Skocz do zawartości

Yak-54 2.26m


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 334
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Marek:D jak już zrobiłeś taką listę to nie zaszkodzi dołożyć na niej jakiś 1 lub 2 kondki 100nF na zasilaniu.

Myślisz, że jest taka potrzeba? Wszystko i tak będzie zasilane z menagera.

Ja po prostu patrząc na swój maleńki odbiornik Sanwy 2,4GHz i tak jestem pod wrażeniem jego malutkich rozmiarów(a wiadomo, w środku opakowania są 2 odbiorniki). Wygląda strasznie delikatnie i dlatego stosuję listwy. Wszystkie serwa będą cyfrowe(moc 20kg i więcej), więc jak dam śmigło, dzięki któremu model będzie szybki, to może mi pociągnąć niezły prąd. Co do skrzydeł to wyszło tak: wagowo gorzej, ale nie tak strasznie. Spływ w samym skrzydle(lotka jeszcze nie ruszona) waży ok 20g. Teoretycznie trójkąt oszlifowanej bardzo lekkiej balsy ważyłby jakieś 25g, więc łącznie zaoszczędzę 10g na skrzydle. Oszlifowałem jedynie z grubsza, dlatego, że węgiel troszkę zalepia papier ścierny - żywica pewnie nie utwardziła się jeszcze do końca. Efekt jest fajny według mnie, zobaczymy jak będzie wytrzymałościowo. Całość to jeden wielki eksperyment :D

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w modelach pod 50ke to zawsze jest problem z zasilaniem. PowerBoxy itp. za ciężkie i nie potrzeba tak wydajnego zasilania, natomiast zwykłe przełączniki to za mało i instalacja może nie wyrobić.

Dlatego w modelach 2,5m i więcej wiadomo PowerBox a do 50ki to się trzeba na kombinować żeby pogodzić wagę i wydajność zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w modelach pod 50ke to zawsze jest problem z zasilaniem. PowerBoxy itp. za ciężkie i nie potrzeba tak wydajnego zasilania, natomiast zwykłe przełączniki to za mało i instalacja może nie wyrobić.

Dlatego w modelach 2,5m i więcej wiadomo PowerBox a do 50ki to się trzeba na kombinować żeby pogodzić wagę i wydajność zasilania.

Dokładnie. Większość stosuje np jeden pakiet LiFe z diodą i normalnym wyłącznikiem. Ja natomiast wolę ciut ciężej, a bezpieczniej. Szkoda rozwalić taką kupę kasy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej połączeń tym gorzej ja zawsze staram się unikac złączek wtyczek szczególnie tych typowych JR Hitec samiec samica.Juz raz miałem start bez lotek i dziękuje.Odbiornik zasilam bez listwy ale w 3 punktach i mój malutki R6008HS wytrzymuje na 6 serwach cyfrowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w modelach pod 50ke (...) zwykłe przełączniki to za mało i instalacja może nie wyrobić.

Dobry odbiornik i nie ma się o co bać wg mnie.

 

Dlatego w modelach 2,5m i więcej wiadomo PowerBox a.

Hehe mój kolega w dużej maszynce (ponad 100ccm) używa JR922, dwa pakiety z dwóch cel life. Lata tak, jak wielu mogłoby pomarzyć więc jego cyfry mają co robić. Układ działa bez zarzutu. a cyfr jest z 8...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No każdy ma inne priorytety i przekonania, ale ja i tak zrobię na listwie i dam 2 pakiety na odbiornik, będę przynajmniej spokojny duchem. Poza tym wczoraj zrobiłem lotkę i jutro wszystko oszlifuję na gotowo i zobaczymy jaka wyszła waga. Poza tym chyba zmienię koncepcję mocowania zawiasów. W rozwiązaniu, które przedstawiłem wcześniej myślę, że trudno będzie zrobić wszystkie zawiasy w osi. Rozwiązanie takowe chciałem zastosować, aby obciążenie rozkładało się na całej szerokości spływu, a nie tylko na środku. Początkowo rozważałem przyklejenie listewki balsowej 1cm/1cm(w której byłby zawias) z boku żebra. Teraz wpadłem na pomysł, żeby zrobić je w środku - wzroście powierzchnia klejenia i siła rozłoży się równomierniej. Dam zawias przy każdym żeberku, więc suma sumarum delikatna konstrukcja powinna wytrzymać, bo siła będzie mniejsza na mocowaniu zawiasu przy zastosowaniu 8 sztuk na skrzydło. Coś takiego(czerwony to klocek balsowy, a biel to żebro).

