Skocz do zawartości

Podstawy FPV i jak tanio zacząć.


diem

Rekomendowane odpowiedzi

Tak Pawle, bardzo fajny modelik. Ma tylko problemy ze startem z tego co pamietam (nisko osadzony statecznik poziomy). Modelu tego uzywaja miedzy innymi Wojtass oraz Krall. Lata bez problemu z aparatem. Kefirek juz pare sztuk tego wycial :)

 

Wojtass lata na loryderze z aparatem, kamerką (pierwszą z tego wątku) oraz na laptopie z grabberem :) Robi zdjecia z podgladem z ziemi - niezle mu wychodzi.

 

Power stworzyl dosc kilka modeli do fotografii powietrznej, jednak wiekszosc to kolosy. LR jest mniejszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 651
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Tak jak diem mówi wyciąłem już parę takich modeli ale najlepiej lata zuzia jeżeli chodzi o majestatyczne latanie bo do lotów FPV tak jak ja latam to możesz się zaopatrzyć w parę reklamówek do zbierania kulek ze styropianu i reszty części :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda na razie tylko z kamerką FCO, a nie FPV, ale przystosowałem do tej roli, popularną na forum "Deltę 120min". Oryginał ma 1m rozpiętości. Budowałem już 4 wersję, więc pomyślałem o drobnych modyfikacjach.

 

Główną, było wstawienie prawie 10cm szerokości kadłuba z dziobem do przodu, między skrzydłami (przeciąłem Deltę na pół). Dzięki temu, wzrosła rozpiętość o 10% i zyskałem dużo miejsca na wyposażenie, które jest przy tym chronione przed czynnikami zewnętrznymi. Mniejszy jest też opór powietrza. Dodałem też dwa dodatkowe stateczniki pionowe, zmniejszając nieco ich rozmiar (tzn. wszystkich stateczników).

W środku wstawiłem dwa węglowe dźwigary, które łączą skrzydła w całość z kadłubem.

 

Lata stabilniej i bardziej majestatycznie od oryginalnej Delty, która jest lekkim wariatem. :wink:

 

Model jest przy tym trwały i bardzo wygodny w eksploatacji.

 

Niestety, na platformę do dalszych lotów się słabo nadaje, bo na większe odległości zbyt łatwo utracić orientację co do położenia modelu. Jest bardzo cienki, a na tle nieba z dużej odległości słabo widać nawet kontrastowe malowanie.

 

Do FPV pewnie lepiej by się nadawała, ale do tego wolałbym zbudować większy model, co najmniej 1.3m, zdolny unieść więcej ładunku (osprzet FPV) i tak pewnie uczynię, choć mam własnej roboty motoszybowiec 1,8m... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brak problemow ze sloncem

Jakos nie zalapalem, ktory parametr kamery decyduje o tym, ze sobie radzi pod swiatlo. Pytam, gdybym kupowal inna, nie jedna z w/w.

 

Wojtek

 

ps

dzieki aferze z Peterem odwiedzilem ten dzial! PO CO !!! Wczesniej nigdy mnie to nie ekscytowalo, a teraz mam problem :? :idea: :o ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku część kamer przechodzac w slonce/patrzac na slonce po prostu rozmywa obraz, zaciemnia zbyt mocno obraz a nawet wyłącza się.

 

Nie umiem znalesc przykladu kamery ktora zle dziala. Pamietam ze From_Heaven taka ma.

 

Tutaj dowod ze pierwsza tania kamerka dziala okej.

http://vimeo.com/3811475

 

 

ps. uwazaj, FPV uzaleznia :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..."Sterowanie światłem wstecznym (BLC)

 

Popularnie występującą funkcją jest sterowanie światłem wstecznym. Służy ona eliminowaniu efektu powstającego, gdy kamera skierowana jest w stronę silnego źródła światła. Powoduje to, że pierwszy plan staje się ciemny i nieczytelny. Sterowanie światłem wstecznym umożliwia rozjaśnienie obrazu przez co możliwa jest identyfikacja pierwszego planu. Niestety odbywa się to kosztem tła, które też w pewnym stopniu zostaje rozjaśnione..."

