Skocz do zawartości

Turnigy zakłóca echosondę.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zbudowałem model łodzi zanętowej, do której wykorzystałem Turnigy 9X . Teraz postanowiłem zamontować echosondę która pracuje na częstotliwości 2.4Ghz. Po testach okazało się że moja aparatura Turnigy zakłóca i skraca odległość pracy mojej echosondy do 30m. (Producent echa gwarantuje 120m bez wzmacniacza). Czy jest możliwość rozwiązania tego problemu?  W necie są filmy które pokazują wlutowane rezystora w moduł nadajnika bądź wymianę modułu i odbiornika. Jestem początkującym modelarzem i nie do końca ogarniam temat RC. Będę wdzięczny za wnikliwe podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejdź na 35 MHz i będziesz miał zasięg w kilometrac i problemy się skończą. W necie taki nadajnik znajdziesz za niezbyt duze pieniądze.. Mogę Ci nawet sprzedać taki razem z odbiornikiem. Na wodzie zsięgi 2,4 GHz bardzo się skracają. Do jachtów na wodzie uzywam tylko 35 MHz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzesiek napisał:

Tak jest.Amen

A Th Grzegorz na czym teraz pływasz 27mHz ?

Poszukaj po modelarniach u nich zawsze leży tego masa.

Ewentualnie częstotliwość 533 znajdziesz magików co przerabiają takie apki 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem do sterowania łodzią używam Turnigy 9x. Wyczytałem że ta aparatura strasznie zakłóca i może kłócić się z moją echosondą która też pracuje na 2,4 GHz. Muszę zmienić aparaturę ale potrzebuję min. 8 kanałów. Zastanawiam się nad FlySky bo koledzy na tym pływają i echo im działa. Dziwi mnie tylko że Turnigy i FlySky chodzą na 2,4 GHz a z echem kłóci się tylko Turnigy. Jaka różnica jest między nimi?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 4gHz to tylko częstotliwość wiele urządzeń domowego użytku działa na tej częstotliwości. Ale poza samą częstotliwością 2,4gHz gdzie ro chyba w dzisiejszej dopiero 100% aparatur RC są jeszcze kody synchronizacyjne. Tak ale czasem zdążą się że jedno drugiemu zakłóca. Po drugie tafla wody nie pozwala przeniknąć falom radiowym ani się o nie odbić.  Stąd w przeszłości używano 27 lub 40 MHz.

35 było dla lotników 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mike217 napisał:

Kup 35 i tyle .  40 to jest już prehistoria zapisana tylko w jakiś przepisach . My

nawet w Niemczech startowaliśmy to 35 przechodzilo bez problemu. 

U was w dutchland to możesz sobie nawet na 36MHz pływać na pontonie, ciekawe jak ubezpieczenie pokryje straty przy zakłóceniu modelu latającego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam, że zakłócić teraz komuś model na 35MHz, to jak rozbić Poloneza na Maluchu.

 

Dać to się da, ale raczej ciężko w tych czasach.

 

Ale spokojnie, pogodzę Was z tym problem.

 

Kupujesz moduł R9

https://modele24.pl/pl/moduly-nadawcze/71-frsky-r9m-2019.html

 

Odbiornik:
https://modele24.pl/pl/900mhz-r9/50-frsky-r9-sx.html

 

Wsadzasz moduł w obecne Turnigy, bindujesz odbiornik z modułem i tyle.

Brak zakłócenia 2,4Ghz, wielokilometrowe zasięgi (na wodzie zrobiłem 5km i jeziora mi brakło) i nikomu nie strąci się samolotu (i tak by się nie strąciło, bo nikt 35MHz nie używa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakłócenie modelu latającego komuś pływając na 35 dziś to jakaś fikcja .. to są problemy 25 lat wstecz jak kupa ludzi latała i kupa pływała . Dziś praktycznie latać w mieście się nie da nigdzie natomiast pływać się jeszcze da . Owszem teoretycznie jest to możliwe ale w praktyce sytuacje gdzie na lotnisko aeroklubowe przyjeżdżali modelarze i bili się o kanały … skończyły się dawno a dla

wielu młodych stażem jakies

kwarce to

czysta abstrakcja . Ja sam już dawno

nie pływam na 35 a na 2.4.  27 To jakaś totalna utopia już . Tak miałem taki Nadajnik w 96 roku dwukanałowy .. reasumując ja bym 35 używał do pływania i się nie przejmował . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Patryk Sokol napisał:

Powiem Wam, że zakłócić teraz komuś model na 35MHz, to jak rozbić Poloneza na Maluchu.

 

Dać to się da, ale raczej ciężko w tych czasach.

 

Ale spokojnie, pogodzę Was z tym problem.

 

Kupujesz moduł R9

https://modele24.pl/pl/moduly-nadawcze/71-frsky-r9m-2019.html

 

Odbiornik:
https://modele24.pl/pl/900mhz-r9/50-frsky-r9-sx.html

 

Wsadzasz moduł w obecne Turnigy, bindujesz odbiornik z modułem i tyle.

Brak zakłócenia 2,4Ghz, wielokilometrowe zasięgi (na wodzie zrobiłem 5km i jeziora mi brakło) i nikomu nie strąci się samolotu (i tak by się nie strąciło, bo nikt 35MHz nie używa).

Wielkie dzięki Patryk Sokół. To ma sens prośba tylko taka abyś podesłał link z odbiornikiem do tego nadajnika który ma więcej kanałów np. 8-9. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, gregor2933 napisał:

Wielkie dzięki Patryk Sokół. To ma sens prośba tylko taka abyś podesłał link z odbiornikiem do tego nadajnika który ma więcej kanałów np. 8-9. Dzięki.

 

11 godzin temu, sebka34 napisał:

2 4gHz to tylko częstotliwość wiele urządzeń domowego użytku działa na tej częstotliwości. Ale poza samą częstotliwością 2,4gHz gdzie ro chyba w dzisiejszej dopiero 100% aparatur RC są jeszcze kody synchronizacyjne. Tak ale czasem zdążą się że jedno drugiemu zakłóca. Po drugie tafla wody nie pozwala przeniknąć falom radiowym ani się o nie odbić.  Stąd w przeszłości używano 27 lub 40 MHz.

35 było dla lotników 

 

Rozmawiałem dzisiaj z modelarzem z okolicy. Powiedział mi że mam jeszcze raz w moim Turnigy zbindować aparaturę z odbiornikiem i podczas bindoowania przypisać kanał lub zakres częstotliwości. Powinno to rozwiązac problem. Co sądzicie na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, gregor2933 napisał:

 

Rozmawiałem dzisiaj z modelarzem z okolicy. Powiedział mi że mam jeszcze raz w moim Turnigy zbindować aparaturę z odbiornikiem i podczas bindoowania przypisać kanał lub zakres częstotliwości. Powinno to rozwiązac problem. Co sądzicie na ten temat?

Nie ma takiej możliwości. 

Możesz zbindować tyle odbiorników ile masz przypisanej pamięci w aptece.

Lecz gdy wszystkie odbiorniki włączysz jednocześnie to będziesz mógł sterować wszystkimi odbiornikami jednocześnie. Lecz kolega obok Ciebie mając taka samą apke już nie będzie mógł sterować twoimi odbiornikami .

To aparatura wysyła kod do odbiornika w momencie bindowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.