Skocz do zawartości

Pytanie o zamianę nimh na lipo


Kornello
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

 

Nie bijcie. Jak syn zauważył u mnie w kartonie stary pakiet 7.2V 4000mAh NIMH od razu prosił abym go podłączył do autka z silnikiem klasy 540. Normalnie jeździ na 7.4V 1500mAh LIPO. Domyślam się, że na bank nie wolno, ale spytam, można podpiąć tego NIMH? Zapewnie to pytanie z tych głupich, jednak dla ewentualnej radości młodego muszę zapytać, dzięki 

IMG_20231127_205456.jpg

Edytowane przez Kornello
Mały błąd stylistyczny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w samolocie na silniku speed 500 stosowałem zamiennie nimh 7.2 i lipo 2s. Napięcie jest praktycznie identyczne. Pilnuj napięcia, bo jak masz nowszy regiel w aucie to może nie zabezpieczać nimh. Niestety nie pamiętam minimalnych poziomów dla nimh, może ktoś jeszcze pamięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, nie wiedzieć czemu jak podłączyłem (ładowałem ją 6 mies temu) to nawet nie zareagował na włączenie. Podłączyłem pod ładowarkę, ładowała się 6 min i niby full. Autko zareagowało i można było jeździć. Zamówiłem multimetr, bo coś czuję, że ten pakiet ma lata świetności za sobą, choć rotostartem ładnie kręcił pół roku temu. Dziwne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw to nimh bo to samo zło. Do tego prawie 3x cięższy od fabrycznego. Lepiej zainwestuj w ogniwa lijon VTC 5a lub VTC6 i z nich zrób mu pakiety. Mogą być z depakietów z alledrogo. Później podziękujesz.

Dla potomnych: jeżeli regulator nie ma programu cut off dla lipo można zamiennie stosować pakiety lijon 2s z nimh 6cel. Oba napięcia czyli minimalne rozładowania i maksymalne naładowania są niemal takie same. Nie ma obawy o zbyt głębokie rozładowanie. Ale tylko lijon. Lipo odpada. 

Z tych ogniw, co podałem wyżej, pakiet 2s2p popędzi mocne szczotki klasy 540 z małą ilością zwoi. Zwykły blaszak pójdzie na 2s1p i pakiet go nie poczuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.11.2023 o 00:51, Granacik napisał:

Zostaw to nimh bo to samo zło. Do tego prawie 3x cięższy od fabrycznego. Lepiej zainwestuj w ogniwa lijon VTC 5a lub VTC6 i z nich zrób mu pakiety. Mogą być z depakietów z alledrogo. Później podziękujesz.

Dla potomnych: jeżeli regulator nie ma programu cut off dla lipo można zamiennie stosować pakiety lijon 2s z nimh 6cel. Oba napięcia czyli minimalne rozładowania i maksymalne naładowania są niemal takie same. Nie ma obawy o zbyt głębokie rozładowanie. Ale tylko lijon. Lipo odpada. 

Z tych ogniw, co podałem wyżej, pakiet 2s2p popędzi mocne szczotki klasy 540 z małą ilością zwoi. Zwykły blaszak pójdzie na 2s1p i pakiet go nie poczuje.

Dzięki, to już wyższa szkoła jazdy, ale może znajdę jakieś info jak samemu zrobić pakiet :) 

W dniu 29.11.2023 o 05:48, witold_pi napisał:

a wcześniej ten redox był dobrym czy przeciętnym aku - pojemność, prąd?

Szczerze nie mierzyłem go, ale krecił jak dziki rotostartem, starczał na długo. Teraz też jak miałem problem z odpaleniem to dał radę. Miernik idzie to go sprawdzę jak nauczę sie go obsługiwać haha. Wszystko przede mną. 

W dniu 29.11.2023 o 00:51, Granacik napisał:

Z tych ogniw, co podałem wyżej, pakiet 2s2p popędzi mocne szczotki klasy 540 z małą ilością zwoi. Zwykły blaszak pójdzie na 2s1p i pakiet go nie poczuje.

Chyba znalazłem ciekawy DIY. Jednak czymś się różni 2s2p od 2s1p poza większą pojemnością?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.11.2023 o 05:48, witold_pi napisał:

a wcześniej ten redox był dobrym czy przeciętnym aku - pojemność, prąd?

Właśnie dostałem multimetr. 

Baterię 1.5v pokazuje 1.5

Eneloop pro 1.2 pokazuje 1.3

Starego redoxa 7.2v pokazuje 7.8👀

Pakiet z wltoys 7.4v pokazuje 8.2👀

👀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.