Skocz do zawartości

Stolik na to i owo w modelarni :)


young
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pochwaliłeś się i słusznie.

Ja, to co Ty zrobiłem gdzieś, tak ok 2001 roku więc mój stół ma już ponad 20 lat i spełnia swoje zadanie idealnie, ale moim zdaniem jest jeszcze kilka operacji, które moim zdaniem powinieneś wykonać.

 

Taki stół musi być stabilny, więc ja  solidnie przymocowałem do ściany mocną grubą drewnianą łatę na której oparłem blat stołu. Jeżeli ten stół ma tam zostać do końca swoich dni, to warto przykręcić go do łaty od góry solidnymi wkrętami do drewna,Jak tak zrobisz to twój stól będzie bardzo stabilny i wytrzyma nawet duże ciężary. I możesz wtedy przykręcić do blatu solidne imadło w razie jakbyś potrzebował zrobić jakąś większą robotę lub postawić na nim np ciężką  małą tokarkę

 

W takim stanie jak teraz stół  jest mało stabilny i na pewno się o tym przekonasz.

Jak tak ten stół wykonałeś, to możesz pójść dalej i pod stołem wykonać półki.

 

Jedną na tych poprzecznych wzmocnieniach, a drugą  pod blatem przykręconą do blatu od spodu. Bardzo praktyczna rzecz...

Ta piękna czyściutka powierzchnia Twojego blatu szybciutko Ci się zniszczy, ale jest na to sposób.

Ja położyłem na powierzchnie blatu wykładzinę przemysłową.

Uwierz, że to to jest dobre rozwiązanie . U mnie działa ponad 20 lat i jeszcze następne 20 wytrzyma  i ma tą zaletę, że jak kleisz czy laminujesz to po pracy możesz umyć powierzchnię każdym rozpuszczalnikiem łącznie z acetonem.

 

Co do blatu,to  użyłem płyty wiórowej 20mm przeciętej wzdłuż i jak się złoży obie połowy jedna na drugą to mamy na prawdę solidny mocny blat. A jak skręcić obie połowy wkrętami do drewna to, to jest na prawdę solidne rozwiązanie

Brzegi blatu po położeniu wykładziny wzmocniłem kątownikiem aluminiowym. zaleta jest taka,  że nic Ci się ze stołu nie stoczy, a blat jest dodatkowo wzmocniony.   Twój stelaż pospawany elegancko... Ja nie mam możliwości takiego spawania, więc użyłem mocnych nóg meblowych . Zaleta jest taka,że można dokładnie ustalić poziom, co akurat w moim przypadku jest ważne bo  podłoga w moim warsztaciku (czt. piwnicy), którą w 1925 roku wylewał Niemiec podczas budowy mojego domu w ogóle nie jest równa.

ALE POMYSŁ PRZEDNI👍

stół1.jpg

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, young napisał:

Miałem nie pisać ale czasami jest potrzebna się pochwalić.

Mariusz , bardzo ładny i solidny stół! Jest sie czym pochwalić. Będzie na lata .

23 minuty temu, AndrzejC napisał:

Zaleta jest taka,że można dokładnie ustalić poziom, co akurat w moim przypadku jest ważne bo  podłoga w moim warsztaciku (czt. piwnicy), którą w 1925 roku wylewał Niemiec podczas budowy mojego domu w ogóle nie jest równa.

Też mieszkam w poniemieckim domu i wiem jak to jest:) Ale za to ma to swój niepowtarzalny urok zupełnie obcy mieszkańcom dużych blokowisk.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za miłe pozytywne słowa 🙃 szuflady będą , dolna półka pewnie tylko na połowie. Bo pod blatem stoi niebieski wózek.

Myślałem że 3 metrowy stół wystarczy ale wystarczyło 15 min aby go całkowite zagracić. Ale warto było !

 

 

IMG_20231028_192511067.jpg

  • Lubię to 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, micro napisał:

Właśnie, a gdzie tu miejsce na tokarkę, frezarkę CNC lub plotter laserowy, o drukarce 3D nie wspominając 😃

Tu miejsca już nie ma ale za to z drugiej strony są takie przydasie (jedno w trakcie uruchamiania):

Ps tokarki nie lubię:)

 

IMG_20231029_191325356.jpg

IMG_20231029_191411816.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupić gotowy to na pewno by wyszło drożej a jeszcze tym bardziej specjalnie pod wymiar !

Sam ostatnio dorabiam regały i w planach mam też wykonać stół roboczy ale na to trzeba czasu i pieniędzy.

Ostatnio zakupiłem spawarkę i powoli uczę się spawać...

Na początek profile 20x20 ścianka o grubości 2mm i zespawałem regał o szerokości 2m, pasujący na całą długość jednej ze ścian w moim nowym warsztacie.

image.thumb.png.7521694c76b1662a2fa4f056611be901.png

 

Regał jest już gotowy a blat i półki z płyty OSB 18mm, nabite stopki regulowane.

Cenowo nie wychodzi wcale tak tanio...

1. Profile cena około 100zł (20x20x2 cena około 6 zł za metr)

2. OSB 98 zł plus cięcie, czyli około 120 zł.

3. Farba w sprayu na metal 14 zł, lakier bezbarwny do płyty OSB 40 zł.

4. Stopi, elektrody, wkręty około 25 zł.

Czyli koszt około 300 zł zrobić samemu pod wymiar taki regał.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.