Skocz do zawartości

Stearman PT 17 - z pianki


ToMarkov
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio udało mi się zrobić podwozie z drutu 3mm i "owiewki" goleni, oklejone już papierem. Zamontowałem kółka 70mm i ogonowe 30mm które będzie skrętne poprzez ster kierunku. 

 

Myślę teraz jak przymocować dolny płat do kadłuba. Rozwazam wstawić mocowanie ze sklejki 3mm i nakrętki kłowe w 4punktach a przez płat poprowadzić w tulejkach (ze słomki plastikowej) śruby nylonowe 3mm. 

 

Może ktoś mógłby zaproponować inne rozwiązanie?

 

Kadłub na chwile obecną prezentuje się tak:

 

IMG_20230330_200510.thumb.jpg.767d7484b4397e82516a24f5e816d0e2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna np. 2x kolki drewniane w placie wklejone np w dzwigar (chyba ze dzwigar z pianki to wtedy trzeba by go wzmocnic sklejka przy mocowaniu kolkow) a z tylu 2x sruba nylonowa. Te tulejki zamiast slomki mozesz zrobic np. z zwinietego bloku technicznego i nasaczyc CA ale przede wszystkim nie opieralbym ich o pianke tylko o wzmocnienie ze sklejki wklejonej w plat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.03.2023 o 21:15, JacekCichy napisał:

Mozna np. 2x kolki drewniane w placie wklejone np w dzwigar (chyba ze dzwigar z pianki to wtedy trzeba by go wzmocnic sklejka przy mocowaniu kolkow)

Dobry pomysł ale już niestety płat jest gotowy i wklejenie kołków niezbyt się uda chociaż część podkadlubowa zrobiłem ze styroduru aby właśnie pewnie osadzić mocowanie ale chyba zostanę przy mocowaniu na 4 śruby. Wkleiłem ze sklejki mocowania w których będą nakrętki kłowe. Nie planuje demontować skrzydeł bo to dwupłat a 1350mm powinienem zmieścić do mojego auta. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek- to jak nie planujesz rozbierać modelu wcale, to rozważ wklejenie skrzydła całkiem na stałe? Z  tym, ze to jest takie rozwiązanie "na amen".

Trzeba w nim założyć, że uda się uniknąć np. lądowań podpartych, z cyrklem. Ale to w sumie rzeczywiście nie duży model, mogłoby działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Jerzy_R napisał:

Na takie coś to pewnie już za późno

Dzięki, jeśli chodzi o łączenie płatów będzie rozwiązane podobnie. Myślałem zamiast takich blaszek jak u Ciebie zrobić z rurek alu 6mm ale to jeszcze będę rozważal. Bardziej chodziło mi o mocowanie skrzydła (dolnego) do kadłuba, ale tak jak pisałem wyżej, będzie na 4 śruby. 

 

Teraz powoli biorę się za malowanie. 

IMG_20230401_131349.thumb.jpg.b2829fd33d46142eebebbf430264b239.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jerzy_R napisał:

I tak też mam w swoim fabrycznym latadle

IMG_20230401_132510.jpg

Jurku, a czy w swoim Stearmanie masz wznios na dolnym płacie , jeśli tak to jak duży on jest ? Zastanawiam się czy robić wznios czy nie robić, ciekaw jestem jak by się zachowywał bez wzniosu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dziś trochę popracowalem przy modelu. 

Udało się zamocowac dolny płat, usterzenie i wszystkie serwa wraz z popychaczami oraz całą elektronike.

 

Jutro może przyjdzie pora na montaż zastrzałów i górnego skrzydła. 

 

Silnik jaki mam zainstalowany to 3536 910kV i pakiet 3s. Zastanawiam się nad śmigłem do oblotu, czy 11x5.5 będzie odpowiednie ? Przewidywana waga do lotu to 1350g. 

