Jump to content

EGpro...jak zatrzymać obroty śmigła


flyszman

Recommended Posts

Posted

Witam ponownie

Wczoraj miałem niewątpliwą przyjemność oblatać swojego EGpro.Zainstalowany mam w nim silnik Emax Prop9"-10" i jakieś zwykłe śmigło (nieskładane). Otóż po zredukowaniu obrotów do zera śmigło w locie nadal się obraca. Moje pytanie to: jak regiel zblokować-ustawić hamulec? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

RoLaNd

Posted

Jeżeli masz śmigło nie składane, to nie włączaj hamulca, bo śmigło i tak się będzie się prawdopodobnie kręcić, a nawet jeżeli się zatrzyma, to będziesz miał prawie same wady: hamulec będzie ci zżerał prąd - i to całkiem łapczywie, a zatrzymane lub hamowane śmigło będzie stawiało spory opór. Jedyny zaleta - pod warunkiem że śmigło się zatrzyma - to taka, że możesz spróbować ustawić je poziomo przed lądowaniem.

Posted

...zatem postanowione zgodnie z sugestią Ładziak'a. Wszystkim bardzo dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Posted
Jeżeli masz śmigło nie składane, to nie włączaj hamulca, bo śmigło i tak się będzie się prawdopodobnie kręcić, a nawet jeżeli się zatrzyma, to będziesz miał prawie same wady: hamulec będzie ci zżerał prąd - i to całkiem łapczywie, a zatrzymane lub hamowane śmigło będzie stawiało spory opór. Jedyny zaleta - pod warunkiem że śmigło się zatrzyma - to taka, że możesz spróbować ustawić je poziomo przed lądowaniem.

 

Nie prawda... Śmigła o małym skoku mniejszy opór gdy są zatrzymane (i to naprawdę łatwo stwierdzić organoleptycznie), a hamulec w normalnych reglach działa po prostu tak, że zwiera wszystkie bieguny silnika i nie pobiera prądu, być może w chińskich wynalazkach jest inaczej, ale na nich nie latam to się nie wypowiem.

 

Jako ciekawostkę powiem, że niektóre lepsze regle do szczotek za pomocą hamulca doładowywały akku w modelu, z tym że już jakiś czas nie widziałem tego rozwiązania (nie patrzę na regle do szczotek, a w bezszczotkach tego nie ma).

Posted
Nie prawda... Śmigła o małym skoku mniejszy opór gdy są zatrzymane (i to naprawdę łatwo stwierdzić organoleptycznie), a hamulec w normalnych reglach działa po prostu tak, że zwiera wszystkie bieguny silnika i nie pobiera prądu, być może w chińskich wynalazkach jest inaczej, ale na nich nie latam to się nie wypowiem.

 

Jako ciekawostkę powiem, że niektóre lepsze regle do szczotek za pomocą hamulca doładowywały akku w modelu, z tym że już jakiś czas nie widziałem tego rozwiązania (nie patrzę na regle do szczotek, a w bezszczotkach tego nie ma).

 

Coś tu nie gra. Hamulec nie ma ładować akumulatora tylko zatrzymać śmigło. Więc cokolwiek to było to nie był to hamulec albo hamulec zupełnie nie skuteczny :)

 

Przepływające powietrze wokół śmigła obraca nim. Jak zatrzymać takie śmigło nie wkładając w to żadnej energii? Hamulec musi pobierać prąd.

Posted
(i to naprawdę łatwo stwierdzić organoleptycznie)

No. Jedna taka też sprawdzała organoleptycznie, a teraz z wózkiem chodzi... :shock:

Zaufaj cyferkom :D .

Posted

Bzdura...

 

Pamiętaj, że silnik elektryczny może równie dobrze działać jako prądnica, czyli zamieniać energię mechaniczną na elektryczną. Wystarczy tylko zapewnić mu odpowiedni szybki odbiór, tej energii, czyli zewrzeć wyprowadzenia w silniku (z prawa Ohma to wynika).

 

Jak nie wierzysz to sobie zewrzyj jakiś silnik i spróbuj pokręcić.