Dołączona grafika

 

EDIT 15.03.2010

Wieczorkami zrobiłem też spływ w lotce i jedno skrzydło jest już prawie gotowe. Zostało tylko wkleić wzmocnienia na zawiasy, dźwignię i okleić skrzydło. Paczka z UH się ruszyła, więc może w przyszłym tygodniu będzie folia i zawiasy. Jeżeli teoretycznie oracover waży 65g/m2 i chińska folia waży tyle samo to jest szansa osiągnąć zakładane 450g. Na chwilę obecną jest 365g, z 15-20g na wzmocnienia i może uda mi się osiągnąć nieosiągalne :D Z wychyleniem maksymalnym chyba trochę przesadziłem, dałem 70 stopni, wystarczyłoby 50. Efekt jak na załączonym obrazku(końcówka nie schodzi się ze spływem, bo była tylko przyłapana w kilku miejscach):

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie boisz się, że Chinska folia zacznie odchodzić i cała Twoja praca w łeb dostanie ?

Jakby nie patrzeć jakość folii wykończenie modelu ma znaczenie, a wiem coś o tym, bo oklejałem już model tanią folią i nie życzę tego nikomou.

 

Wychylenia faktycznie masakra bedzie duży wpust i zakłócenia, ale nie powinno to wiec duzego znaczenia w modelu 3D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Poza tym zrobiłem takie tam ustrojstwo - uniwersalną listwę zasilania. 18g ale człowiek spokojniejszy. Ścieżka "-" pogrubiona a "+" pogrubiona ile się dało i zamknięty obwód z dwóch stron(ścieżka zatacza koło). Wyjścia to tylko kable do impulsu(zostawiłem 3 żyły, bo przy wyjmowaniu jednej łatwo ją urwać). Ponadto w jednym oprócz samego sygnału idzie "+" i "-" jako zasilanie odbiornika.

Obrazek

Uważałbym z złączem TDeans na zasilaniu tego ustrojstwa, zdarzało mi się, że nie kontaktowały a tutaj taka sytuacja to kaplica. Proponowałbym raczej złącze MPX (zielone 6-cio bolcowe), stosowane w prawie wszystkich powerboxach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mogą nie kontaktować przecież tam sa dwa ogromne bolce, które wchodzą bardzo ciasno.Uzywami ch do zasilania modeli elektrycznych od kilku lat i 0 problemów. Trzeba tylko czyscic blaszki i co jakiś czas je podprostować żeby ciasno wchodziły.

 

Ze złączami mpx w Power box evolution był problem i to nie raz, że box wariował i zmieniał z głównego na rezerwowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie boisz się, że Chinska folia zacznie odchodzić i cała Twoja praca w łeb dostanie ?

Jakby nie patrzeć jakość folii wykończenie modelu ma znaczenie, a wiem coś o tym, bo oklejałem już model tanią folią i nie życzę tego nikomou.

Tu Radku powiem szczerze, że kiedyś też przejechałem się na foli "no name". Ale tą, którą zamówiłem widziałem na własne oczy i rozmawiałem ze Sławkiem - twierdził, że nie widzi różnicy pomiędzy nią a oravoverem. Jedyna niewiadoma to masa folii, podam ją, żeby inni nie musieli sprawdzać i moje ogólne wrażenia z jej jakości.

