Skocz do zawartości

Graupner MZ32hott, JETI DS14/16, Futaba 18SZ


TommyTom
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wiesiek. Chodzi o "Differential" dla lotek. Czy jest możliwość w MZ32 przypisania potencjometru do miksera tak aby w czasie lotu można było płynnie zmieniać % różnicowości lotek? Może jest inny sposób?. Jeti ma w menu taką możliwość.

 

Pozdrawiam

Krzysiek.

 

Krzysiek no Ty przynajmniej piszesz zrozumiale :D"Differential" czyli u mnie "Differenzier.",roznicowosc lotek +-100%.

Napewno mozna to  zrobic w"Phasentrim",trymowanie faz lotu,chyba dobrze to przetlumaczylem :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak to ok. Ale prosilem o zdjęcie z apki jak to zrobić.
 

Nie chce mi sie szukać, więc mam pytanko do użytkownika - czy w MZ32 jakiś kanał (potencjometr, suwak) może być mnożnikiem dla dowolnego miksera (lub nawet jednego punku w mikserze)? Np, żeby potencjometrem płynnie regulować np. róznicowość w jakimś zakresie

I przypominam moje pytanie. Bylo ogólniejsze. Roznicowosc to tylko przykład.


Update !!!!!!!!!

No i sam znalazłem. Bo znalazłem manual do programowania. Nawet szczegółowy. I chyba nowy i aktualny (z grudnia). Wiele rzeczy da się regulować trymerami, przełącznikami i sluderami. Np roznicowosci. Ale chyba mikserów  (free mixers) nie da się przemnożyć. Nie wiem bo nie mam radia w łapie. Znalazłem to w menu „DIREKT EINSTELLUNG” (chyba normalnie będzie „Direct adjust” - ta opcja jest opisana jako nowa)

Manual dla zainteresowanych:
https://www.graupner.de/media/pdf/17/01/8d/S1024-77_mz_32_Teil2_de_V1_0_0_20181203.pdf

Jest w dziwnym języku, ale jak przystało na Graupnera jest wszystko nieźle opisane.


I kolejny update !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

No i po tym co znalazłem (nie tylko to co na górze), to można napisać że MZ32 jest chyba bardziej funkcjonalny jeśli chodzi o możliwości softu od Jeti i Futaby. Dotyk upraszcza znacząco te zmiany i ustawienia. Do Jeti brakuje mu skryptów (ale bez tego da sie żyć) no i nie wiem jak wygląda wyświetlanie danych telemetrycznych - Jeti w tym jest bardzo mocne,  Futaba niestety jest słaba.

Oczywiście nie pisze o wyglądzie, plastikach itp itd tylko o tym co w środku. MZ ma oczywiście swoje mankamenty i rzeczy które mogły by być bardziej "podrasowane". Wiadomo - nie ma rzeczy idealnych - ale nie jest zły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co takiego w środku ma Futaba słabe, a Graupner nie ma słabe? Design można pominąć oraz „chrom” ponieważ carbon i black look jest dzisiaj na topie, ale już uzgodniliśmy, że ten element cieszy oko i nie lata.

Jak piszesz ze coś jest słabiej to dodaj konkret, pls.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ma nie mniej funkcji i możliwości jak Futaba. Jedyne co widocznie ma niby słabsze, to mniej punktów w mikserach. W niektórych sytuacjach (takie niuansiki) może po dwa punkty przydało by się więcej. Ale uwzględniając rozdzielczość palców i długość drążków, to chyba przesada :) Resztę możliwości ma albo nie gorzej, albo jest na plus.

To moja subiektywna opinia, uwzględniająca to czego potrzebuje do latania szybowcami/motoszybowcami.

 

No i graupner może mieć chromy w złotym kolorze :D :D :lol: :lol: :lol::D :D 


Tu jeszcze opis funkcji w normalniejszym języku: https://s3.amazonaws.com/graupner.manuals/RADIOS/S1024.mz-32+Help+Reference+Manual+V1.1.pdf

Ale warto oba przeglądnąć. Np w niemieckiej wersji są przykłady jak używać wielofunkcyjne sterowanie drążkiem gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesiek. Chodzi o "Differential" dla lotek. Czy jest możliwość w MZ32 przypisania potencjometru do miksera tak aby w czasie lotu można było płynnie zmieniać % różnicowości lotek? Może jest inny sposób?. Jeti ma w menu taką możliwość.

