Skocz do zawartości

Zdjęcie

Budowa od podstaw A6M5 Zero w skali 1-4,8

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
316 odpowiedzi w tym temacie

#301 Lucjan

Lucjan
  • Modelarz
  • 368 postów
  • SkądKatowice
  • Imię:Lucjan

Napisano 13 luty 2019 - 15:37

Adamie !

Zajrzyj na MODELEMAX  tam są  niedrogie  wtyki wszelkiej maści . :)

• 0

#302 radziu45

radziu45
  • Modelarz
  • 597 postów
  • SkądCzęstochowa
  • Imię:Radosław

Napisano 13 luty 2019 - 15:46

Zawsze można zasilanie puścić równolegle na kilku pinach .

• 0

#303 widar123

widar123
  • Modelarz
  • 233 postów
  • SkądBydgoszcz
  • Imię:Dariusz

Napisano 13 luty 2019 - 17:49

Adam twoje serwa mają znacznie większy szczytowy pobór prądu niż te 2A, które wytrzymuje jeden pin w tych złączach z TME.

Moje HS 7955TG ma bez obciążenia 0,3 A, na zblokowaniu 4,2 A a normalna praca to gdzieś pomiędzy. Ty masz na klapach jeszcze mocniejsze niż to.

Ja bym to zrobił tak, że wszystkie plusy i minusy serw ze skrzydeł łączę lutując je z jeden grubszy przewód silikonowy i tak wyprowadzam jedną wtyczką ze szkrzydeł a wszystkie sygnaly to możesz sobie wyprowadzić taką wtyczką jak z TME bo tam nie ma dużych prądów. Wygodne i pewne. Tak zrobię u siebie w Mustangu.

Tak się zastanawiam, czy aby nie przesadzacie z tymi złączami, to serwo 7955TG ma jakieś inne złącze niż standard?, myślę że nie, więc jeśli zastosuje się wielozłącze, gdzie każdy pin będzie odpowiadał pojedynczemu pinowi w serwie, to z punktu widzenia elektrycznego nic się nie zmieni, jeśli chodzi o obciążalność. Adamowi chodziło zapewne o wykorzystanie jednego złącza, które skupi w sobie kilka serw, aby wygodnie spinać je ze sobą i nie obcinać oryginalnych wtyków. Jeśli się tylko przełoży piny z oryginalnego wtyku do jednej zintegrowanej wtyczki, sprawa obciążalności jest taka, jak dał nam producent. I o takie właśnie obudowy wielowtyków mi chodziło.  Rozwiązanie Łukasza jest oczywiście pewne i mało zawodne, ale trzeba ciąć oryginalne wtyki. Mam nadzieję, że nie zagmatwałem ;-)

• 0

#304 dyra63

dyra63
  • Modelarz
  • 567 postów
  • SkądRybnik
  • Imię:Adam

Napisano 13 luty 2019 - 19:50

Właśnie chodzi mi o to aby nie szukać końcówek przewodów serw ,tylko w jednym solidnym złączu z zabezpieczeniem spiąć w jednej wtyczce kilka serw .Chociaż model jeszcze nie lata ale kilka razy już składałem go na lotniskach i szukanie odpowiednich końcówek ( mimo tego iż mam pomalowane kolorami w  pary) jest trochę upierdliwe .

• 0

#305 wlodeklis

wlodeklis
  • Modelarz
  • 118 postów
  • SkądWarszawa
  • Imię:Włodek

Napisano 13 luty 2019 - 21:55

Ja w dużych modelach mam plusy i minusy z serw na złączu TX60 a sygnały na wtyczkach  Multiplexa.

• 0

#306 dyra63

dyra63
  • Modelarz
  • 567 postów
  • SkądRybnik

Napisano 14 luty 2019 - 08:54

Włodku, o tym samym sposobie pisał mi Łukasz na poprzedniej stronie i chyba  zrobię coś w tym rodzaju.

• 0

#307 Rumcajs

Rumcajs
  • Modelarz
  • 22 postów
  • SkądPleszew
  • Imię:Sławek

Napisano 14 luty 2019 - 14:20

Add złączek - zasilające jako osobna linia, zaś sygnałowe jako druga. Żeby się nie pomylić z kolejnością przyjmijmy że potrzebujesz 5 sygnałów, więc złączka miała by 9 pinów w rzędzie, ale rozmieszczonych bliźniaczo (czyli 1-2-3-4-5-4-3-2-1). Trochę więcej lutowania, ale za to nie musisz pilnować co w co wtykasz..

Latadełko cacuszko, podziwiam wytrwałość i precyzję:)

• 0

#308 dyra63

dyra63
  • Modelarz
  • 567 postów
  • SkądRybnik

Napisano 14 luty 2019 - 15:25

Dzięki,na razie to "latadełko" nie lata, ale myślę że powoli zmierzam do finału.Z racji tego ,ze jestem elektronicznym matołem ,to nie za bardzo kumam dlaczego dla np 5-ciu sygnałów powinno być 9 pinów - są podwojone ?

• 0

#309 Rumcajs

Rumcajs
  • Modelarz
  • 22 postów
  • SkądPleszew
  • Imię:Sławek

Napisano 14 luty 2019 - 15:35

Ciężko to wygęgać ale spróbuję.. Sygnał nr 1 jest wlutowany do pinu 1 i dodatkowo do pinu 9, sygnał nr 2 do pinu 2 i dodatkowo do pinu 8... - i tak dla wszystkich pozostałych. Sygnał nr 5 jest pośrodku, czyli na pinie 5 (oczywiście przy założeniu że mamy 5 sygnałów). Robiąc ten sam układ po stronie wtyczki i gniazdka - nie masz możliwości by pomylić kolejność przewodów (wtyczka nie ma "lewej" ani "prawej" strony), możesz ją wpinać nawet po ciemku :)

• 0

#310 dyra63

dyra63
  • Modelarz
  • 567 postów
  • SkądRybnik

Napisano 14 luty 2019 - 15:57

Ok.Teraz kumam -dzięki :).

