Skocz do zawartości

Podstawy FPV i jak tanio zacząć.


diem

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 651
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Zaraziłem się i ja.

Sprzęt polecany przez kolegę diem leci już do mnie z chin.

Był to mój pierwszy zakup na ebay.Zawsze się bałem takich zakupów bo nie znam wystarczająco języka.Okazało się , że to bardzo proste i nawet j.angielskiego znać nie trzeba.

Jak dojdą do mnie paczki to napiszę ile trwa taka operacja.

 

Mam jeszcze pytanie: Czy istnieje niedrogie OSD ? wystarczy odległość i kierunek do bazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabanosik Popytaj Remzibi on sprzedaje OSD. Jakos się z nim dogadasz :), Aczkolwiek na początek OSD ,Gps nie jest potrzebne, naucz się orientacji modelu w terenie , wziąść ze sobą znajomego on będzie patrzał na model ,a Ty monitor. Jeżeli od początku będziesz latal na "wspomagaczach" to nie wróży to dobrym lotom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aczkolwiek na początek OSD ,Gps nie jest potrzebne, naucz się orientacji modelu w terenie , wziąść ze sobą znajomego on będzie patrzał na model ,a Ty monitor. Jeżeli od początku będziesz latal na "wspomagaczach" to nie wróży to dobrym lotom.

taaa kulka postów wcześniej napisał to Michał (diem) :evil:

a co do tych wspomagaczy to wcale nie jest to tak że jak będziesz miał OSD to nie nauczysz się latać... Jeśli chcesz tanie OSD to pogadaj z Panem o nicku Mifau :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie: Czy istnieje niedrogie OSD ? wystarczy odległość i kierunek do bazy.

Tak jak juz koledzy pisali. Najtansze OSD dostepne jest u kolegi Remzibiego. Poslij PM, a noz bedzie mial ochote w prosty sposob opisac je tutaj.

 

 

W dniu dzisiejszym kolega oblatal swoj zestaw FPV. Wykorzystal jeden z tanich zestawow czyli kamera CX-161 oraz tani zestaw video. Calosc nagrana zostala za pomocą laptopa oraz easycap'a. Jest to kolejny dowod na to ze mozna uzyc nawet aparature za 30$.

 

Tutaj wątek do filmu. Jakosc nagrania z tej super taniej kamerki jest wysmienita.

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=25510

 

Przeanalizujmy jakie bledy zostaly popelnione :)

 

1. Nie zaczynamy latac FPV na akrobacie.

2. Kamere ustawiamy tak by w locie poziomym bylo widac 1/3 nieba i 2/3 ziemi. Gdyby w ten sposob bylo ustawione kolega nie gubilby sie tak na niebie.

3. Zaczynamy latac z osoba towarzyszaca (zostalo spelnione) badz na kablu trenera. Dzieki temu mozemy latac wg. wskazan kolegi gdy zgubimy sie.

4. Nalezy wytrymowac model tak jak w przypadku klasycznego latania.

 

---------------------------

Kolejny zestaw video - zostal uzyty do lotu powyzej.

 

 

- zasilanie 12V 250mA

- moc wyjściowa 400mW

- 8 kanałów (1.080G 1.120G 1.160G 1.200G 1.240G 1.280G 1.320G 1.360G)

- wymiary 53x 41x 14mm , waga 62gr

Odbiornik:

- zasilanie 12V 250mA

- czułość -85dBM

- wymiary 115x 80x 21mm , waga 126g

deklarowany zasięg zestawu bez zakłóceń - 400-800m

Link do sklepu: http://www.eazzydeal.com/detail.asp?subcatid=40974&maincatid=&private=&catid=40979&PageNo=2&PageSize=1

 

Dołączona grafika

 

Odchudzenie nadajnika (przydatne rowniez w poprzednim tanim zestawie)

 

Dołączona grafika

 

------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Nie ma tu się co sprzeczać czy jest sens montować osd czy nie bo już wcześniej zostało napisane , żeby pierwsze kroki stawiać bez osd ale skoro jest taki fajny wontek o tanim fpv to zapytałem czy istnieje tanie osd.

Pytanie już skierowałem do kolegi Remzibi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tu się co sprzeczać czy jest sens montować osd czy nie bo już wcześniej zostało napisane , żeby pierwsze kroki stawiać bez osd

Zeby nie bylo - to jest tylko moje prywatne zdanie i kazdy powinien wybrac czy chce zaczynac z osd czy bez. Z tego co zauwazylem osoby ktore zaczęły bez osd po prostu lepiej orientuja sie w terenie i lepiej latają. Zawsze mozna zamontowac i chwilowo nie uzywac, gdy juz bedziemy czuc na jakiej wysokosci lecimy, w ktora strone i z jaka predkoscia to mozemy osd wlaczyc :) Np. loty bardzo wysokie i dalekie czy ponad chmurami to juz raczej tylko z włączonym OSD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Również zamówiłem sprzęt z Hong Kongu(bodajże w środę).

Myślę, że tańsze OSD można zrobić samemu. Sam się ku niemu przymierzam. Nie mam zbyt dużego doświadczenia jako elektronik, ale chętnie spróbuję własnych sił.

Wydaje mi się, że koszta nie powinny być większe niż 100zł(a nawet mniejsze 8) )

Życzę wysokich lotów i nie koniecznie z OSD :lol:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam odbiornik gps kosztuje spokojnie ponad 100zl wiec tylko kwestia elektroniki. Jesli umiesz sobie sam polutowac to wyjdzie Cie oczywiscie troche taniej calosc. Projekt Remzibiego rowniez jest udostepniony za free z tego co mi wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....OSD dostepne jest u kolegi Remzibiego..... a noz bedzie mial ochote w prosty sposob opisac je tutaj......

Alez od dawna jest opisane tutaj - http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=9420

 

 

 

 

... Jesli umiesz sobie sam polutowac to wyjdzie Cie oczywiscie troche taniej calosc. Projekt Remzibiego rowniez jest udostepniony za free z tego co mi wiadomo.

Tak - dokladnie - kompletny soft mojego OSD jest w necie za free do pobrania i masa watkow z pytaniami i pomoca .

Oczywiscie sa tez dostepne plytki drukowane dla tych ktorzy czuja sie na silach to poskladac samemu .

Dla tych ktorzy nie czuja sie na silach tego skladac lub nie umieja lub nie maja czasu , poskladam ja - wiec mozna miec tez kompletne , zlozone , sprawdzone OSD z kompletem kabelkow i wtyczek .

 

 

 

.... Jeżeli od początku będziesz latal na "wspomagaczach" to nie wróży to dobrym lotom....

To bardzo ciekawe zagadnienie , bo osobiscie juz po pierwszych lotach zauwazylem , ze bez "wspomagaczy" to straszna lipa - brak orientacji juz przy malej dekoncetracji lub zagadywania gapiow , brak info o stanie baterii , zagubiony model i masa innych przykrych doswiadczen i przypadkow .

Powiem szczerze , ze wlasnie dlatego z braku dostepnosci takich urzadzen usiadlem i zrobilem OSD - bez niego ciezka sprawa .

Na szczescie - teraz juz dostepnosc jest duza wszelkiej masci wynalazkow - wiec do wyboru do koloru :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek o wspomagaczach mówią zazwyczaj ci którzy jeszcze nie byli u góry i nie wiedzą jak wygląda ich wioska z góry

Mój 1 wylot bez wspomagaczy skończył by się utratą modelu gdyby nie koledzy którzy mi w miarę szybko powiedzieli że odleciałem już bardzo daleko i nakierowali mnie s powrotem :)

Co innego kiedy już się nauczysz orientować i wychwytywać obiekty dla orientacji

Co do składania samemu hmm nie radzę kasa nie wiele mniejsza a kupę roboty i niepotrzebnych problemów a tak remzibi zrobi przetestuje i wyśle sprawdzony sprzęt gotowy do założenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alez od dawna jest opisane tutaj - http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=9420

 

Myslalem raczej o opisie w tym wątku w kilku zdaniach łopatologicznie czym jest OSD, do czego sluzy i co nam pokazuje.

 

Jak juz wiemy mozna zaczac tanio, mozna tez zaczac latac bez osd. Wystarczy ze do pierwszych lotow wezmiemy towarzysza ktory bedzie nakierowywal nas w ktora strone leciec. Dowod tego macie na ostatnim moim filmie gdy kolega zalozyl gogle i polecial 1 raz w zyciu. Mimo iz malo co widzial na ekranie (mial go zle ustawiony) to i tak wrocil pod nogi poniewaz go nakierowalismy.

Po okolo 5 lotach towarzysz juz nie bedzie potrzebny. Jesli mamy kogos z aparatura na kablu trenera to problem zupelnie juz znika. Zamiast stanu baterii na ekranie mozna ustawic timer w aparaturze jak zawsze.

OSD to fajny dodatek a nie wymagany ekwipunek! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jako miłośnik OSD - (dla PRZECIWWAGI minimalistom - Diem :wink: ) powiem wam ,że warto . Chocby dlatego żeby poczuć sie w locie jak operator jakiegoś powaznego UAV :wink: . I najtańsze OSD to jednak jest Mifała (jak ktos sam polutuje i wgra program do procka .

