Skocz do zawartości

Wiatrówka


Vertigooo

Rekomendowane odpowiedzi

Adam_Max - pokaż, gdzie w polskim prawie widnieje wymóg pełnoletności przy posiadaniu, czy korzystaniu z wiatrówek o Ek poniżej 17J?

 

Wymóg taki dotyczy "broni pneumatycznej", która jest rejestrowana - rejestracji może dokonać tylko osoba pełnoletnia i wolno jej używać wiatrówki FAC (skrót od angielskiego wyrażenia "broń na pozwolenie": Firearms Certificate) wyłącznie na strzelnicach.

 

Wiatrówki bez zezwoleń nie podlegają takim obostrzeniom. Tyczy się ich wyłącznie prawo cywilne do zawierania umów kupno-sprzedaż. Czyli osoba nie posiadająca prawa do zawarcia umowy kupna nie może KUPIĆ osobiście takiego sprzętu, tak jak żadnego innego.

Ale DOSTAĆ, UŻYWAĆ i POSIADAĆ - może.

 

Zatem zakazanego asortymentu tu nie ma. Co innego, gdyby ktoś polecił np. Carrerę 300J 9mm. Wtedy namawiałby do zakupu broni pneumatycznej.

 

Natomiast z wiatrówki poniżej limitowej, może strzelać nawet 3-latek - tj. wg prawa.

Nie mówię tu o rozsądku i odpowiedzialności, ale o stronie prawnej.

 

Sklepy takie jak Militaria.pl czy Broń.pl podają takie "przepisy" by chronić swoją koncesję na obrót bronią. Mogą wówczas pokazać palcem, że oni nieletnim nie sprzedają, a że przyszedł do sklepu karzeł 1,2m i cienkim głosem poprosił o wiatrówkę, rzucając na ladę garść stuzłotówek w kopercie z napisem "pamiątka I Komunii Świętej" - To na pewno był dorosły. :twisted:

:ass: kryjka na wszelki wypadek.

 

Ale takiego PRZEPISU PRAWNEGO - nie ma.

 

A zanim uderzysz w nutkę panikarską - policz sobie ile EK ma Toto -0 o masie 600g, przy prędkości 30km/h... :wink: I wtedy mów, co należy zakazać i co jest niebezpieczne.

 

Uważam, że młodzież należy z niebezpieczeństwami oswajać i uczyć odpowiedzialności w podejściu do niebezpiecznych narzędzi. Zakazywanie robi tu tylko więcej szkody, bo kiedy już "wolno" to taki aparat rzuca się jak szympans na banana, na zakazane zabawki i nie używa ich, tylko się nimi bawi i nikogo nie słucha bo "jemu już wolno".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 86
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Wymóg taki dotyczy "broni pneumatycznej", która jest rejestrowana - rejestracji może dokonać tylko osoba pełnoletnia i wolno jej używać wiatrówki FAC (skrót od angielskiego wyrażenia "broń na pozwolenie": Firearms Certificate) wyłącznie na strzelnicach.

Moją Slavię rejestrowałem pod koniec lat 80 lub na poczatku 90 - wtedy był wymóg tak. Oczywiście dostałem pozwolenie na jej posiadanie, które zawsze mam przy sobie gdy zabieram ja ze sobą. Mało tego - gdy biorę Makarova zabieram ze sobą jego instrukcję uzytku bo to jedyny dokument swiadczacy o tym, że nie jest to broś ostra :shock: Gdybym tu wstawił teraz film z jej załadowania magazynka i przeładowania to nikt z Was nie podejrzewałby, iż to tylko wiatrówka, a nie zwykła 9mm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

madrian, te lunety któe zaproponowałeś nie nadaja się nawet dla dziecka z przedszkola do zabawy, 4x32 to najgorszy ochłap, jeszcze gorszy od 4x20, Vertigooo, nie kupuj tej norconi ani żadnej innej typu germany, to chiński size, który tylko nazywa się wiatrówką, ja strzelam od 9 lat w tym od 3 w kadrze LOK, jak chcesz niedrogo dobry sprzęt to napisz mi na prw a ja ci odpisze co będzie dobre dla początkującego. Wszyscy któzy Ci tu odpowiadali , zielonego pojęcia o strzelaniu nie mają, i chwalą tylko ten sprzęt który sami posiadają ( Fokker, ja mam np. karabinek na CO2 28J prędkośc początkowa ok.500m/s - to jest dobry sprzęt - ale za pozwoleniem :) jeśli chcesz postrzelać rekreacyjnie to nie kupuj długich karabinków, bo strzelanie z nich nie jest wcale takie zadowalające, z własnego ( i nie tylko) doświadczenia moge Ci polecić http://www.bron.pl/shopbron/product/WIATROWKI-I-OSPRZET/Wiatrowki-pistolety/Wiatrowka-Pistolet-BERETTA-92-FS/1726 - mam ja juz 2 rok - i jak na rozie tylko jeden przegląd tech, lub jesli chcesz więcej realizmu ( z hukiem)

http://www.bron.pl/shopbron/product/ARTYKULY-OBRONNE/Bron-alarmowa/Rewolwer-KESERU-Magnum-Defender-K-56-Compact/1294 to taki rewolwer ładowany ślepakami i śrutem do wiatrówki bądź kulami gumowymi 10mm - równiez go mam - świetna broń i bardzo celna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