No i jak postępy Makru , widzę , że powoli Cię przeganiam .

W tej chwili robię drugi spływ w lotce. Cały tydzień minął na składaniu nowych mebli w mieszkaniu i porządkach piwnicznych. Mam w końcu swoje pomieszczenie modelarskie wykończone na fest, robiłem bzdety typu półki itp i trochę czasu to zajęło. W tym tygodniu od czwartku do soboty planuję skończyć skrzydła i może nawet je okleić(jeżeli przyjdzie folia).

Uważałbym z złączem TDeans na zasilaniu tego ustrojstwa, zdarzało mi się, że nie kontaktowały a tutaj taka sytuacja to kaplica. Proponowałbym raczej złącze MPX (zielone 6-cio bolcowe), stosowane w prawie wszystkich powerboxach.

Miałem Tomku złącza cały sezon na zasilaniu i nie było żadnego problemu. Jak podpowiada Radek czyszczę złączki i jeżeli nie siedzi cisno to lekko odginam blaszkę.

 

Poza tym zamówiłem tkaniny, maty, żywice i inne bzdety niezbędne do wykonania form. Niedługo zaprojektuję i wytnę garby i można będzie zabierać się za formy maski i kabiny.

 

 

EDIT 24.03.2010

Pragnę podzielić się moimi wrażeniami z folii od Chińczyków. Na razie tylko wizualnymi. A więc tak... W porównaniu do oracoveru nie ma zabezpieczającego papieru tylko zamiast niego przeźroczysta folia - tak jak w oracoverowskich transparentach. Czarna folia lżejsza od żółtej - czarna ma klej czarnego koloru, żółta zaś białego. Rolka czarnej waży 226g, a żółtej 280g. Wychodzi na to, że żółta ma obciążenie 86g/m2 z folią zabezpieczającą - suma sumarum myślę, że te 20g waży zabezpieczająca folia, więc podobnie jak oracover. Zobaczymy jak znosi naciąganie, jak się klei i czy jest mocna, porobię testy i dam znać.

 

EDIT 26.03.2010

No już pięciokrotnie to listonosz, to kurier pukał do drzwi, ale skompletowałem to co miałem skompletować. Jestem bardzo zadowolony z zawiasów z UH - 5zł za 10 sztuk a jakość moim zdaniem nie odbiega od tych kupionych w Polsce(przez to portfel troszkę zyskał :D - w Polsce za 10 zapłaciłbym ok 35zł). Pierwszy raz zamawiałem też w havlu - byłem zaskoczony, że paczka z kilkoma tkaninami była prawie 1,5m wysokości :shock: Wszystko pięknie zapakowane na tubach, pełen profesjonalizm(ale i koszty przesyłki niemałe). Tylko zdenerwowali mnie, że żadnego znaku, że nie będzie tkaniny 50g/m2, która była mi bardzo potrzebna. Poza tym na komentarz w zamówieniu co do przedpłaty na konto nic nie odpowiedzieli, jak zadzwoniłem paczka była już w drodze. Ale nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, węgiel wygląda pięknie, czuję, że kabinka będzie miała swój urok(i może kapcie takie jak w Yaku Jakuba też zrobię z węgla dla picu). Zostaje tylko skoczyć do budowlanego po styropian na garby i kopyta. Postaram się dziś jeszcze dokończyć skrzydło i jutro będę miał 2 gotowe do oklejenia, bo jak popatrzę na postępy prac Tomka przy RAVENie, to mnie nerwica bierze :D. Planuję jeszcze wyskoczyć polatać i pomóc mamie w porządkach przedświątecznych, więc plany planami a wyjdzie jak wyjdzie.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ze złączami mpx w Power box evolution był problem i to nie raz, że box wariował i zmieniał z głównego na rezerwowy

Radku power box evolution tak ma że pobiera z dwóch pakietów jednocześnie , niektóre poverboxy działają inaczej , czyli pobierają z jednego później z drugiego pakietu a na koniec z obydwu pakietów.

Jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Tomku złącza cały sezon na zasilaniu i nie było żadnego problemu. Jak podpowiada Radek czyszczę złączki i jeżeli nie siedzi cisno to lekko odginam blaszkę.

Ja miałem przypadek, że wtyczka siedziała ciasno a nie łączyła, co było tego przyczyną nie wiem ale jak wcisnąłem do połowy to działała, dalej już nie. Czyściłem podginałem i w końcu wywaliłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Tomku złącza cały sezon na zasilaniu i nie było żadnego problemu. Jak podpowiada Radek czyszczę złączki i jeżeli nie siedzi cisno to lekko odginam blaszkę.

Ja miałem przypadek, że wtyczka siedziała ciasno a nie łączyła, co było tego przyczyną nie wiem ale jak wcisnąłem do połowy to działała, dalej już nie. Czyściłem podginałem i w końcu wywaliłem :)

Też tak miałem, dlatego ostrzegałem Marka, ale słyszę, że złącza MPX też nie są pewne, ty potwierdzasz moje doświadczenia. Z tego wszystkiego wydaje się, że okrągłe bananki 2mm będą chyba najlepsze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj niewiele zostało zrobione, ale pochłonęło dużo czasu. Drugie skrzydełko nadal czeka na zrobienie spływu - druga lotka prawie gotowa. Po przyklejeniu wzmocnień waga troszkę mnie zaskoczyła - szczególnie w lotce. Zostało w niej jeszcze tylko zrobić żebra skośne odchodzące z mocowania dźwigni i wzmocnić lekką sklejeczką - miejsca pod zawiasy i dźwignie już gotowe. A więc tak: skrzydło bez lotki przed oklejeniem po oszlifowaniu - równo 330g, po oklejeniu - 380. Lotka na teraz waży 65g a dojdą wzmocnienia - z 15g i folia z 15. Niestety nie uda się uzyskać zakładanej wagi, ale ta też będzie moim zdaniem dobrym wynikiem. Oklejanie oceniam na 4+, jak zwykle można było zrobić lepiej, ale efekt jest ok. No i teraz moje wrażenia z Chińskiej folii:

 

Klei się znakomicie - zarówno do balsy jak i sama do siebie.

 

Jest mocna i nie ma problemów z kurczeniem się(o czym najlepiej przekonałem się robiąc końcówkę skrzydła).

 

Temperatura klejenia i naciągania podobna do oracover.

 

Waga tak jak oracoveru - 65g/m2.

 

Reasumując różnica pomiędzy folią z UH a oracoverem jest jedna - cena. Jedyny jej minus to to, że zamówić można minimum 5m :D moim zdaniem jest jak najbardziej warta swojej ceny i chyba oracover pójdzie w odstawkę. Fotka jak wygląda oklejone skrzydełko:

Góra:

Dołączona grafika

 

I dół(jeszcze bez naklejonych czarnych pasów poprzecznych przy końcu skrzydła):

Dołączona grafika.

 

Kolorystyka bardzo zaczyna mi się podobać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chyba będzie oklejony jak Yak z Extreme flight :D

Dokładnie Łukaszu. Wprowadzę ewentualnie małe zmiany, ale koncepcja będzie ta sama. Oklejanie jest proste a moim zdaniem ma swój urok i nie trzeba jakiegoś specjalnego przepychu. Zainspirował mnie model Jakuba, nawet kapcie chcę od niego skopiować :twisted: Cały czas porównuję wagi do tych z postu Jakuba i patrzę, gdzie najwięcej jej ucieka. Mordka też będzie podobna jak w Yaku z EF - skoro już będę robić formę to zadbam o te małe, choć fajne szczegóły. Planuję minimum naklejek itp. Ciekawe jak całość wyjdzie z kabiną - u mnie węglowa będzie czarna :) Teraz mam trochę wolnego więc w tym tygodniu pewnie skończę skrzydła i wezmę się za garby kadłuba.