 

Ostatnio rozwinięciem BLC jest WDR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps

dzieki aferze z Peterem odwiedzilem ten dzial! PO CO !!! Wczesniej nigdy mnie to nie ekscytowalo, a teraz mam problem :? :idea: :o ...

... też tu zacząłem zaglądać z powodu tej kłótni. Reklama dźwignią handlu :wink:

 

Nie wiem jeszcze jak to się dla mnie skończy ale wątek jest interesujący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meloow tą opcje maja kamerki z sensorem CMOS oraz PIXIM (bardzo drogie), do FPV najlepsza są CCD.

 

Osa: BLC mają bardziej zaawansowane kamerki (te z OSD - menu ekranowym). Zwykle kamerki CCD nie posiadaja tego i generalnie nie ma zadnego zwiazku. Zaraz przeszukam filmiki From_heaven i znajde przyklad.

 

edit. Mam! Ogladajcie 0:25

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakaś różnica w jakości przekazu między torem 1,2GHz a 2,4GHz ? Używam nadajnika 2,4GHz i okazyjnie 35MHz ale to już muzeum i odchodzę od tego dlatego myślałem o transmisji video na 1,2GHz.

 

Edit: literówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2.4 generalnie ma mniejsza "przebijalnosc" od 1.2ghz (krotsza fala). Roznice widac gdy polecimy za przeszkode itd.

 

Do 2.4ghz jest wiecej anten dostepnych na rynku.

 

 

Video 1.2ghz + 2.4ghz rc to najbezpieczniejsze rozwiazanie moim zdaniem. Jesli nie zamierzasz bic rekordow to najlepiej pojsc w tą stronę.

 

 

edit. dodalem informacje odnosnie zestawu video - najlepszy kanal do latania to 15 w tym przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest waga całej elektroniki pokładowej i zasilania ? Tak orientacyjnie.

Czy waga zestawu 1,2GHz jest zbliżona do tej na 2,4GHz ?

Chciałbym mieć wyobrażenie o modelu który ma to unieść.

 

Możliwe że była gdzieś ta informacja ale nie mogę znaleźć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bylo bylo, podam dokladniej. W zaleznosci od zastosowanego osprzetu.

 

kamerka 15-30 gram

nadajnik video + antena - 50g

lipol 60-100g

 

Srednio liczymy 150-200g osprzet. W przypadku latania FPV wieksze obciazenie plata to normalna sprawa. 1,3kg Easy Glidery i 900g Easy Stary to normalna sprawa. W zalozeniach trzeba wziasc po prostu troche mocniejszy silnik niz do klasycznego modelu.

Moj EG ma 1150 do lotu FPV - to jest wersja super lekka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kefir i diem - Dziękuję za informacje.

Myślałem o "nosicielu" i przeznaczyłbym do tego spalinowego trenerka. Widzę że wszyscy (?) korzystają z elektryków. To z wygody czy coś za tym przemawia ? Czy spalina to dobry wybór na platformę ? Trochę może naiwne pytania ale takie mi się zalęgły w głowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wzgledu na niezawodnosc. Pamietaj ze fpv mozesz odleciec po za granice widzialnosci modelu i to bardzo szybko. Na początek model najlepiej gdy jest wolny i samostateczny. Spalina to dodatkowy problem, najlepiej nabrac doswiadczenia na epp/elaporze. Pozniej czego dusza zapragnie :)

 

Dla jednych latanie fpv jest łatwiejsze niz klasyczne, innym przychodzi ciezej. Roznie to bywa. Predzej czy pozniej kazdy nauczy sie latac. Loty fpv mozna porownac do pierwszego lotu modelem, trzesa sie nogi, adrenalina... pelnia szczescia i glowa w chmurach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.