Skocz do zawartości

RWD-5


kris28

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

W silniku szczotkowym przekładnie stosowało się by - mówiąc najprościej - zmniejszyć obroty "zamieniając" je na moc silnika. Dzięki przekładni mozna założyć znacznie większe smigło niż bez przekładni.

W przypadku silników 3f wygląda to troche inaczej. Nie stosuje sie tu przekładni ( ale są wyjątki). W twoim wypadku powinienes wybrać taki silnik, który będzie kręcił mało obrotów za to dużym śmigłem. Co to znaczy mało obrotów? O ile typowe to 1300 - 1700 dla smigła 8 - 9 calowego to wolnoobrotowe - ok 900 kvdla śmigiel do 12 - 13cali. Więc z grupki kilku silników wybieraj ten o mniejszym kv i większym śmigle.

Oczywiście podane dane nie są sztywne - chodziło byś wyobraził sobie róznice.

Za mało(żadnych) danych podałeś by odpowiedzieć, ktory silnik będzie skuteczniejszy do twego modelu. Musisz podać jego rozmiary, masę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile typowe to 1300 - 1700 dla smigła 8 - 9 calowego .

 

1700obr/V to za dużo do smigła 9 cali. * cali to bardzo przciążony silnik, chyba, że ma ciągnąć 20-25A. Dla śmigieł 8-9cali to KV 1000-1200obr/V przy pakiecie 3s jest wartościa rozsądną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fokker napisał/a:

O ile typowe to 1300 - 1700 dla smigła 8 - 9 calowego .

 

 

1700obr/V to za dużo do smigła 9 cali. * cali to bardzo przciążony silnik, chyba, że ma ciągnąć 20-25A. Dla śmigieł 8-9cali to KV 1000-1200obr/V przy pakiecie 3s jest wartościa rozsądną

 

Skoro Jurek przytoczył konkretne silniki to już nie muszę bronić swej tezy :lol: Moimi pierwszymi silnikami były chinskie "dzwonki". Ich kv w zależności od wersji wynosiła własnie 1600 - 1700, a ja zakładałem do nich śmigła dedykowane czyli 8" oraz większe 9" bez szkody dla pakietu. Tak napędzany jest mój np Aqua Star o masie max 800coś tam i lata super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem, w necie nietrudno znalezc tabele charakterystyk WSZYSTKICH dzwonkow, niektore maja kv ok. 900, i takie kreca wiekszymi smiglami.

pozostale do smigiel 8x6 sa przeznaczone, a nawet mniejszych, co zreszta producent zaznacza, wiec tutaj nie ma o czym dyskutowac. pojecie "dzwonek" jest jednoznaczne, ale oznacza wielka grupe silnikow o bardzo zroznicowanych parametrach.

 

A teraz do rzeczy. sposob doboru napedu jest prosty.

Smiglo dobieramy do samolotu.

A silnik do smigla.

jezeli Skazoo napisal ze smiglo ma byc 10x4,7SF to takie ma byc. juz.

Teraz wystarczy w sklepach szukac silnika ktore w specyfikacji fabrycznej ma takie smiglo.

Zwracac trzeba uwage czy to smiglo ma zastosowanie przy zasilaniu pakietem 2S czy 3S bo to jest istotne. I cala filozofia.

 

Pozdrawiam

Baxter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko że mój będzie ważył więcej niż ten co zrobił Skazoo ponieważ został oklejony papierem na wikol i będzie pomalowany lakierem dlatego nie wiedziałem czy silnik i śmigło które podał Skazoo będzie sie nadawało

baxter 12 mam jeszcze jedno pytanko gdzie w okolicach poznania można polatać?

ba z tego co sie zorientowałem to ligowiec i bednary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okolicy Poznania to mozna polatac praktycznie wszedzie. to znaczy oczywiscie takim RWD, no bo do spaliny to troche miejsca potrzeba. Wszytko zalezy z kad jeste. Mozna latac nad malta, mozna na Bema na stadionie Warty, na Łęgach Dębińskich, przy bocznym wejsciu do cmantarza Junikowskiego, na polach kolo Auchan w Komornikach, kolo Kingkros Marcelin, no i jeszcze w setce miejsc o ktorych nie wiem. Nadaje sie kazdy kawalek pola czy łąki, w Twojej okolicy. 300x 300 metrow to minimum. Napisz z ktorej czesci poznania jestes, to ci cos podpowiem.

A odnosnie silnika to sie wogole sie nie przejmuj waga modelu.

Wiekszosc na tym forum zapomniala ze Skazoo zaprojektowal ten model do lotu z silnikiem bodaj 25W (chyba 35W w porywach), a teraz byle jaki dzwonek ma 60W.

Mnie z silnikiem typu dzwonek latl przy wadze 1,1kg.

 

baxter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie mam nicku Baxter12, ale myślę, że nikt się nie obrazi jak i ja powiem co wiem :P

Jeden sklep:

http://www.modelmotor.pl/ (tylko on chyba jest tylko internetowy, ale nie ma rzeczy do niedogadania :P)

Drugi sklep:

Na ul. Łukaszewicza (mają dobre wyposażenie, ale trochę duże ceny :/)

Trzeci sklep: (Nie do końca w Poznaniu)

W Suchym Lesie (Ale tam bardziej Heli)

 

"Więcej sklepów nie pamiętam..." :P:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten drugi silniczek moze byc. ten pierwszy ma za wysokie kv.

Zgadzam się, chciałem tylko dodać, że tam jest dołączone śmigło też tej firmy... czyli TowerPro. Ja już się przejechałem na tych podróbkach APC(z resztą nie tylko ja). Powiem tylko, że nie warto oszczędzić tych 9 zł i kupić sobie porządne śmigło (np. APC).

To co ?? Kupuj i w górę :P :P :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.