 

EDIT 30.03.2010

Wzmocniłem lotkę, drugie skrzydło prawie gotowe, tylko podszpachlować ubytki, wyszlifować i można oklejać. Jak wszystko dobrze pójdzie to jutro będę miał gotowe 2 skrzydełka :) waga z zawiasami po oklejeniu szacuję na 470-480g. Teraz połówka z zawiasami waży 390g a lotka nieoklejona 68g. Niestety nie udało mi się osiągnąć zakładanej wagi, ale i tak jestem z niej bardzo zadowolony. No i teraz podsumuję technologię żeber styrodurowych:

 

+łatwko i bardzo szybko się obrabia

 

+duża powierzchnia klejenia(z kesonami)

 

-klejenie - CA odpada i wszystko trzeba przyklejać klejami wolnoschnącymi i przymocowywać taśmami, szpilkami

 

-waga ciut większa niż balsy(porównując - płyta styroduru 60/40/0.9cm waży 90g, balsa lekka tych rozmiarów grubości 2mm ważyłaby ok 60g).

 

Do tego nie wiem jak jest z wytrzymałością, balsa jest mocna przy odpowiednim ułożeniu włókien, styrodur w każdą stronę pracuje chyba tak samo.

Podsumowując styrodur przy oklejaniu całościowym jest moim zdaniem bardzo dobry - duża powierzchnia klejenia a wytrzymałość i tak wystarczająca. Przy konstrukcji takiej jak moja, myślę, że lżej byłoby dać całościowe żebra z 2-2,5mm lekkiej nieażurowanej balsy.

 

A tu fotka jak wzmocniłem lotkę(pod zawiasy i dźwigienkę):

Dołączona grafika

 

EDIT 31.03.2010

Jedno skrzydełko już gotowe, drugie oszlifowane czeka na oklejenie. Zostało jeszcze w lotce wkleić wzmocnienia pod dźwignię. Jeżeli czas pozwoli to zrobię to wieczorem albo dokończę rano :) Oklejenie lotki nie wyszło cudownie - przy takiej konstrukcji napinając folię opalarką lotkę potrafi wichrować. Zrobiłem inaczej niż zwykle - wyciąłem folię na pokrycie lotki i dokleiłem ją jedynie w miejscu spływu i okleiłem końcówki. Wkleiłem zawiasy, poczekałem aż wyschnie i dokończyłem lotkę. Oczywiście nie obeszło się bez prostowania lotki, zabieg udany pomyślnie. Niestety gdzieniegdzie porobiły się fałdki na nakładkach a bałem się je poprawiać opalarką, żeby znów z lotki nie wyszło śmigło. Zostało jedynie żelazko. Folia napięta jest fajnie, ale każdy wie jak wygląda folia, która jest przyklejona do każdego żebra(fu!!). Chyba pierwszy raz wyszło mi bezszczelinowo(pomiędzy spływem a lotką). Troszkę przedobrzyłem i jeden zawias był za blisko - przy dużym wychyleniu czuć lekki opór. To tylko moje mentalne zmartwienie, bo serwo i tak da sobie radę. Reasumując Waga skrzydła to 485g(bez dźwigienki teraz waży 481, więc myślę, że tak finalnie dojdą te 4g). Także w temacie wagi skrzydła - porażka(nie ma zakładanych 450g) i sukces(leciutkie skrzydło takich rozmiarów). Fotki jak to wygląda:

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

Dół jeszcze bez czarnych pasów - dokleję je jak będą oklejone 2 płaty.

 

 

Dołączona grafika

 

A tu przejście skrzydła w kadłub. Chyba nie jest tak źle i zrezygnuję z gąbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.