Skocz do zawartości

Strugarka grubościowa


Atomizer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No jest dużo jak przeglądam na allegro.

Deski różne , długość 2,5m, szerokość 20cm grubość 25, 30, 40mm bo takie mam. Grubsze belki też by można było strugać.

Nie wiem czy takie urządzenie się nadaje do takich prac:

Metabo 230 V 1800 W

DeWalt 230 V 1800 W

Proma HP-200 1500 W

Belmash SDR-2200 230 V 2200 W

 

Oczywiście sprzęt na 230V, raz na jakiś czas używany dla majsterkowicza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze trzy to zabaweczki do modelarni, waga (ok 35kg) świadczy, że porządnej dechy na tym bez problemu nie przestrugasz.

Ja bym Ci radził, jeśli masz miejsce, kupić poczciwa, solidną, ciężką, polską DYMĘ 8 prod. REMA Reszel, samą lub z przystawkami (piła stołowa z regulacją wysokości cięcia/możliwość też cięcia pod kątem/, frezarka, wiertarko-czopiarka, szlifierka talerzowa na papier ścierny, tokarka do dr. (można je dostać osobno). Są dostępne do nich części zamienne (- Części zamienne do obrabiarek DYMA-8, DYMB-8, DYMC-8, DMXA-32 - STOMA (bielsko.pl)

Miałem kiedyś , wiem co jest warta w pracy, strugałem na niej(grubościówka) i frezowałem 0,25x5-6m deski. Dwa zakresy obrotów wałka (przekładnia pasowa), prosta, łatwa do demontażu w razie awarii konstrukcja, dużo materiałów na temat w necie. 

DTR-ka (spakowana ZIP) Dyma_DTR.zip

przykładowy egzemplaż

spacer.png 

 

napęd wałka posuwu(są dwa po obu stronach hebla, zębaty jeden)

spacer.png

 

regulowana czerwonym pokrętłem wysokość stolika grubościówki (pod wałkiem struga)

spacer.png

 

Dyma8 Dymb Dymc Rema Grubościówka Heblarka Strugarka Zawada • OLX.pl 

Przykładowa na zdjęciu jest na 380V, ale są i wersje na 230V (https://www.olx.pl/dom-ogrod/narzedzia/narzedzia-warsztatowe/q-dyma-8/), zresztą można wymienić na niedrogi silnik 230V.(silnik na Allegro (silnik elektryczny 2.2KW 230V 3KM 2800/min 1-faza kosztuje ok. 445 zł, a używany już za ok. 200 zł)

Ceny są różne, zależne od składu, ale już za cenę ostatniej Twojej propozycji można kupić w dobrym stanie.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam lidlową. Jak za cenę poniżej 1000zł mogę polecić. Rewelacja to jakaś nie jest, ale działa wystarczająco dobrze do amatorskiego skrawania.

 

Sosnę obrabia bez problemu.

 

image.png.3d17ad2d2093fd12dcd0a0a685b0b876.png

7 godzin temu, Grifon napisał:

Roman dobrze mówi, Dyma jest ok, te marketowe to do balsy🫢

Chrzanisz, obrabiałem sosnę 200mm x 60mm Lidlową. Da się bez większych problemów. Deski 3-4m, pomocnik do trzymania był potrzebny.

 

 

 

PS Do takiej grubościówki/strugarki, koniecznie od razu trzeba kupić odciąg wiórów, bo bez tego to nie robota. Tani i dobry to Scheppach. W innym przypadku trzeba drugiego człowieka do ładowania "urobku" inaczej zginiemy w trocinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale czy te tańsze się sprawdzą ?

 

Mam teraz do strugania 16 desek dł. 2,5m i szer. do 20cm.

 

Mam strug ręczny 8cm i małe deski dł. 90cm strugałem. Ale to bardziej do krawędzi narzędzie i małych elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strugam Lidlową takie deski i działa. 

 

Nie jest to szczyt techniki, trzeba pilnować szczególnie kątów prostych (jak się obrabia boki desek na strugarce), ale działa jak należy. Dobrze jest przed używanie rozebrać bok gdzie jest napęd i dokręcić śruby.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nie wiem. Takie kupowanie w ciemno nie można przetestować.

Ta z Lidla wydaje się mała. 

Mam teraz 12 desek 2360x190x25 i nie mam czym przestrugać.

Będę szlifować bączkiem 😅

To na dach jednego projektu i będę kryć gątem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1998r. zakupiłem taki zestaw.

 

1674071132_grubociuwka.thumb.jpg.38ec8539541efc2d17ebb47d300b7732.jpg

 

1941947687_grubociwka1.jpg.3c28f10e39905078043f696770bb3fec.jpg

 

 

 

1853435766_grubociuwka2.jpg.a54b9c855e1f0c9e82c3e340b6bbd631.jpg

 

Parę lat później tę firmę wchłonęło Metabo. Wziąłem wtedy najdroższą wersję, zasilanie 380V, hartowane stoły, przystawka do długich otworów (czopowanie), kompaktowa podstawa i układ jezdny. Mam mały warsztat i maszyny moje muszą być "mobilne".  Kosztowało to wtedy ponad 6 tyś + odciąg wiórów 1,2 tyś. Szykowałem się wtedy do kapitalnego remontu starego domu i posłuchałem rady jaką przeczytałem w w Muratorze "jeżeli szykujesz się do poważnego remontu kup dobre narzędzia". Przez te lata nie żałuję ani jednej złotówki jaką wydałem na tą maszynę a przepuściłem przez nią naprawdę ogromną ilość drewna. Nie jestem stolarzem zawodowym ale myślę że mieszczę się w grupie dobrze wyposażonych majsterkowiczów.

Głównie służy mi do przygotowywania desek z których kleję belki. Najdłuższe jakie przez nią przepuszczałem na grubościówce miały 7 m. i przekrój 20x5 cm, klejone z dwóch desek 25 mm. Najgrubsze belki miały 4m i przekrój 14x14 cm. Do tego potrzebny był pomocnik oraz dwie solidne podtrzymki rolkowe też firmy Elektra Beckum. W maszynie jest jeszcze oryginalny pasek który napędza posuw.

Maszyna teraz jest w sprzedaży Metabo ale na nogach, pojawiły się też chińskie klony.

Na zdjęciu dzisiaj przygotowane deski po pierwszej operacji czyli przygotowanie do klejenia dwóch desek wzdłuż aby uzyskać wymiar szer.16 cm. Następnie z takich trzech klejonek powstanie krokiew o wymiarach 15x6 cm. Buduję wiatę na samochód.

Ktoś powie "ile to roboty nie prościej kupić gotowe krokwie". Nie. Dla mnie jest to Hobby a zapewne wszyscy wiedzą że klejone drewno jest o wiele mocniejsze. Same deski są dużo tańsze + dobry klej Titebond Ultimate D4 i efekt jest bardzo dobry.

 

1874007926_grubociuwka3.jpg.ed47f0394955578744cf7c598807e230.jpg

 

Nie namawiam do zakupu tylko opisuję swoje doświadczenia.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.