Skocz do zawartości

Quadro-chopper czyli TBS Discovery


Pietuh
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Krótka definicja choppera, należy wydłubać z niego absolutnie wszystko co nie służy do jazdy, ograniczają nas w tym
przypadku tylko przepisy ruchu drogowego. Bo życie to jazda a jazda to życie.
Tę prostą definicję postanowiłem przenieś na kolejny model a protoplastą i wzorcem choppera w moich modelach latających jest moja ulubiona Panda
 http://pfmrc.eu/index.php?/topic/42959-panda-sport-fpv-czyli-moje-poczatki/
Model ma zastąpić Pandę jako model do noszenia przy sobie i lotach po promieniu do 2km.
A doświadczenia w quadocopterach zdobywałem tu http://pfmrc.eu/index.php?/topic/48423-dojrza%C5%82em-do-qadcoptera-czyli-f450/
Założenia
-absolutna mobilność- wszystko musi się zmieścić do walizki o wymiarach 55x40
-prostota i niezawodność
-maksymalnie długi czas lotu
-loty czysto "patrolowe" po ulubionych okolicach z rejestracją video
-ja decyduję gdzie i kiedy poleci a nie zjawiska magnetyczne i inne takie ;)
Setup
Żeby Ufolot długo latał musi mało palić i zabrać jak najwięcej paliwa więc wybrałem F450 i zespół napędowy DJI E300
bo wydaje się najbardziej odpowiedni, zresztą firma DJI przoduje chyba na świecie w tych wynalazkach.
Po około 50 lotach wiedziałem czego potrzebuję i zdecydowałem że będzie to TBS Discovery, tym bardziej że aby
Ufolot się przeobraził potrzebowałem tylko dwie płyty ramy http://www.dronesvision.net/en/tbs-discovery-fpv-quadcopter/620-team-blacksheep-tbs-discovery-fpv-quad-top-and-bottom-plates.html
Ponieważ nie przewiduję "wożenia" gimbali, GPS-ów, OSD, światełek i innych bajerów górna płyta drukowana będzie rozdzielać napięcie przekazywane przez sterownik Nazy czyli 5v

 

post-10282-0-46573500-1418056526_thumb.jpg

 

 a dolna zasilanie linku video czyli 12v, wszystko z jednego pakietu.

 

post-10282-0-23793400-1418056627_thumb.jpg

 

Nadzór budowy prowadzi przyszły pilot UfoStig.
CDN

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, jaka budowa, przełożę tylko klamotki i to wszystko.
Dzisiaj odbył się ostatni lot Ufolota w starej szacie, plan był taki
-test prędkości
-zasięgu i długości lotu
-zasięgu linku video
-test Sony 600tvl pod słońce z nowymi ustawieniami
Założyłem trackera z GPS-em do pomiarów i heja (oryginalny GPS zdjęty)
W teście prędkości poleciałem "samolotowo", lotem nurkowym :blink:

Nagrywane DVR z monitora na aparaturze, ale jak się zasięg skończył to wyłączyłem i miałem podgląd w sprawdzonej bazie

i 2km bez problemu, tylko ma być mobilnie :rolleyes: a nie noszenie jakiś baz na plecach.

Najciekawsze jest to, że Gps tracker pomylił się o 600m, i zdarzyło mu się to po raz pierwszy, czyżby przy Nazie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ładna pogoda u nas więc porównanie z Pandą jeżeli chodzi o zasięg video na mobilnej bazie (monitor na apce) i okazało się że jednak samoloty latają dalej na tym samym sprzęcie.

Cały świat o tym wie, więc teraz ja też wiem :) Przy okazji ponowny test kamerki pod słońce bo dzisiaj świeciło znacznie mocniej. Lot dokładnie na tym samym nadajniku 400mW, antenach i w tym samym miejscu więc można porównać.

Dalej nie leciałem bo mi Frsky zaczęło pikać a nie założyłem odpowiedniej anteny.

