Skocz do zawartości

Półmakieta szybowca ULS-PW


Tomek_W

Rekomendowane odpowiedzi

Fantastyczny pomysł i piękny szybowiec!

Gratulacje.

Napisz koniecznie więcej.

 

Jeśli mnie pamięć nie myli, to pierwowzór powstał na początku lat '80 na MELu i był to szybowiec konstrukcji kompozytowej z zastosowaniem przekładki typu plaster miodu.

Żeberka skrzydeł były wykonane w ciekawej technologii, bo przestrzenny blok - kratownica z kompozytu szklanego był cięty na plasterki żeberek.

Pamiętam też, że 1 skrzydło ważyło 22kG.

Jako hamulce służyły obracane o 90 st. kroplowe owiewki zastrzałów - zdaje się, że to rozwiązanie miało niewielką skuteczność i w Gapie zastosowano hamulce skrzydłowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.piotrp.de/SZYBOWCE/ppw1.htm

 

oraz

 

http://jarek24.w.interia.pl/index2.htm

 

 

Szybowiec fajny. Jako makieta to bajka w wykonaniu. Proste skrzydła i stateczniki, kadłub też. Jedyne co mnie odstrasza to brak kabiny i zrobienie lalki pilota.

 

Jakiej wielkości jest ten model?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamysł zbudowania tego modelu zrodził się już dość dawno i trochę się ciągnęła sama budowa. Trochę danych:

Model w skali 1:3,5

Rozpiętość 310 cm

Masa do lotu wyjdzie 2,5 - 2,8 kg (zależnie od tuszy pilota :D )

Pow. płata ok. 105 dm. kw.

Profil NACA 4415 (jak w oryginale )

Konstrukcja klasyczna: balsa, sklejka, sosna , trochę wzmocnień laminatowych.

 

Skrzydła i usterzenie to dość prosta, klasyczna konstrukcja modelarska, kadłub (wbrew temu co sugeruje Rafał) jest nieco skomplikowany i przysporzył trochę kłopotów.

Model opracowałem na podstawie rysunku oryginalnego szybowca w skali ~`1: 50 ( powiększony 16,5 razy) i artykułu w starej Skrzydlatej Polsce.

Wszystkie elementy wykonane ręcznie, bez komputerów, laserów i innych bajerów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Gratulacje panie Tomku.Proszę jak najszybciej ulotnić ULSa i jazda na zbocze-roztoczańskie oczywiście :wink: .Jeszcze raz gratuluję pomysłu i wykonania.Oby jak najwięcej takich inicjatyw!!

Pozdrawiam!

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widząc tak piękną robotę aż serce się cieszy. Gratuluję Tobie wspaniałego dzieła. Dla mnie jesteś modelarzem z krwi i kości. Budowa modelu od podstaw, wykonanie rysunków , obliczeń i oblot - to jest Modelarstwo przez duże M ! Ja jestem fanem historycznych konstrukcji i zazdrością patrzę na tak wykonane modele. Idea stworzenia witrny dla takich modeli jest jak najbardziej na miejscu. Aby nie zepsuć wglądu tego modelu musisz zadbać o wykonanie realistycznego „felka”. Widziałem wiele pięknych modeli ze szkaradnymi buźkami w kabinach, dziwne lalki albo co gorsze „latające holendry”. Ja właśnie stanę przed tym problemem bo rozpocząłem budowę ABC-aka .Profil skrzydła z oryginału to dobry pomysł ? Ja trochę boję się stosować profile niemodelarskie. Ale w stosunku do tego typu modeli może się mylę. Czy w ABC-aku mogę się pokusić na oryginał? Był to profil bardzo bezpieczny dla niedoświadcznych pilotów.

Mam kłopoty z ustaleniem szczegółów wzmacniającego olinowania w ABC. Może ktoś z kolegów wie coś więcej na ten temat.

Pozdrowienia Mirek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest to!!! Wydaje mi się że jest Pan blisko ideii "Miniaturowego Lotnictwa", którą popieram całym sercem. Posiadam parę publikacji na temat IS3 "ABC". Aktualnie planuję rozpoczęcie budowy półmakiety Czajki bis A.Kocjana-ale to dopiero po sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mała pomyłka , z rozpędu dodałem modelowi kilogram masy, już poprawione :P

Z profilem trochę porażka, mógłby być jak najbardziej z tej serii, ale cieńszy. Obawiam się trochę że przy wietrze będzie latał tylko z góry na dół :D Ale zobaczymy.

Pilot (a właściwie pilotka ) aktualnie czeka u krawca na gustowne ciuszki ( krawiec ma akurat sesję egzaminacyjną na uczelni ).

Model ma zaczep do holu za samolotem, jest też konstrukcyjnie przygotowany do startu za wyciągarką .

Oryginalny profil szybowca ABC był samostateczny i dość gruby (procentowo ) , myślę że w makiecie należało by go zmienić.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.