Jump to content

JakubW

Modelarz
 • Content Count

  15
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

2 Neutral

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Warszawa
 • Imię
  Jakub

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. JakubW

  FUTABA

  niestety Spektrum ma problemy z linkiem gdy w powietrzu jest kilka modeli, mamy potwierdzone przypadki na lotnisku,
 2. rzeczywiście wysokie te ceny, nawet na stronie Hackera jest taniej...
 3. Piękny model, wykonanie robi ogromne wrażenie.
 4. Super radyjko! Gdzie zamawiane ? Z tego co wiem Jeti nie wyrabia z zamówieniami polski dystrybutor załamuje ręce i na nowe dostawy pewnie trzeb będzie czekać do nowego roku....
 5. Będziesz zaokrąglał kabinę i nos czy pozostaniesz przy kanciastej formie? Gruba balsa jaką zastosowałeś na boczki też daje fajne możliwości nadania opływowości Delfinowi. Z tego co pamiętam to w swoim Delfinie robiłem boczki ze sklejki 1,5 mm, balsa poszła tylko na górę i dół (balsa to nie były tanie rzeczy wtedy:)). Kolejnym ważnym dla mnie elementem było "płynne przejście" statecznika pionowego w kadłub załatwione kawałkami wklejonej i doszlifowanej balsy.
 6. @Robert K być może E-193, już dokładnie nie pamiętam budowałem Delfina blisko 25 lat temu, w domu rodzinnym mam gdzieś jeszcze książkę więc jak będę tam na święta to ją odszukam:). Tak czy inaczej jaki to profil by nie był, W. Schier moim zdaniem wiedział co robi. Wybór profilu nie był przypadkowy jest podparty obliczeniami i wykresami znajdującymi się w książce, których wtedy co prawda nie rozumiałem.
 7. Myślę że dziadek Schier nie obraziłby się za zmianę w technologii wykonania płata. Sam podkreślał, że niektóre elementy mogą być wykonane w inny sposób np. laminatowy kadłub do Delfina, który jest opisany w książce. Najważniejsze jest zachowanie ogólnej koncepcji oraz wymiarów. Płat styro plus balsa będzie na pewno cięższy od klasycznej konstrukcji ale nie zapominajmy, że zaoszczędzimy dużo wagi na wyposażeniu, które było nieporównywalnie cięższe w czasach projektowania Delfina. Mocno zastanowiłbym się jednak czy zmiana profilu skrzydła ma sens. Wszelkie obliczenia, próby, założenia projektowe były wykonywane pod profil zastosowany przez autora. Może okazać się, że zmiana profilu mocno wpłynie na właściwości lotne szybowca. Otrzymamy zupełnie inny model może latać lepiej ale może też okazać się nielotem.
 8. Cześć, aby ds12 lub ds14 zaczęło gadać trzeba zapłacić 25 euro w ramach rozszerzeń, ds 16 ma to w standardzie. Do codziennego latania spokojnie wystarczy ds 14 a nawet ds 12, ewentualne rozszerzenia możesz w miarę potrzeb dokupić. Właśnie tak Jeti to rozwiązało aby każdy mógł dostosować zakup nadajnika do swoich potrzeb i finansów.
 9. Pamiętam, że w moim delfinie do statecznika poziomego były przyklejone dwie rurki z wkładu do długopisu. Sam zawias wykonany był z drutu chyba 2mm który idealnie (nie za ciasno nie za lekko) pasował w te rurki, jarzmo zawiasu natomiast było zrobione z miedzianej blaszki. Statecznik "nasuwało" się na te odpowiednio wyprofilowane druty. Przy lądowaniu np. w wysokiej trawie gdy statecznik o coś zawadził porostu zsuwał się z rurek bez uszkodzeń. Było to również bardzo wygodne rozwiązanie podczas transportu.
 10. Super gratuluję pomysłu i kibicuję przy przy budowie. Delifn był moim pierwszym samodzielnie skonstruowanym modelem więc teraz wspomnienia wracają...Idziesz w tradycję? pokryjesz go szyfonem plus cellon z pyłem aluminiowym ?
 11. JakubW