 

Pozdrawiam

Krzysiek.

 

Krzysiek tu jest to lepiej pokazane:Direkteinstellung_Sensorschalter.pdf

Najlepiej odrazu pytac Graupnera,oni wiedza najlepiej.Tych funkcji bedzie wiecej,teraz juz wiem dlaczego wbudowali wlan :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek tu jest to lepiej pokazane:attachicon.gifDirekteinstellung_Sensorschalter.pdf

Najlepiej odrazu pytac Graupnera,oni wiedza najlepiej.Tych funkcji bedzie wiecej,teraz juz wiem dlaczego wbudowali wlan :D

To jest to o co pytałem :) Dziękuję Wiesiek.

A tak przy okazji, sieć ujawnia powoli (a raczej użytkownicy) co skrywają nowe Graupnery...

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest to o co pytałem :) Dziękuję Wiesiek.

A tak przy okazji, sieć ujawnia powoli (a raczej użytkownicy) co skrywają nowe Graupnery...

 

Pozdrawiam

Krzysiek

 

Nie ma za co,a swoja droga,dobrze by bylo, jakby moderator wkleil te pdf-y do watku o Mz-32.Latwiej bedzie znalesc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostateczna decyzja padła na Futabę J

 

Jakość mechaniczna sprzętu bardzo dobra. Plastyki wysokiej jakości. Nadajnik leży w rękach jak należy i nie jest ciężki. Konstrukcja zwarta i przejrzysta. Bardzo dużo funkcji przełączających, w tym trópozycyjnych (czego brakowało mi w wersji JETI DS14, która też była poważną opcją)

Miałem w ręce Jeti DS 16 i DS. 24, które wydawały się dość ciężkie w trzymaniu (metalowa obudowa), choć wiadomo, że sporo ludzi radzi sobie z nimi w F3K. Mówię o subiektywnym odczuciu powieszenia na szyi lub szelkach tej aparatury na kilka godzin na lotnisku. Wizualnie wersja carbon JETI ma wygląd naprawdę cool, a wersja DS24 ma dodatkowy link 900Mhz, co może zwiększać bezpieczeństo – tylko ta cena…. No i ten soft JETI… w sumie wygląda na najbardziej zbliżony koncepcyjnie do MX20.

 

W Futabie programowanie MODE, faktycznie bez uwag, proste – przypisanie kanałów. (jedyne co nie jest możliwe to uzyskanie MODE 5 – dwa drążki z ząbkami, co jest wykonalne w JETI). Na potrzeby motoszybowca nie jest wymagane (piszę tyko o funkcjonalności).

 

Zaprogramowanie modelu, do trybu działania modelu F5J ze wszystkimi mixerami na gotowo, zajęło mi, od wyjęcia z pudełka do oczekiwanych czynności sterów, cztery popołudnia po 3 godziny klikania z instrukcją i modelem.Musiałem jeszcze przestawić beczułki LDS w serwach klap, ponieważ servo trim neutrum ma w Futabie mniejszy zakres działania niż w Graupnerze. Jest to pewna niedogodność, jeżeli awarynie trzeba by było wrócić na Graupnera i podmienić odbiornik. Pozostałe stery nie wymagają żadnych korekt.

 

Załączona instrukcja w PL ułatwia szybkie przejście przez kluczowe funkcje systemowe i modelu. Programowane dotykowe na ekranie nie jest najlepszym rozwiązaniem jakie miałem w rękach. „Analogowe” przyciski są moim zdaniem bardziej wiarygodne. Natomiast, programowanie na panelu nie stanowi samo w sobie utrudnienia. „Przyciski” są odpowiedniej wielkości i nie zachodzi sytuacja jednoczesnego klikania kilku naraz – w każdym razie system zarządza tym w taki sposób, że nie przeszkadza w programowaniu. Sam panel jest dość czuły i w warunkach bojowych raczej będzie wymagał blokowania na czas latania.

