Skocz do zawartości

Laminowanie styropianu pierwsza próba.


pkikul
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie po namowie kolegi forumowego Aresa postanowiłem pierwszy raz zrobić laminowany kadłub. Proszę nie linczować jak coś źle robię proszę o podpowiedź co poprawić, a następny będzie już dużo lepszy. Na pierwszy ogień poszła wycinarka do styropianu zrobiłem z tego co było pod ręką działa bez problemu. Później wymyśliłem sobie kształt kadłuba laserem wyciąłem szablony kadłuba, i w styropianie wyszlifowałem styropian, i okleiłem taśmą.

 

IMG_1389.thumb.JPG.bc22c58dd66488ab9ff033c448a22e2b.JPG

 

IMG_1390.thumb.JPG.28d84e4867031096ff3fc4c6e1979502.JPG

 

 

IMG_1391.thumb.JPG.1e0d5cace34c69adaa5c55d064f9c749.JPG

 

 

IMG_1392.thumb.JPG.aaec27e6b2301f9b8cfd4708e1641b97.JPG

 

Jako rozdzielacza użyłem wosku do samochodu, czy działa nie wiem ale posmarowałem.

 

IMG_1393.thumb.JPG.ba0a35f05b727b7c6447cfed6d2340fd.JPG

 

Przygotowałem matę i resztki węgla, które miałem. Mata 80g nic innego nie posiadałem, epidan 53.

 

IMG_1394.thumb.JPG.6413c79c0f3c59b1fabffb7080e8834c.JPG

 

Stanowisko do żywicowania.

 

IMG_1395.thumb.JPG.21fb01eb588c64e2e738ac478ecfdb27.JPG

No i się zaczęło, na pierwszy ogień poszły resztki węgla, i na to pierwsza warstwa maty w sumie położyłem 3, i zastanawiam się czy nie za mało, dziś podjadę i kupię w sklepie z lakierami matę grubszą i położę jeszcze 1 warstwę ok 300g i jeszcze jedną 80g co myślicie o tym.

IMG_1396.thumb.JPG.2d68243cf9fa7995c92a186979485003.JPG

 

IMG_1397.thumb.JPG.f54f32e9ed1b765264318e3e282018b2.JPG

 

IMG_1398.thumb.JPG.0ad0e9470cbb6a0358037b8aa577bbf3.JPG

 

IMG_1399.thumb.JPG.1f7175ba5f6cc50c87fcb2d8fdb3d413.JPG

 

Jak na pierwszy raz wydaje się, że wyszło całkiem ok, nakładałem mały kawałkami, zastanawiam się tylko o sztywność czy nie będzie za słabo, proszę o poradę czy dokładać i ile.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Tytuł został zmieniony na Laminowanie styropianu pierwsza próba.

Kadlub wyglada jak zebra😄 z tymi wzmocnieniami, ktore nie maja ciaglosci, jak juz wspomnial kolega Czaro.  W sumie tylko wozisz je w powietrzu.  Nakladanie kolejnej wartswy natepnego dnia specjanie nie ma sensu, w najlepszym przypadku trzeba przeszlifowac powierzchnie aby sie cos do niej przykleilo. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczeni koledzy wszystko już napisali więc nie będę się wymądzać jednyne co podpowiem: po oklejeniu tasmą samoprzylepną rdzenia warto przeprasować taśmę żelazkiem aby zlikwidować zmarszczki, które są u ciebie widoczne , to ułatwi późniejsze układanie i przyleganie  tkanin.

Kopytko też lepiej wykonać ze styroduru ponieważ łatwiej jest go obrabiać .

Najważniejsze ,że się odważyłeś :)najtrudniejszy jest zawsze pierwszy krok. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Ares napisał:

Doświadczeni koledzy wszystko już napisali więc nie będę się wymądzać jednyne co podpowiem: po oklejeniu tasmą samoprzylepną rdzenia warto przeprasować taśmę żelazkiem aby zlikwidować zmarszczki, które są u ciebie widoczne , to ułatwi późniejsze układanie i przyleganie  tkanin.

Kopytko też lepiej wykonać ze styroduru ponieważ łatwiej jest go obrabiać .

Najważniejsze ,że się odważyłeś :)najtrudniejszy jest zawsze pierwszy krok. Powodzenia!

Odważyłem się i bardzo mi się to spodobało, obecnie przeszlifowałem cały kadłub nawet jest równo po rozmowie z lokalnym doświadczonym modelarzem kupiłem matę szklana 150g, położę jeszcze jedną warstwę i na to wykończeniową 80g, w niedziele będę szlifować i nałożę szpachle myślę, że będzie ok pierwsze koty za płoty, poskładam i oblatam zobaczymy jaki będzie tego efekt.

 

Następy kadłub będzie lepszy już jestem na etapie kompletowania części do wycinarki cnc na gorący drut, po zbudowaniu drukarki 3D i plotero laserowego Co2 zostało mi sporo części więc ploter się przyda problemu z rysowaniem nie mam więc kadłuby i skrzydełka będą się wycinać i będziemy testować.