  Jeti Ds 14

  Cześć w wolnym tłumaczeniu ze strony Jeti: Funkcja serwo balanser jest odpowiednia dla dużych modeli, które mają powierzchnie sterujące napędzane kilkoma połączonymi serwomechanizmami. Pozwala to na precyzyjne dostrojenie pozycji serwomechanizmu tak, aby wynikowy ruch powierzchni był synchroniczny bez wzajemnego oddziaływania sił. Funkcja" zmiany drogi serwa", o której piszesz to raczej EPA end point adjustment chociaż nie wiem jak nazywa ją Jeti.
 12. Ale takie są fakty, 16IZ pod względem wykonania to już nie ta sam Futaba co kiedyś, wystarczy wziąć ten nadajnik do ręki. Pod względem oprogramowania cały czas to samo, zero nowinek. O braku kompatybilności wstecznej już nie wspomnę. Jeżeli chodzi o FrSky to wydaje się być systemem idealnym: nowoczesny, dobrze wykonany a przede wszystkim przystępnym cenowo zwłaszcza jeżeli chodzi obiorniki i telemetrię. Problem tkwi w braku zaufania do marki, której FrSky jeszcze sobie nie wyrobił. Użytkownicy wolą dopłacić do Jeti bądź Futaby ale latać ze spokojną głową i nie martwić się jakością linku. Czy obawy są słuszne? Niech wypowiedzą się użytkownicy. Myślę, że to kwestia czasu ale przed FrSky jest przyszłość jeśli dobrze rozegrają swoją strategię, taki Samsung np. musiał wykonać ogromną pracę aby przekonać ludzi, że chińskie nie zawsze oznacza złe. Co do Jeti to z tą marką jest trochę tak jak z produktami Appla: super jakościowo wykonane, innowacyjne, niezawodne ale drogie. Mają swoją rzeszę zakochanych fanów, którzy nigdy nie przejdą na inny system. Mają też masę przeciwników najczęściej tych, którzy nigdy nie mieli do czynienia z takim produktem a jeszcze częściej tych, którzy nie mogą sobie na niego pozwolić. Jeti to aktualnie top i niebawem wyprze Futabę z podium ale nie będę też mocno bronił Jeti bo czasami naprawdę przeginają np. każąc sobie płacić za odblokowanie funkcji, która i tak już jest w nadajniku np. alarmu wibracyjnego. Reasumując, wybór nadajnika obecnie naprawdę nie jest łatwym wyborem i z góry trzeba nastawić się na kompromisy. Gdy lata się pianką na łące to niema aż takiego znaczenia inaczej jest gdy w powietrzu mamy grube tysiące.
 13. @mar_io ma prośbę, czy mógłbyś rozwinąć dlaczego finalnie zrezygnowałeś Futaby 16IZ ? Sam napaliłem się mocno na ten nadajnik ale jak zacząłem czytać i zagłębiać się w temat Jeti to dochodzę do wniosku, że będzie to lepszy wybór. Mam wrażenie że Futaba stanęła w miejscu w pewnym momencie a nowe modele są to porostu starsze nadajniki nowych obudowach. Futaba zaczyna zalatywać tanią chińszczyzna...Jeti ma pomysł na siebie, ciągle się rozwija i ma rozwiązania, których nie znajdzie się u konkurencji. Co do ceny rzeczywiście nie są niskie ale to nie jest typowa masówka a za ceną idzie jakość. Przykładowo DS 12 wyjdzie podobnie kosztowo jak 16IZ a kolejne odbiorniki i tak będą tańsze w Jeti. W Jeti dochodzi koszt ewentualnych rozszerzeń ale pytanie czy od razu potrzebujemy i czy je wykorzystamy. Może okazać się że dla przeciętnego użytkownika wystarczy podstawowa konfiguracja.
 14. Sereno też był pięknym projektem...Szkoda, że Artex nie przetrwał, aktualnie kupno jakiegokolwiek kitu do własnej budowy graniczy z cudem.
 15. Świetny model i ciekawa modyfikacja. Zawsze podobała się mi rasowa sylwetka Asterka. Konstrukcja w originale jest co prawda dość skomplikowana a na pewno pracochłonna przez mocne ażurowanie, pewnie jest to wynikiem zastosowanego materiału (sklejka-owocówka). W dobie wszech obecnych modeli 3d taki samolot jest bardzo ciekawą alternatywą. Dodatkowo możliwość wycięcia go na ploterze znacznie ułatwiłaby budowę. @jędrek nie myślałeś o jakimś tartaku lub chociaż dokumentacji po laser na nadchodzące zimowe wieczory?
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.