 

Faktycznie, w sytuacji sprecyzowanych oczekiwań i założeń jak model ma działać, zaprogramowanie Futaby idzie dość sprawnie. Menu jest podzielone na menu systemu, ogólnych ustawień dla modeli i specyficznych dla konkretnego modelu. Nie ma tu logiki kolejności ustawień krok po kroku jak w Graupnerze, gdzie ustawienie jest skonfigurowane na sekwencję kolejnych kroków do zaprogramowania kompletnego modelu. Programowanie Futaby dla początkujących graczy może stanowić wyzwanie (zwłaszcza odkrycie off set gazu w fazach). Komendy na ekranach wymagają zerknięcia do instrukcji – stosowane są skróty komend, a wgłębienia w menu dają szerokie pola do ustawień.

Dla tych co wiedzą co chcą, to znajdą to w Futabie wszystko w uporządkowany sposób. Fazy lotu są intuicyjne i umożliwiają swobodne zestrojenie oczekiwań w zakresie przypisania funkcjonalności, niekolidowania silnika/crow na drążku gazu (ustawienie off set). Niezbędne opóźnienia w przejściu między fazami dają czas na przystosowanie się serw. W zakresie ustawienia w mixerach, każda powierzchnia sterowania może być dostosowania indywidualnie (osobne klapy i lotki). Świetnie zapowiadają się możliwości sterowania proporcjonalnymi przełącznikami (np. drążkiem gazu) zwiększenia cambera w fazie termal i speed.

Z informacji z tutorialu MZ32 na YT udostępnionego na kanale flightcomp.com (komentarze), wynika że Graupner w zakresie klap nie pozwala w indywidualnym dostosowaniu się każdej powierzchni sterowej oddzielnie w crow. W futabie, każda powierzchnia sterowa jest możliwa do ustawianie indywidualnie w każdej fazie i mixie.

Dużym uproszczeniem jest posegregowanie i wstępne sparametryzowanie podstawowych mikserów (snap-flap, crow, itp.). Przyspiesza to znacznie ustawienia,  nie zabierając frajdy zestawienia tam gdzie to jest potrzebne w formułach krzywych lub krzywych punktowych.

 

Kolega Adrien z Francji jest zakochany w swoim JETI DS16. Ja już się z Futabą polubiłem :)

 

Teraz zzas teraz na próby w locie J

 

Szczególnie podziękowania kieruję do Konrada za okazaną pomoc przy zakupie J

Dziękuję też Wiesławowi za kilka cennych podpowiedzi J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

“w zakresie klap nie pozwala w indywidualnym dostosowaniu się każdej powierzchni sterowej oddzielnie w crow.” Nie rozumiem tego sformułowania. Mógłbyś coś więcej napisać?

 

„Świetnie zapowiadają się możliwości sterowania proporcjonalnymi przełącznikami (np. drążkiem gazu).” to tez miałeś w gr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

“w zakresie klap nie pozwala w indywidualnym dostosowaniu się każdej powierzchni sterowej oddzielnie w crow.” Nie rozumiem tego sformułowania. Mógłbyś coś więcej napisać?

 

„Świetnie zapowiadają się możliwości sterowania proporcjonalnymi przełącznikami (np. drążkiem gazu).” to tez miałeś w gr.

 

pierwszy cytat - zerknij tutaj 

i zobacz komantarze - nie ustawiałem tego nadajnika, więc nie mam pewności. Ali z flightcomp jest doświadczonym zawodnikiem i taką dostałem od niego opinię. Czy faktycznie się da? Nie wiem. Ci co mają MZ32 pewnie wiedzą najlepiej.

drugi cytat - nigdy nie twierdziłem, że Graupner nie ma takich możliwości. Po prostu ich nie odkryłem, a sprzęt te funkcje ma. Widocznie nie dość dokładnie szukałem :) Żeby było jasne, nie ma tu grama krytyki do sprzętu Graupner - od początku mojej przygody z modelami byłem wyznawcą tego brandu. BTW nie zamierzam się pozbywać MX20, bo to jest świetny sprzęt. Teraz jest czas na inności i je testuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi sie wydaje że ktoś myli pojęcia. Ty piszesz crow oni camber. Crow jest to opcja buterflaya i jest przeznaczona do ustawienia motyla przy lądowaniu (czyli air brake). Ja uzywam też do korekcji wysokości przy ustawianiu klap (camber). Ale ten tajemniczy camber to jakby co innego. I ustawia sie gdzie indziej. i do tego mozna to zrobić na na kilka sposobów.

Ogólnie to wygląda na błąd/niewiedza w programowaniu a nie w radiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.