( Fokker, ja mam np. karabinek na CO2 28J prędkośc początkowa ok.500m/s - to jest dobry sprzęt - ale za pozwoleniem jeśli chcesz postrzelać rekreacyjnie to nie kupuj długich karabinków, bo strzelanie z nich nie jest wcale takie zadowalające, z własnego ( i nie tylko) doświadczenia moge Ci polecić http://www.bron.pl/shopbr...ETTA-92-FS/1726 - mam ja juz 2 rok - i jak na rozie tylko jeden przegląd tech, lub jesli chcesz więcej realizmu ( z hukiem)

http://www.bron.pl/shopbr...56-Compact/1294 to taki rewolwer ładowany ślepakami i śrutem do wiatrówki bądź kulami gumowymi 10mm - równiez go mam - świetna broń i bardzo celna.

Ale ja nie pisałem, że chciałbym coś kupić. Mam to co mam i to mi wystarczy. Natomiast zapewniam cię bardzo doświadczony człowieku, że pojęcie o broni mam i to nawet duże. Natomiast bycie w kadrze nie oznacza jeszcze nabycia wiedzy i doświadczenia wynikającego z wieloletniego obcowania w danym temacie.

 

P.S... swego Makarov firmy Baikał nigdy nie zamieniłbym na wzmiankowaną Berettę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedze o broni mam, i to nie tylko o pneumatycznej, strzelam z pneumatycznych wiatrówek jak również ze sztucera 3dw, także to już coś ?

Wiesz nie znamy się zupełnie, ty nie znasz ewentualnych sukcesow strzeleckich i znajomości broni udzielających sie tu dlatego bardzo niegrzecznym było stwierdzać , iż nie mamy pojęcia o tym co piszemy. Ta... faceci grubo po 30 i 40 po wojsku, po SPR-ach - jesli wiesz co to takiego - nie maja pojęcia o broni...Przez moje ręce przewinęło się więcej typów broni strzeleckiej i nie tylko niż możesz sobie wyobrazić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ok no to proste pytanie do experta - sztucer 3dw ? skoro wszyscy ci co pisali w temacie się znają, to dlaczego daradzali sprzęt możliwie najmocniej badziewny? nie mówie że się nie znają , można miec wiedzę teoretyczną, ale praktyczna w tym temacie bardziej się przydaje.

Fokker, po co nam się przechwalac kto z czego strzela i jakie ma osiągnięcia, po protu doradźmy młodemu jaki sprzęt będzie dobry, nie zapominąjąc ( do wszystkich młodych) że każdy strzał oddany czy to z wiatrówki, czy z pistoletu czy nawet z procy, niesie za soba konsekwencje i przyczyny, bo bez tego nic się nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta... faceci grubo po 30 i 40 po wojsku, po SPR-ach - jesli wiesz co to takiego

SPR = spaprane pół roku jak myśmy mawiali u mnie JW2399 jesien 01/02 :D

 

osobiście napierdzielałem z kałacha 7,62 i beryla 5,56 które to miałem na stanie ! ten badzeiw mogłem z zamknietymi oczami rozebrać na części pierwsze w bardzo krótkim czasie chyba 13-15 sekund :D

 

a wy mi tu o watróweczkach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pokaż, gdzie w polskim prawie widnieje wymóg pełnoletności przy posiadaniu, czy korzystaniu z wiatrówek o Ek poniżej 17J?

Fakt - zwracam honor - przeleciałem całą ustawę z ciekawości. Wymóg pełnoletności dotyczy tylko broni pneumatycznej. Zapis że wiatrówka o mocy do 17J bronią pneumatyczną nie jest, pozwala na zakup osobom niepełnoletnim.

Co nie zmienia faktu, że dalej tego pomysłu mlodszego kolegi nie popieram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 250 zł to można kupić dobrą procę :)

Zamiast rejestrować się na forum dowiedz się gdzie w pobliżu mieści się jakiś klub strzelectwa sportowego. Tam Cię "wyprostują" i naucza wszystkiego. Jak się nadajesz to się dowiesz nie tylko jak śrutem trafić w kulochwyt. A poza tym, wpoją Ci do głowy jak się z bronią obchodzić, ze trzeba cały czas myśleć co się robi i broń traktować zawsze jak nabitą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cały czas myśleć co się robi i broń traktować zawsze jak nabit

no raczej mnie uczono że jak nie jak kończysz strzelać to zawsze przestrzel i zabezpiecz broń ! podobnie jak nie wiesz czy broń jest nabita to też przestrzel i zawsze zabezpiecz ! akurat w watrówce łamanej to nie problem bo zawsze można złamać i zajrzeć do lufy od drugiej strony.