Ale najelastyczniejsze to jest Remzibiego - da sie dostosowac do zmieniających sie potrzeb (np: wolne wejścia do których mozna podłaczyć sygnał z diody odbiornika na 2,4 gHz i miec namiastke RSSI - miernika sygnału odbieranego przez odbiornik , lub miernik obrotów "czegokolwiek" spaliny-elektryka-wietraczka_do_oceny_predkości_modelu co pasuje to wybrać :wink: )

Natomiast OSD Zbiga w wersji na 328 podoba mi sie sposób prezentacji danych (prosty i bardzo czytelny - co w pewnych przypadkach ;D jest bezcenne ) i sposób ustawiania dla sprawnych inaczej (jeden przycisk służy do nawigacji po menu i dokonywania wyboru opcji - genialne w swej prostocie)- co do możliwości zwykła wersja na 328 nie ma RSSI (moja juz ma - choć wymaga to troche czarów przy kalibracji bo Zbyszek nie na ksero i ciągnąc coraz ciekawsze projekty jest nie do namówienia na upgrade w sofcie) oraz nie ma "spedomierza" - taki pomysł pomiaru predkości wzgledem powietrza (wazniejszy parametr dla lecącego samolotu niz predkośc wzgledem ziemi z GPS) lub mozna mierzyc tym obroty silnika (spaliny ? chyba przydatny bajer , ale kto lata spaliną FPV poza Peterem i mną w tym nadchodzącym sezonie :devil: ) . Ale jak juz sprawdziłem z pomocą Zbiga :D w OSD 328 da sie to z powodzeniem zrobić więc jak sie odpowiednio Zbyszka "podkreci" to kto wie? (chociaz teraz qadrocopterer :cry: - wiec ciezko bedzie) .

 

Z budżetowych OSD tylko OSD by Mifał nie testowałem (a była taka koncepcja :wink: ) ale jak mnie podkusi to se zrobie tak dla sportu bo jest najtańsze jak sie potrafi samemu je "zlutowac" i standardowe potrzebne parametry pokazuje - a w OSD to przeciez o to chodzi.

Jak ktos chetny do poroztrząsania tematu OSD to może osobny wątek założymy "know-how" czyli o co biega - bo to strasznie interesujący temat jest jak dla mnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do nagrywania filmów należy mieć laptop+videograbber za 50zł albo Pinnacle video transfer http://www.vobis.pl/oferta/multimedia/edycja_wideo/845673_pinnacle_video_transfer_usb.aspx może też być kamera z wejściem video

a co powiecie na takie coś do nagrywania video, przy okazji jest też podgląd? link Czytałem, że najlepsza jest kamera miniDV z av in, ale perspektywa zgrywania obrazu do kompa i pozniejsze wielogodzinne konwertowanie mnie zniechęca. Jak się ma do siebie jakość video z tych trzech urządzeń (miniDV, mp4, graber - laptop)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jako miłośnik OSD - (dla PRZECIWWAGI minimalistom - Diem :wink: ) powiem wam ,że warto . Chocby dlatego żeby poczuć sie w locie jak operator jakiegoś powaznego UAV...

Ja tam wolałbym się poczuć jak prawdziwy pilot, bez cyferek na ekranie. :wink:

 

Ale to rzecz gustu. Poza tym, jak będziesz polegać na OSD, to gdy zawiedzie masz problem.

 

Jesli umiesz latać bez, tj. w rozsądnych granicach oczywiście, poradzisz sobie z nawigacją i określaniem pozycji bazy w terenie.

 

A były już u nas przypadki, że zamarzło coś w modelu, OSD przestawał poprawnie wskazywać i był kłopot dla pilota, który w tym momencie się gubił, nie umiejąc bez wskazań znaleźć bazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do nagrywania filmów należy mieć laptop+videograbber za 50zł albo Pinnacle video transfer http://www.vobis.pl/oferta/multimedia/edycja_wideo/845673_pinnacle_video_transfer_usb.aspx może też być kamera z wejściem video

a co powiecie na takie coś do nagrywania video, przy okazji jest też podgląd? link Czytałem, że najlepsza jest kamera miniDV z av in, ale perspektywa zgrywania obrazu do kompa i pozniejsze wielogodzinne konwertowanie mnie zniechęca. Jak się ma do siebie jakość video z tych trzech urządzeń (miniDV, mp4, graber - laptop)?

Kolega miał takie urządzonko ale nie był z niego zadowolony bo zawsze jak wracał do domu zastanawiał się czy będzie miał nagranie :) a i jakość słaba co do kamery to fakt jakość będzie najlepsza ale i zachodu trochę jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega miał takie urządzonko ale nie był z niego zadowolony bo zawsze jak wracał do domu zastanawiał się czy będzie miał nagranie a i jakość słaba

Właśnie kolega Verid chce mi sprzedać identyczne mp4 i zaproponował nawet niższą cene... Trochę się waham... Jakość na graberze jest też lepsza, chyba nie powinna... Co oznacza, że "zastanawiał się czy będzie miał nagranie", urządzenie się wieszało - może to przez niską temperaturę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.