Skocz do zawartości

Podstawy FPV i jak tanio zacząć.


diem

Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwszych testach domowych zauważyłem , że nadajnik (16 kanałów 700 mW) na kanale 7 ma lepszy odbiór niż na kanale F (na f widać drobne zakłucenia) ale na kanale F odbiornik jest zimny ,a na 7 mocno się nagrzewa.

Jako ,że odbiornik będe odchudzał więc po zdjęciu radiatora raczej lepiej latać na kanale który nie nagrzewa tak nadajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 651
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Znalazlem na necie test porownawczy kamerek. Numer 3 to Sony za 25$ polecana tutaj. Tester lata na Remzibi OSD :D

 

Filmik:

 

 

 

Kabanosik - na jednych kanalach nadajniki video maja wieksza moc, na innych mniejsza. Mozna to test sprawdzic miernikiem, sprawdzajac pobierany prąd, im wiecej pobiera tym mocniej nadaje :) Najwazniejsze by znalesc kanal ktory nie koliduje z praca serw i odbiornika rc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiam pierwsze proby budowy pantilta

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=4275

i link do filmu jak to dziala

http://www.youtube.com/user/mrmodelarz?feature=mhw4#p/a/u/0/OyP5lylUIqQ

a teraz pytanie czy obrot kamerki na boki nie powinien byc wiekszy?

servo daje obrot okolo 140-120stopni czy tyle wystarczy

 

zestaw sklada sie z kamerki za 17 dolarkow 25 z przesylka sony 420lini

servo na bok to turnigy 13g na metalowych zebach

pochylenie kamerki na razie servo tg9e

nadajnik video to 700mW 8 kanalowy z Hong kongu

Jan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze o ES bylo juz tyle napisane na roznych forach jako platforma , ze nie ma sensu powielania tych tresci , Ja staram sie duzo czytac i stosowac sie do sprawdzonych sposobow , Nie omieszkam rowniez zadawac pytan w kwestiach mnie nurtujacych na ktore nie znalazlem odpowiedzi lub tez jej nie zrozumialem.

ES wybralem , bo to chwalony model jako platforma na poczatek , wiec nie cudacze i stosuje sie do starszych kolegow ( poza tym lezal mi , a zona nie wyjdzie wczesniej na latanie jak nie bedzie 20 stopni , a do tego czasu sprawie jej nowy model)

Jan

 

Ps czy pomysl sterowania lewym drazkiem kamera ,a gazem na potencjometrze jest trafiony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn co do tego pantilta jeszcze, skoro tu rozmawiamy :) Lepiej jest nie przemęczać serwa tilt (gora/dol). Zawias w polowie kamery lepiej sie sprawdza, nie wyrwie trybow przy lądowaniu.

 

Co do ES'a to moim skromnym zdaniem to nie jest wcale model ktory dobrze lata.

Jesli juz masz to czemu nie, gdybys mial kupowac to proponowalbym EG :)

 

Dla mnie lepiej kamerą jest sterowac suwakiem bocznym na aparaturze, mozna sie tak przyzwyczaic ze robi sie to instynktownie. Kierunkiem nie probowalem gdyz mocno uzywam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolejna bardzo dobra kamera do FPV.

 

---------------------------------------

540TVL Sony CCD

- posiada OSD (nie mylic z FPV OSD) na ktorym mozna ustawic wszelkie parametry ekranu

- obiektyw 3.6

- swietne dzialanie pod slonce

- wysoka rozdzielczosc za 43$ (dla porownania inne kamerki 540linii "dedykowane" kosztuja 150$)

- mozliwosc uzywania w nocy w kolorze

 

 

Test kolegi Rurek:

http://vimeo.com/10430818

 

Link do e-bay

http://cgi.ebay.com/540TVL-SONY-CCD-Chipset-Color-Board-Video-CCTV-Camera_W0QQitemZ230444999217QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item35a797a231

---------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już na drugiej stronie tego tematu pokazywałem tą kamerkę, ale dobrze że testy potwierdzają jakość, bo właśnie do mnie idzie.

Teraz poszukajmy tanich dobrych gogli, a przynajmniej ranking tych które już używacie można by zrobić, oraz opisać parametry na jakie zwracać uwagę.

Na razie zamówiłem monitorek 7”, ale to ze względu na kurczące się środki, za googlami trzeba się zacząć rozglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już na drugiej stronie tego tematu pokazywałem tą kamerkę, ale dobrze że testy potwierdzają jakość, bo właśnie do mnie idzie..

Nie chcialem podawac w wątku tej kamery przed 100% pewnoscia ze wszystko ok na słońce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy te całość można z LiPola zasilać w modelu

Można, jak najbardziej. Wszyscy mają takie zasilanie :wink:

a na ziemi z gniazda samochodowego?

Ze wszystkiego co ma 12V (np. aku żelowy, li-pol 3s, Ni-MH 12V itp.)

Co kolegowie sądzicie o tym zestawie nadawczo - odbiorczym?

BDB-

 

 

A tak na marginesie to nie "kolegowie" tylko koledzy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Dzięki Dawid za opinię ;) Oczywiście, że kolegowie jest niepoprawnie (kolegowie -> koledzy to coś takiego jak chłopacy -> chłopaki :D ).

 

W takim razie chyba zamówię sobie i zestaw AV, i kamerkę i model :D Ojj ale się nakręciłem. Ciekawe czy uda mi się zmieścić w 600 PLN do lotu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Już poprawiłem :) Chodziło mi o zestaw gotowy do lotu czyli bez odbiornika i nadajnika RC :)

 

Jednym słowem, model wyposażenie i sprzęt FPV :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się jeszcze zapytam, czy te całość można z LiPola zasilać w modelu a na ziemi z gniazda samochodowego?

Dla pewnosci osobny, maly lipo dla video uzywaj. Mozna kombinowac z dławikami, odkłócaniem ale to duzo zabawy. Osobny lipo rozwiazuje ewentualne problemy od razu.

 

Jesli posiadasz laptopa to w 300zl sie zmiescisz spokojnie. Aaa, z modelem to w 600 tak :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@strejla_u ja mam ten zestaw od tego samego chińczyka.

dotarł bez problemów w ok 10dni od zapłaty.

nadajnik po wybebeszeniu z obudowy to dość duża delikatna płytka z potwornie grzejącym się jednym małym tranzystorem. Po kilku minutach pracy (oczywiście z wpiętą oryginalną anteną) miał ok 130stopni C. Myślę że trzeba na niego samego coś aluminiowego założyć choć inni tego nie robią a latają na tym.

 

na razie testowałem tylko stacjonarnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, pamietajcie zeby nadajnikow video nie trzymac w domu wlaczonych wiecej niz 5min. Chyba ze zalozycie radiator oraz wiatraczek. W modelu nalezy umiejscowic tak nadajnik by mial staly przeplyw powietrza, radiatorek badz kawalek aluminium nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Zastosuję się do waszych rad - na szczęście radiatory alu nie należą do najcięższych.

 

Mój zestaw jeszcze nie przyszedł - po cichu liczę na to, że pojawi się u mnie na końcu tego tygodnia. Jak się pojawi to porobię fotki i coś tam o nim naskrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.