Posted

No cóż Ładziak, nie sądziłem, że będę musiał kiedyś się z Tobą nie zgodzić. Zatrzymane śmigło stawia mniejszy opór niż śmigło kręcące się luzem.

Posted

flyszman, nie słuchaj mnie - odwołuję co napisałem. Macie rację! :oops:

Wszystko mi się pozajączkowało. No co? Demencja... :P

 

EDIT: żeby było śmieszniej, sam niedawno poprawnie uświadamiałem jak to jest z zatrzymanym śmigłem, ech...

Posted

oki przyjąłem do wiadomości a za dyskusję w mojej sprawie dziękuję. Nadal jednak nie jestem pewien jak w takim razie ustawić owy hamulec na regulatorze. Pozdrawiam.

Roland

Posted

Do czasu kupna składanego śmigła włącz hamulec. Nieruchome śmigło będzie mniej zwalniało model niż kręcące się, tworzące swoistą tarczę przed modelem.

 

Jaki masz regulator?

Posted

Marcin: składane śmigło potrafi się nie złożyć bez hamulca, tu go też trzeba użyć. Wyłączenie hamulca ma sens gdy chcemy hamować śmigłem.

Posted

Dzieki za wszelkie info....co do regulatora to teraz siedzę w pracy, więc jak zawitam do domu to sprawdzę i napiszę jaki to regulator. 3majcie się

Roland

Posted
Jeżeli masz śmigło nie składane, to nie włączaj hamulca, bo śmigło i tak się będzie się prawdopodobnie kręcić, a nawet jeżeli się zatrzyma, to będziesz miał prawie same wady: hamulec będzie ci zżerał prąd - i to całkiem łapczywie, a zatrzymane lub hamowane śmigło będzie stawiało spory opór

 

Też się tutaj nie zgodzę. Popieram wypowiedź Czaro. Śmigło nieskładane , gdy się swobodnie kręci stawia większy opór niż stoi na hamulcu.

 

Sprawdzałem to osobiście na Andromedzie wielokrotnie. Kto nie wierzy , niech spróbuje.

 

Kolega flyszman ma regiel - DYNAMA 25A i też nie bardzo wiedziałem jak włączyć hamulec - drążkami w apce.

Stąd prośba do Kolegów z forum.

Posted
Bzdura...

 

Pamiętaj, że silnik elektryczny może równie dobrze działać jako prądnica, czyli zamieniać energię mechaniczną na elektryczną. Wystarczy tylko zapewnić mu odpowiedni szybki odbiór, tej energii, czyli zewrzeć wyprowadzenia w silniku (z prawa Ohma to wynika).

 

Jak nie wierzysz to sobie zewrzyj jakiś silnik i spróbuj pokręcić.

 

To że silnik może działać jako prądnica to wiadomo :) ... kwestia tylko wytwarzania tego prądu przez stojące śmigło. Bo jeśli nie stoi to co to za hamulec :)

 

Co do zwieranych faz - jako skuteczny hamulec .... nie jest to tak skuteczny hamulec jak tradycyjny - chiński :mrgreen:

Posted
Co do zwieranych faz - jako skuteczny hamulec .... raczej nie.

 

Zgadzam się... na chłopski rozum..zwarcie = błysk i koniec .

Jeżeli zwiera je jakoś , nie dostarczając im prądu to jak mogą zatrzymać wał ? Fazy to zwoje - pole magnetyczne. Pole magnetyczne nie powstanie w uzwojeniach silnika bez dostarczenia prądu.

Posted

Ech...

 

Weźcie silnik zróbcie mu zwarcie i kręćcie nim, a potem gadajcie :?

 

Hamulec doładowywał tylko, w momencie zatrzymywania śmigła, a nie przez cały czas działania hamulca. W momencie załączenia zaczyna ładować pakiet, a gdy śmigło się zatrzyma to już nie ładuje. Myślałem, że to oczywiste...

 

Tak czy inaczej dopóki tego nie sprawdzicie to mi się gadać nie chce.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.