 

 

 

Prace trwają, właśnie skończyłem przekładkę

 

post-10282-0-19552800-1418152871_thumb.jpg

 

Te coptery się fajnie buduje, taśma klejąca i opaski zaciskowe,

więc kamery na trytytkach. Kamera przewodnia to Sony Super Had 600tvl (nagrywała filmy powyżej) i mała kamerka patrząca na dół na przetworniku Sony też 600tl

 

post-10282-0-93098000-1418153179_thumb.jpg

 

W następnym odcinku serialu zasilanie Ufolota

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam TBS-a i potwierdzam że jest to świetny sprzęt.  I wygląda też fajnie w przeciwieństwie do wielu innych (aczkolwiek to już mocno subiektywny argument :) )

Powodzenia w składaniu i ulatnianiu.

Robercie - śmigła sa tak ustawione że nie wchodzą w pole widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielam całkowicie Twój subiektywny argument Marcinie ;)

Powrócę jeszcze do linku video, otóż kamery przełącza prosty switcher, jedyna rzecz połączona kablem z nadajnikiem, cała reszta przewodów wpięta w ramę.

 

post-10282-0-67231000-1418411973_thumb.jpg

 

Z doborem zasilania walczyłem przez około 50 lotów  i notowałem wyniki.

Udział wzięły Li-pol 3s 5A; 4s 5A; i pakiet LiIon 11A na śmigłach 8" 9" i 10" w zasadzie doszedłem do tego co piszą w danych

DJI czyli śmigła 9-10" waga do 1600g

 

post-10282-0-05733600-1418413852_thumb.jpg

 

 

Najlepszy wynik 30min na LiIonach, na drugim miejscu Li-pol 4s 25,40 min a na końcu Li-pol 3s 23 min test w zawisie w umiarkowanym wietrze i loty sprzątające liście z ogródka bez GPS oczywiście.

Na śmigłach 10" wynik jest bardzo zbliżony do śmigieł 9" ale pracują dużo ciszej, a cudak będzie filmował również ciekawe zakątki i zależało mi aby nie płoszył zwierzyny.

Mój kot gdy odpalam Ufolota w pokoju leniwie otworzy oko leżąc na kanapie, gorzej z moją kobietą bo zaczyna się pakować, więc jest dobrze :)

Ostatecznie po przeliczeniu wagi do lotu z rożnymi zasilaniami postanowiliśmy z UfoStigiem latać na śmigłach 10x5

i pakiecie 3s6,5A o wadze 470g, więc całość z kamerką SJ4000 mieści się w limicie czyli 1600g.

Pakiet "wszedł na styk" a próby  wkrótce bo pogoda nam nie sprzyja :(

 

post-10282-0-12531700-1418413482_thumb.jpg

 

W następnym odcinku zabezpieczenie modelu, tu mamy z UfoStigiem różne koncepcje.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż poważę swojego, bo do tej pory tego nie zrobiłem. Ja latam na 4s, aczkolwiek o róznej pojemności.

W jakim setupie, TBS czy DJI? i jeżeli nie tajemnica to podaj czasy

 

Oj Damian, przeczytaj pierwszy post i wiesz wszystko.

Miało być w tym odcinku o zabezpieczeniu, ale pierwotna wersja bez GPS upadła bo UfoStig stwierdził że z GPS-em

prowadzi się tak łatwo że może nim latać nawet jego szef Tomek lat 4 (UfoStig jest wynajętym pilotem)

Po długich wahaniach jednak założyłem ten bajer, więc Ufolot nie będzie takim chopperem jak bym chciał, ale raczej

nie będę go używał, bo lubię czuć swoje zabawki na drążku ;)

Dzisiaj odbył się pierwszy lot FPV i test obiektywu auto-irys pod słońce, ale słońca nie było bo schowało się na 5min

przed lotem :(

 

post-10282-0-46497400-1418852298_thumb.jpg

 

Lot na Li-pol 5A trwał 16,30 min i widać że link video zabiera około 3-4min lotu, ale pomimo jednego zasilania nie

powoduje zakłóceń. W pierwszej części widok z kamer jw i ten sam fragment lotu zarejestrowany przez SJ4000

 

 

CDN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodę mamy jaką mamy więc loty i dalsze testy na razie odwołane, więc prace domowe i największe problemy.

Jak to upchać?