IMG-1401.thumb.jpg.ff0216c0093ba5604defdc6139014cf5.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, pkikul napisał:

kupiłem matę szklana 150g,

Pawle ,mata szlana średnio się na kadłuby nadaje. Tkanina szklana jest bardzo tania a daje zdecydowanie lepszy efekt. 

Tkanina 100g,m2 a na ostatnią warstwę 48g/m2 daje dużo lepszą powierzchnię i fajnie się układa. Ilość warstw to już tak jak napisał wcześniej Czarek.

Węgla to wcale możesz nie stosować lub tylko dwie podłużnice od początku do końca.

Ale to już sobie wypracujesz sam z czasem. Gratuluję i działaj . Wrzucam linki do sklepu gdzie dostaniesz wszystko do laminowania:

https://modelemax.pl/pl/562-tkaniny-szklane

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ares napisał:

Pawle ,mata szlana średnio się na kadłuby nadaje. Tkanina szklana jest bardzo tania a daje zdecydowanie lepszy efekt. 

Tkanina 100g,m2 a na ostatnią warstwę 48g/m2 daje dużo lepszą powierzchnię i fajnie się układa. Ilość warstw to już tak jak napisał wcześniej Czarek.

Węgla to wcale możesz nie stosować lub tylko dwie podłużnice od początku do końca.

Ale to już sobie wypracujesz sam z czasem. Gratuluję i działaj . Wrzucam linki do sklepu gdzie dostaniesz wszystko do laminowania:

https://modelemax.pl/pl/562-tkaniny-szklane

Pozdrawiam

 

Zamawiam od nich ale jak nie ma się od ręki to robi się czym się ma, latają kadłuby z kartonu bez wzmacniaczy to poleci mój. A nie robię masówki wiec powoli do przodu.

 

 

Działamy walczymy a pancerne konstrukcje zostawiamy na łodzie podwodne.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Model coraz bliżej ku końcowi, czekam na bowdeny 1,5m, z czego jestem najbardziej zadowolony zrobiłem przymiarkę i na szybko wyważenie, jak dojdą bowdeny to wyważenie będzie idealne bez dokładania balastu, gdzie przy poprzednim kadłubie było ok 280g, zobaczymy na końcu wagę całości, poczekamy na warunki bo obecnie wieje do 15m/s i ma być tak przez ok 2 tyg. Model poleci, jak poleci i będzie ok to robię model następny cały z węgla łącznie z płatem.

 

 

IMG-1533.thumb.jpg.6948084f5a24e478af96c57a3da097d2.jpgIMG_1529.thumb.jpg.0163c38a14249155c897c92e1fb82daf.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.05.2023 o 08:31, pkikul napisał:

to robię model następny cały z węgla łącznie z płatem.

Jeli nie planujesz startu w zawodach to węgiel nie jest aż tak bardzo niezbędny . Do rekreacji lub latania treningowego szkoda kasy.

Wystarczy zastosować drobno tkaną tkaninę szklaną i lokalne wzmocnienia z węgla. W płacie to dałbym keson węglowy +centropłat tam gdzie ida śruby.

A kadłub tak jak masz ( tylko zamiast maty tkaninka) i podłużnice węglowe i jest wystarczająco.

Full Carbon pozostawmy zawodowcom:). No hyba ,że masz ambicje się zmierzyć z całowęglowym modelem to co innego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Ares napisał:

Jeli nie planujesz startu w zawodach to węgiel nie jest aż tak bardzo niezbędny . Do rekreacji lub latania treningowego szkoda kasy.

Wystarczy zastosować drobno tkaną tkaninę szklaną i lokalne wzmocnienia z węgla. W płacie to dałbym keson węglowy +centropłat tam gdzie ida śruby.

A kadłub tak jak masz ( tylko zamiast maty tkaninka) i podłużnice węglowe i jest wystarczająco.

Full Carbon pozostawmy zawodowcom:). No hyba ,że masz ambicje się zmierzyć z całowęglowym modelem to co innego.

 

Jeśli chodzi o węgiel to będę mieć duże ilości różnych za darmo, odcinki 20cm x do 2m szwagier zmienił prace i takie odcinki u nich są odpadem i pytał czy nie chce bo to trafia do utylizacji wiec będę przygarniał, zawsze się przyda 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, pkikul napisał:

Jeśli chodzi o węgiel to będę mieć duże ilości różnych za darmo, odcinki 20cm x do 2m szwagier zmienił prace i takie odcinki u nich są odpadem i pytał czy nie chce bo to trafia do utylizacji wiec będę przygarniał, zawsze się przyda 

Aha, to zmienia postać rzeczy. Tylko zwróć uwagę na gramaturę. Na kesony to tak max do 100g/m2 większe to za duży ciężar i problem z ułożeniem

A jaka technika budowy płatów? Forma negatywowa czy VB?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.