Skocz do zawartości

Podstawy FPV i jak tanio zacząć.


diem

Rekomendowane odpowiedzi

Tak cię pomęczę jeszcze moment. Jaki obiektyw miałą ta kamera z tego filmiku, który teraz dołączyłeś?

3,6mm?

Ja latam na 2.8mm ogolnie. Raczej wiecej czasu spedzam metr nad ziemia niz 300m nad ziemia wiec lubie wiecej widziec :)

 

Meloow informatyk to laptopa tez z pewnoscia ma :)

 

----------------------------------------------------

Tani zestaw video.

 

Jest to zestaw ktorego z powodzeniem mozna uzywac zarowno z aparaturą 2.4ghz jak i aparaturą 35mhz. Sprawdzony i pewny zasieg na antenie kierunkowej to 2km. Na antenach standardowych jak juz wspominalem - 700m bez problemu. Zarowno odbiornik na ziemi jak i nadajnik w modelu zasilamy za pomocą lipo 3s. W celu zmniejszenia wagi nadajnik wyjmujemy z niebieskiej obudowy, waga spada do 20g+antena. Cena 170-180zl.

 

Dołączona grafika

 

Link do EBAY => http://shop.ebay.pl/i.html?_nkw=700mW+16ch++receiver&_sacat=0&_trksid=m270&LH_AvailTo=163&_odkw=700mW+16ch++receiver&_osacat=0

To te z bezplatna wysylka.

 

UWAGA!! Najlepszy kanał do latania to 15 !!!

----------------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 651
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Ja myślę ,że miało być o jak tanio zacząć FPV a dywagacje na temat czy na fytabie da się 3 km czy nie to poza konkursem - proponuje wyciąć bo sie jak zwykle temat rozmyje - chociaz raz ustalmy na poczatek o czym piszemy i reszta do wyciecia bez pytań czy wolno :wink:

Jeśli dywagacje pt "czy mam kupować drugą aparaturę czy nie" są nie na temat taniego zaczęcia FPV to przepraszam bardzo :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopowiem tylko ze jeden FPV'owy kolega na takim super tanim zestawie, wraz z aparaturą za 30$ hobbyking przekroczyl odleglosc 2km. Da sie tanio latac FPV i to probujemy uzmyslowic. Nie trzeba wydac 3000zl na dzien dobry na sprzęt i nie jest to dziedzina dla "wybrancow" czy "bogatych". Wiadomo ze w pozniejszym czasie zachce nam sie gogli, headtrackerow, OSD i innych bajerow ale nie są one niezbędne. Ziemia z nagranego kamerką obrazu wyglada swietnie... latanie "glowa w chmurach" jest jeszcze bardziej ekscytujace :)

 

 

Darku dla latania w granicach rozsądku wystarczy pierwsza lepsza aparatura (chodz Twoja Futaba jak juz pisalem ma najlepszy system na czestotliwosci 2.4ghz) i nie trzeba wymyslnych kombinacji. Trzeba tylko pamietac by podpiac video na osobnej baterii oraz zrobic test zasiegu (z wlaczonym video oraz silnikiem).

 

(teksty ważne pogrubiam by nie umknely - jak dojdziemy tak daleko to napisze o ogolnych zasadach bezpiecznego rozmieszczenia elektroniki i co sprawdzic przed pierwszym lotem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu i wyglądu kamera jest ok ale nie wiadomo jak się spisuje pod światło. Jest jednak programowana więc powinno być wszystko OK.

Co do parametru TVL to im większy tym lepszy. 540 to naprawdę super.

 

Moja podobno ma 500TVL ale w to wątpię (raczej 420TVL)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andree nie ma znaczenia czy przez wifi przesylany jest Pal czy NTSC. Nie bralem tego rowniez wczesniej pod uwage zeby nie mieszac, prawie kazde urzadzenie w tej chwili odbierajace sygnal ma pal/ntsc.

 

Andych nie jestem pewny ale bodajze ta kamere ma Verid. Sprawuje sie dobrze pod slonce.

Nie mniej jednak ostatnio zauwazylem kamere ktora chcial kupic inny kolega:

http://cgi.ebay.pl/540TVL-SONY-CCD-Chipset-Color-Board-Video-Camera-OSD_W0QQitemZ260548550089QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item3ca9e75dc9 (bardzo podobna do tej ktora pokazales ale nie to samo).

Kamera ta ma rowniez menu ekranowe, funkcję BLC (nie zaciemnia pod slonce), istnieje mozliwosc latania nocą w kolorze. Na testach naziemnych wypadla bardzo dobrze ale jeszcze nie latala u chola wiec nie moge w 100% potwierdzic. Menu ekranowe wyglada identycznie jak w bardzo popularnych a zarówno jednych z lepszych kamer FPV - DPC-420 OSD oraz DPC-480 OSD.