• 0

#311 darod07

darod07
  • Modelarz
  • 46 postów
  • SkądRumia
  • Imię:Darek

Napisano 20 maj 2019 - 03:47

Adamie, co do rozważań odnośnie silnika:
Oprócz 90tki Saito do mojego zero z Top RC, ja jeszcze biorę pod uwagę dwu cylindrowy Saito FG 61 TS. Moc taka sama jak w radialu 60. Z tego co wiem to ulepszona i rozwiercona wersja 57. Nie znalazłem wielu wątków dotyczących tego silnika na forach zagranicznych i nic o problemach. A mniemam że raczej niezadowolony użytkownik pragnie podzielić się swoją frustracją z innymi, zadowolony zajmuje się lataniem....
Wiem, brzmienie jednak nie to co gwiazdy ale też nie jest najgorsze. W końcu i tak żaden nie odda "gangu" prawdziwego Sakae.
  • 0

#312 dyra63

dyra63
  • Modelarz
  • 567 postów
  • SkądRybnik

Napisano 20 maj 2019 - 07:17

Tak jak napisałeś Saito FG-61 TS to wersja rozwojowa Saito-57.Z tego co wiem to lata na nim dużo znanych modelarzy i na ogół chwalą go sobie.W zeszłym roku na zlocie warbidsów w Bobrownikach rozmawiałem trochę z Panem Malarskim i byłem bardzo zdziwiony gdy okazało się ,że Jego 15 kilogramowy Ławoczkin jest napędzany dwucylindrowym Saito.Z tego co pamiętam mówił również że ,to już 3 silnik tego typu który stosuje w Ła-5 .Tymi samymi silnikami latali również w swoich Fokkerach DRI koledzy Oleksy i Idczak - czyli w sumie większa część naszej kadry makieciarzy - modelami tymi startowali na MŚ w Szwajcarii.

Na tym samym ubiegłorocznym zlocie można było również zobaczyć Ławoczkina kolegi Macieja z Krakowa (to ten model z wątku w którym było tyle kontrowersji dotyczących konstrukcji modelu). Model też miał zabudowanego Saito-61-nówkę no ale w tym przypadku były problemy z silnikiem .Maciek mówił ,że w trakcie oblotu silnik zgasł - okazało się, że przypiekło panewkę w korbowodzie czy coś w tym rodzaju.

Niedawno wyszła wersja dwucylindrowa 100 cm ale raczej nie zmieści się pod maską Zera w skali1-48.

Oryginalnego dźwięku Sakae -czyli brzmienia14 cylindrów to raczej nic nie zastąpi,choć jest silnik 7 cylindrowy UMS o pojemnośći o średnicy 230mm -tylko ta cena .

http://www.bigplanes...gas-engine.html

• 0

#313 darod07

darod07
  • Modelarz
  • 46 postów
  • SkądRumia
  • Imię:Darek

Napisano 20 maj 2019 - 07:52

Oryginalnego dźwięku Sakae -czyli brzmienia14 cylindrów to raczej nic nie zastąpi,choć jest silnik 7 cylindrowy UMS o pojemnośći o średnicy 230mm -tylko ta cena .

http://www.bigplanes...gas-engine.html

Gdybym miał  taki silnik to zamiast w modelu zainstalował bym go sobie w ogródku na stałe i odpalał  z rana przy porannej kawie żeby się pozytywnie nastroić na resztę dnia  :)

• 0

#314 dyra63

dyra63
  • Modelarz
  • 567 postów
  • SkądRybnik

Napisano 20 maj 2019 - 07:58

Dobre :D :D.

Ciekawe czy w Polsce ktoś lata na silnikach UMS i jak się sprawują ?

• 0

#315 kkdarch

kkdarch
  • Modelarz
  • 136 postów
  • SkądSangrodz

Napisano 20 maj 2019 - 10:01

Dobre :D :D.

Ciekawe czy w Polsce ktoś lata na silnikach UMS i jak się sprawują ?

Jakiś czas temu udało mi się kupić używany(praktycznie nie dotarty jeszcze) SaitoFG 57  w dobrej cenie.Bez problemu mieści się pod maską mojego Corsarza(tak wróciłem do niego :rolleyes: bo jest najbardziej zaawansowany w budowie).Gada pięknie i na śmigle 23x10 ciągnie jak wściekły.W sobotę rozmawiałem z pewnym modelarzem i powiedział że w Saito FG60 r3 maks śmigło to 22x10.Oczywiście to śmigło jest dla zmyłki :D .Maska wydrukowana na drukarce 3D.

https://photos.app.g...rdtEJK4dmRsm2R9

• 0

#316 dyra63

dyra63
  • Modelarz
  • 567 postów
  • SkądRybnik

Napisano 20 maj 2019 - 12:20

Czego to ludzie jeszcze nie wydrukują -na pewno jest to jakieś wyjście dla tych którzy nie lubią się bawić z kopytami,żelkotami, laminatami itp.Drukowałeś sam sobie czy zleciłeś?

• 0

#317 kkdarch

kkdarch
  • Modelarz
  • 136 postów
  • SkądSangrodz

Napisano 20 maj 2019 - 14:31

Drukowałem sam.

Narysowałem w Inventorze i wydrukowałem w kilku częściach gdyż drukarka ma tylko pole robocze  220x220x240mm.Podzieliłem na 3 części z nasady oraz trzy części tyłu.W sieci też znalazłem kabinkę więc kopyto jest prawie gotowe :D

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych