Skocz do zawartości

Zębaty wiatrak


Andrzej68IX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

Panie i Panowie wydaje mi się, że widziałem już wszystko ale zęby jak w kosiarce bezpalcowej na krawędzi  spływu skrzydła turbiny wiatrowej widzę po raz pierwszy w życiu. Pracownicy pracujący przy montażu turbiny są bardzo czujni i nie pozwalają zbyt blisko podchodzić dlatego te zdjęcia tak trochę z daleka. Nie chcę zgadywać (może ktoś wie) do czego to, po co itp. ale być może idzie nowe i tak to już ma być – podobne zęby w modelarskich śmigłach (foto). 

20240315_144429.jpg

20240315_144434.jpg

Zęby 1.jpg

Zęby.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ząbki na spływie mają zmiejszyć straty energii przepływu/generowany hałas powstający w miejscu gdzie spotykają się przepływy powietrza o różnych parametrach. Swojego czasu firmy od silników turbowentylatorowych wprowadziły podobne "szewrony" na krawędziach spływu gondol silnikowych w miejscu gdzie miesza się zimny i relatywnie wolny opływ zewnętrzny z relatywnie szybkim i nieco cieplejszym przepływem wewnętrznym zza wentylatora (np. GEnx, LEAP-1B), a także ten zza wentylatora z szybkim i gorącym przepływem z wnętrza silnika (np. GEnx). 

GEnx-2B_chevrons.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.