Obciążenie powierzchni wychodzi około 28g/dm2

 

IMG_20230404_184153.jpg

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, JacekCichy napisał:

Jeszcze owiewki i moglby leciec taki stearman dolnoplat

Też tak pomyślałem jak przymocowalem skrzydło że nawet fajnie mógłby wyglądać taki dolnopłat w powietrzu. Dam mu jednak to górne skrzydło. Myślę jak je umocować , autor planów zrobił zastrzały ze sklejki 3mm ale ja chyba bym wolał wykonać z rurki alu. Zastanawiam się jeszcze nad tym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem zastrzały z rurek alu 6mm, mocowane na blaszkach L do płatów za pomocą wkrętów więc w sumie może być demontowalne ale nie wyobrażam sobie w terenie skręcać te malutkie śrubki więc raczej w całości będzie musiał się udać na pas startowy. 

Musze teraz poustawiać kąty i skręcić całość, doodać jeszcze środkowe zastrzały od kadłuba i olinowanie. 

 

Wesołych Świąt

 

 

 

IMG_20230408_194707.thumb.jpg.5a335d2d3740ead06acfff32e7294000.jpgIMG_20230408_194729.thumb.jpg.27ac6c0a1339bc377bde8f517c2fb716.jpg

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja popełniłem bardzo podobny model i przy wadze początkowej  niecałe 1400 g z umieszczeniem wszystkiego co się da z przodu i tak musiałem dołożyć 360 g ołowiu na dziób. Wydaje mi się jednak że ta waga wyszła mu tylko na dobre bo lata bardzo dobrze. Jest co prawda mułowaty na lotkach , ale to taki urok tego wozidełka.

20210424_180338.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.04.2023 o 20:21, Jerzy_R napisał:

A jak z wyważeniem? W tym moim, chińskim wynalazku, jest cała "tona" ołowiu upchnięta (zalana) w cylindrach silnika.

 

Dziś były próby wyważenia i kołowania. Kołowanie super , natomiast wyważenie... niestety muszę dołożyć prawie 80g ołowiu ale zamknę się w 1500g do lotu więc i tak będzie dobrze mam nadzieję... No chyba że powieszę takie jajka jak Ty hehe. :)

2 godziny temu, tomi_72 napisał:

Ja popełniłem bardzo podobny model i przy wadze początkowej  niecałe 1400 g z umieszczeniem wszystkiego co się da z przodu i tak musiałem dołożyć 360 g ołowiu na dziób

Aż 360? Co tam z tyłu napchałes, jakieś wzmocnienia ? Też robiłeś z tych planów od Juliusa? Wygląda świetnie. 

Ja 80gr dokładam żeby wywarzył się na 9cm od natarcia górnego skrzydła. Moja atrapa silnika waży 115gr ale prawdopodobnie ja wymienię bo jest ciut za mała ( w sensie średnicy).

Jaki masz tam zestaw napędowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj był taką lużną wariacją tych planów. Jedyny błąd jaki popełniłem przy rozmieszczaniu wyposażenia to pakiet, który mam wkładany przez kabinę na przesuwanej szynie, przez mój błąd projektowy nie jest tam gdzie pierwotnie miał się znajdować. Model mam kryty folia samoprzylepną i stwierdziłem ,że najpierw oblatam a później poprawię, Oczywiście "pożniej " nigdy nie nadeszło. Tym sposobem dołożyłem sobie trochę niepotrzebnego balastu ( dla mnie z taką wagą lata rewelacyjnie i nie zachowuje sie jak parasol na wietrze więc tak zostało).  Nie wiem jak wyważasz , ale raczej powinieneś to robić  do góry nogami. Ja dopiero tą metodą prawidłowo wyważyłem model.  Nie pamiętam dokładnie jaki mam zestaw napędowy, ale to jakiś chińczyk, który w teorii miał dawać ponad 2 kg ciągu. Latam na pakiecie 2200 3S 40C śmigło 12 APC i silnik raczej te 2 kg daje bo gramoli się pionowo do góry. (Jutro mogę sprawdzić co to za slinik) .Większość czasu i tak latam na 1/3 gazu bo najlepiej ten model wygląda jak leci nisko i powoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.