 

post-10282-0-59988200-1419018655_thumb.jpg

 

dodam że trochę go podniosłem żeby antena nadajnika patrzyła na dół i nie wejdzie do walizy, więc zamiast rurek

przytrytytkowanych muszę zrobić coś składanego i nic nie przychodzi mi do głowy i nic nie mogę znaleźć.

Gdyby ktoś miał jakiś pomysł w tej materii byłbym bardzo wdzięczny.

 

post-10282-0-19356900-1419019268_thumb.jpg

 

Jeszcze parę słów o linku rc i odbiorze video

 

post-10282-0-01473300-1419019423_thumb.jpg

 

Nie stosuję żadnych "dopalaczy" a zasięg można zawsze poprawić odpowiednią anteną więc znowu, podobnie

jak przy " Małym jachcie dalekiego rejsu" kolega Daniel uzbroił Frsky w kosmiczny przyrząd który załatwia sprawę.

Serdeczne dzięki Daniel

Odbiór linku video to RC732-DVR 7 który daje niezły obraz, trochę podretuszowany ale dobrze widoczny w

słońcu, zresztą widoczny na filmach powyżej. Dodatkowo ten niezły monitorek ma własne zasilanie, więc

nie potrzeba dodatkowych kabli, baterii itp. Cena jak za całą bazę do dalekich lotów też jest przyzwoita.

http://www.banggood.com/RC732-DVR-7-5_8GHz-32CH-LCD-Diversity-Receiver-FPV-Monitor-p-947348.html

 

W ostatnim odcinku serialu będzie lot patrolowy nad urokliwymi okolicami ( jak się x#%#x& pogoda poprawi )

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim setupie, TBS czy DJI? i jeżeli nie tajemnica to podaj czasy

 

Ja mam zestaw TBS, silniki i regulatory, a baterie z HK różne.

Silniki te słabsze (bodajże 750kV) z dedykowanymi smigłami Graupnera

Kamerkę mam z securityhobby, z tym samym sensorem co polecana do TBS, tylko tańsza :) - bodajże ten sensor nazywa się pixim seawolf i muszę przyznać że naprawdę się sprawdza

A jako kamerkę główną do nagrywania używam gopro 2

link video w technologii 5,8 Ghz

a odbiornik to 7 kanałowy spektrum, pierwotnie miałem w planie daleki zasięg, ale odpuściłem i latam w zasięgu wzroku, nawet jeżeli spoglądam w monitor to i tak kontroluję położenie modelu wzrokowo.

O czasach nic nie powiem, bo nie mierzyłem, a od dłuższego czasu nie latałem niczym, z braku czasu i innych okoliczności, ale przy okazji nie omieszkam się pochwalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena nadajnika video jednak poszła na dół bo w tym układzie nigdy nie jest zasłonięta.

Ponieważ pogoda zrobiła się "lotnicza" Ufolot latał jak najęty przez święta i przy okazji zrobiłem parę testów, na co czekałem

prawie miesiąc.

Monitor o którym wyżej okazał się świetny do latania w ostrym słońcu, nie potrzebowałem nawet zakładać osłon, na foto  obraz w pełnym słońcu

 

post-10282-0-98499100-1419694286_thumb.jpg

 

Obraz z SJ4000 i Sony 600tvl z założonym auto-irysem.

 

 

Przy okazji porównanie SJ4000 i SJcam bo Św Mikołaj strzelił dubla, ale dopiero zlepiam.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zrobiła się wiosna więc latamy na maxa i mogę się pochwalić, że wszystkie założenia które sobie postawiłem zostały spełnione.

Mobilność

post-10282-0-47350700-1423914484_thumb.jpg

 

Trochę poupychane, ale weszło :)

 

post-10282-0-46410600-1423914511_thumb.jpg

 

post-10282-0-60196800-1423914541_thumb.jpg

 

Loty na tym walizkowym zestawie na odległość 2,5km nie są specjalnym wyczynem i myślę że można by jeszcze dokręcić z kilometr, ale mi wystarcza w zupełności do 2km

Wczorajszy lot od startu do lądowania.

 

 

Czasy lotu na aku 3s 6500mAh to w zależności od sposobu latania od 12 do 20min z załączonym FPV.

Zrobię jeszcze próbę na 4S i osobnym zasilaniem linku video.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.