2022 o 19:06, adamvcr napisał:

Przepraszam ale jestem stosunkowo świeży w tych tematach i za każdy brak wiedzy przepraszam

Adamie , nie ma za co przepraszać , po tym co napisałeś widać ,że nie masz absolutnie doświadczenia w modelarstwie lotniczym dlatego proponuję budować narazie modele z gotowych planów: cokolwiek byś nie zbudował to lataj , obserwuj i wyciągaj wnioski. Oprócz tego polecam poszukać książek modelarskich które nauczą podstaw aerodynamiki

https://allegro.pl/listing?string=aerodynamika modeli latajacych

 

https://allegro.pl/listing?string=profile modeli latających

 

Publikacje jesli chodzi o profile , troche przestarzałe ale fizyka przez ostatnie 40 lat się nie zmieniła tak więc można się z tych bardzo wartościowych książek naprawdę wiele nauczyć. Zaprojektowanie modelu szybowca to nie taka prosta sprawa tak więc jesli masz ambicję ku temu to wiele nauki przed tobą!

Oczywiście warto i z pewnością sobie poradzisz ale nalezy się uzbroić w cierpiliwość.

W dniu 27.12.2022 o 19:40, adamvcr napisał:

w porównaniu do poprzedniego zbudowanego przeze mnie szybowca (Jego zasięg wynosił ok. 40m).

W lotnictwie używa się pojęcia " doskonałość aerodynamiczna szybowca". Najprościej i najkrócej mówiąc: jeśli model z wysokości 1 metra w spokojnym powietrzu przelatuje np. 20metrów to oznacza ,że jego doskonałość wynosi 20 jednostek. Obecnie duże szybowce mają już doskonałości nawet około 70 . Modele te wartości maja znacznie niższe ( nie ta skala mała wartość Re) ale .....to już jak więcej poczytasz teorii :)

Ja jestem modelarzem 20 lat , zbudowałem kilkanaście różnych modeli RC szybowców i samolotów , spalin i elektryków a nnie projektuję modeli bo uważam ,że mam za małą wiedzę.

Słuchaj porad Czarka i Patryka : to bardzo doświadczeni modelarze mający dużą wiedzę zarówno praktyczną jak i teoretyczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.