 

z tego co wiem to tylko jednostki specjalnie mają zawsze broń odbezpieczoną z pociskiem w komorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety chyba będę zmuszony zarejestrować się na jakimś forum strzeleckim i tam dogadać szczegóły co w tej chwili jest na rynku najlepsze i najsolidniejsze a przede wszystkim najbezpieczniejsze. (...).

Dziwne, że nikt wcześniej nie podał linka - http://bron.iweb.pl

Tam wszytsko jest przegadane uczciwie i do znudzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... skoro wszyscy ci co pisali w temacie się znają, to dlaczego daradzali sprzęt możliwie najmocniej badziewny?

Skoro chce kupić wiatrówkę za 150zł, to jak zgaduję za dużo pieniążków nie ma. I jak rozumiem, Steyera za 10 kafli, ani tym bardziej Anschutza za 5000 euro + osprzęt nie kupi... Zatem trzeba się dostosować do niższego pułapu.

Może zapronujesz "lepszy" sprzęt w cenie do 300zł? :wink: Przecież to takie proste. Podaj model, a kolega sam sobie "wygugla". :faja:

 

Wytłumacz np. co masz na myśli mówiąc "badziewny sprzęt"? Czy wg ciebie wiatrówka o Ek 5J, która z 30m strąca kapsle przy pomocy samych przyrządów otwartych - to badziew?

Co takiego jest w niej badziewnego? Że nie ma światłowodów w przyrządach? Czy może nie jest pomalowana na czarny kolorek?

 

... po protu doradźmy młodemu jaki sprzęt będzie dobry, nie zapominąjąc ( do wszystkich młodych) że każdy strzał oddany czy to z wiatrówki, czy z pistoletu czy nawet z procy, niesie za soba konsekwencje i przyczyny, bo bez tego nic się nie dzieje.

A przy okazji wiesz, że pokazałeś link do urządzenia, które wg polskiego prawa posiada wszystkie cechy broni palnej ostrej, na pozwolenie. Nie posiada natomiast żadnej cechy którą można by ją zakwalifikować jako broń pneumatyczną lub wiatrówkę o Ek poniżej 17J?

Posiada za to wpis w opisie, że zasadą działania jest czarna magia i cud boski.

To jest ta odpowiedzialność i zasady?

Co panie ekspert? Tego uczą w LOK-u? :twisted: Jak widzę od lat 90-tych, gdy sam w tej organizacji się bawiłem, nic się nie zmieniło... Dalej ta sama partyjna mentalność... 8)

 

ja mam np. karabinek na CO2 28J prędkośc początkowa ok.500m/s - to jest dobry sprzęt - ale za pozwoleniem

 

Nawet domyślam się który... I obawiam się, że znam lepsze i tańsze "sprężyny", a nawet tańsze PCP... Ciekaw jestem, które reklama cię skłoniła do kupna tego złomu. :devil:

Tak przy okazji policz sobie prawdziwe Vo dla śrutu 4,5mm przy tej energii. Tylko nie płacz, jak zabraknie do 500m/s... :P

 

Bo w tej półce cenowej, to ta tania podróba "Dominatora" sieje niczym grad na wiosnę.

Ile złotych kosztuje cię jeden trening? Tak z ciekawości. Bo w remizach, nabiją butle do PCP, za 15zł/300l. Starcza na kilka tysięcy strzałów. A kapsułka 88g? Dużo magazynków wystrzelisz przy 28J?

 

A przy okazji... Na jakie pozwolenie? :shock: Od kiedy? Coś się zmieniło? Bo jak dotąd broń pneumatyczna była na REJESTRACJĘ. Zapytaj instruktora LOK-u to wytłumaczy ci różnicę.

 

W takim razie, panie ekspert - czekamy na polecenie jedynej, słusznej i prawdziwej wiatrówki w cenie do jakiś 300zł. :wink: I nie błaźnij się tylko Umarexem... którego SAM posiadasz. :wink:

 

Tu był bardzo mądry tekst... Ale na razie sobie go daruję.

 

Zadam tylko w zamian, proste pytanie: Dlaczego uważasz lunetę 4x32 za gorszą od 4x20?

Chętnie się dowiem czegoś nowego. Wytłumaczysz mi to?

W końcu opinia eksperta, który "szczela ze sztucera 3dw" :lol2: jest warta poznania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.