Im wiecej linii ma kamera tym lepsza ma jakosc (330, 420, 480, 540 itd). Nalezy pamietac jednak ze dla nas najwazniejsze jest to by kamerka nie glupiala pod slonce oraz nie zaciemniala zbyt mocno pod slonce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tani zestaw video.

 

Jest to zestaw ktorego z powodzeniem mozna uzywac zarowno z aparaturą 2.4ghz jak i aparaturą 35mhz. Sprawdzony i pewny zasieg na antenie kierunkowej to 2km. Na antenach standardowych jak juz wspominalem - 700m bez problemu. Zarowno odbiornik na ziemi jak i nadajnik w modelu zasilamy za pomocą lipo 3s. W celu zmniejszenia wagi nadajnik wyjmujemy z niebieskiej obudowy, waga spada do 20g+antena. Cena 170-180zl.

 

 

 

Link do EBAY => http://shop.ebay.pl/i.htm...eiver&_osacat=0

To te z bezplatna wysylka.

Zasilanie odbiornika z akumulatora samochodowego albo żelowego, ze skrzynki startowej, odpada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luz, pytałem, bo samochodowy accu ma ponad 13V w stanie spoczynku chyba, podobnie jak żelówka - bałem się o zbyt duże napięcie.

W przypadku akumulatorów podaje się dopuszczalne napięcie minimalne. W przypadku baterii (jednorazówek) producent podaje napięcie gwarantowane, które i tak jest zresztą niższe od nominalnego. Stąd mamy baterie "paluszki 1,5V i akumulatory "paluszki" 1,2V mimo, że faktycznie są wymiennymi wzajemnie źródłami napięcia.

 

Dlatego też tak akumulatorek z Opla, jak i żelówka z UPS-a, będą miały faktyczne napięcia powyżej 12V... Jeśli są sprawne. I nie masz się co obawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy ktoś z Was próbował zapisywać sygnał wideo na zwykłym rejestratorze cyfrowym od systemu CCTV. Z resztą niedługo będe próby takie "uskuteczniał" czekam tylko na jakąś kaskę żeby zakupić tor przesyłania wideo bez "sznurków". Cena takiego rejestratorka nie jest powalająca, a ilość zapisywanych kanałów zaczyna być fajna. Możliwość zapisu od 1 do powiedzmy 16 kamer też nie do pogardzenia. Trzeba by tylko mieć odpowiednią ilość "torów przesyłu sygnału wideo".

Zobaczymy co przyniesie przyszłość...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie takie tematy czyszczą mój portfel 8) Chyba grono latacz FPV się powiększy po przeczytaniu tego tematu :P Ja mam jedno zasadnicze pytanie, czy latanie w okolicach lin wysokiego napięcia lub nad zabudowaniami, lasami zmniejsza zasięg?? Będzie jakaś różnica z porównaniu z lataniem na pustym polu?? Mam bardzo fajne miejsce do latania niedaleko domu tylko kawałek dalej idą druty wysokiego napięcia i jestem ciekaw jak to działa na zasięg i zakłócenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie takie tematy czyszczą mój portfel 8) Chyba grono latacz FPV się powiększy po przeczytaniu tego tematu :P Ja mam jedno zasadnicze pytanie, czy latanie w okolicach lin wysokiego napięcia lub nad zabudowaniami, lasami zmniejsza zasięg?? Będzie jakaś różnica z porównaniu z lataniem na pustym polu?? Mam bardzo fajne miejsce do latania niedaleko domu tylko kawałek dalej idą druty wysokiego napięcia i jestem ciekaw jak to działa na zasięg i zakłócenia.

W miejscu zabudowanym bedzie maly zasieg ze wzgledu na roznej masci sieci bezprzewodowe, obok anten wysokiego napiecia tez nie zalecam. Latamy w ustronnym miejscu tak samo jak zwyklymi modelami! To ze widzisz przez kamerke w modelu nie upowaznia nikogo do latania miedzy blokami. Pamietajmy o podstawowywych zasadach bezpieczenstwa, takich samych jakie stosujemy podczas "klasycznego" latania modelami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teren mam taki, że za sobą mam parę domków na krzyż, obok ok 300m kawałek linii wysokiego napięcia (to nie te "trzeszczące,ale napięcie nie leci standardowe) a przed sobą w głębi pola a później lasy, stąd moje zainteresowanie wpływu takich drutów na zasięg i zakłócenia, w lataniu one nie przeszkadzają ale czy wywoływały by jakieś szumy itp. nie wiem :/ Czy powiedzmy jak bym się oddalił na 300-500m od tych drutów to by miało jakis ujemny wpływ na jakość wizji i zasięg??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-----------------------------------------

 

Kolejna tania kamerka CCD.

Zalety:

-cena $17!! ($25 z wysyłką)

-420 linii - wiec bardzo przywoicie

- brak problemow ze sloncem

Wady:

- brak obudowy - trzeba sobie zrobic :)

 

Link e-bay: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=380139292093

Link do tematu forum rcgroups o tej kamerze: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1162132

 

------------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.