Skocz do zawartości

Materiały i technologie w budowie silników modelarskich.


jager

Rekomendowane odpowiedzi

Swift - mala korrekta twojej wypowiedzi - magnetycznie moga lewitowac tylko materialy magnetyczne lub nadprzewodniki. Do zadnej z tych kategorii krzem ani aluminium nie nalezy.

Mogę jedynie odesłać do autorów artykułu, do którego podałem link. Twierdzą, że stosują metodę lewitacji magnetycznej połączoną z bardzo szybkim schładzaniem stopów Al Si.

PP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postarałem się tak podzielić temat: "Polskie silniki spalinowe" , żeby w pierwotnym wątku pozostały tylko posty bezpośrednio związane z jego tematem a tu wydzieliłem pozostałe posty odbiegające od tamtego tematu.

Tutaj można będzie bez offtopowania dyskutować do woli o materiałach i technologiach stosowanych w budowie modelarskich silników spalinowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swift, bardzo ciekawy artykuł dla mnie jako materiałowca :wink:

 

W stopach AlSi problematyczne jest uzyskanie jednorodnej mikrostruktury, gdyż Si tworzy niskotopliwe i bardzo kruche fazy, które lubią się wytrącać jako pierwsze w czasie chłodzenia stopu, co jest bardzo nieporządane. Te fazy to głównie tlenki Si czyli piasek. Autorzy artykułu próbowali zniwelować to niekorzystne zjawisko poprzez szybkie chłodzenie, wtedy, materiał "nie ma czasu" na wytracenie tych faz, a uzyskana mikrostruktura jest bardzo drobna, co przekłada się na jednorodne właściwości mechaniczne. Pole magnetyczne stosują po to by wymieszać składniki i pozbyć się zanieczyszczeń.

 

Ponieważ zawodowo zajmuję się metalografią, jak by ktoś miał na zbyciu jakiś niepotrzebny tłok to w tzw. międzyczasie mogę porobić fotki i wstawić na forum. Kijuik zrobi do tego spektroskopię i już jesteśmy bogatsi w wiedzę :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Swift - mala korrekta twojej wypowiedzi - magnetycznie moga lewitować tylko materiały magnetyczne lub nadprzewodniki. Do żadnej z tych kategorii krzem ani aluminium nie nalezy.

 

no, nie tylko jak się okazuje, bo żaby również (a może i ludzie, przecie też z wody?) choć nie magnetyczne... :D :D

 

http://www.rp.pl/artykul/545486.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.