Jump to content

Ster na wodzie...


Recommended Posts

czy koniecznym jest montaż steru (hydro) w pływaku

W wielu przypadkach można się obejść. Miałem 5 modeli pływakowych, raczej mniejszej wielkości, bez steru wodnego i dawało radę (na wietrze odpowiednim do latania nimi).

Jednak w przypadku modeli radzących sobie z silnym wiatrem i używanych w takich warunkach ster może być po prostu niezbędny.

 

PS

Zbliża się wodowanie Hansy ?

Link to comment
Share on other sites

Jak na wodzie model reaguje na ster kierunku

Duuuużo wolniej. Ster wodny wskazany. Na jednym pływaku wystarczy.
Obowiązkowo! Nawet w lekkim SU-26 z epp na pływakach mam ster. Pojawi się mała fala, wiaterek i może być problem z obróceniem się pod wiatr. Na zawodach wodnosamolotów trzeba podpłynąć na linię startu. Naprawdę mały wiatr i model dryfuje lub zostaje wywrócony(miałem takie wypadki). Jak możesz to zrób ten ster! Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Jeszcze jedno. Jak mocne serwo? Ster około 3x5cm.

Rozumiem, że mowa o modelu W. 29 :?: :wink: To duży model. Mój vicomte w wersji hydro ważył 3,3kg przy rozp niecałe 170cm. Twój pewnie będzie cięższy(?) w takim razie dałbym standard bo te 3kg z haczykiem powinieneś mieć. ster miałem podobnej wielkości.

Link to comment
Share on other sites

Olbrzym to nie jest. Dwa metry rozpiętości i ma zmieścić się w 4,5kg. Pisałeś o standardzie a HS82 ma przy 6V 3,4kg. Ster wodny będzie się składał, więc przy większej prędkości (gdy, mam nadzieję, ster kierunku statecznika będzie już oddziaływał na model) po prostu pod wpływem oporu wody się „podwinie” i nie obciąży już znacząco serwa.

Link to comment
Share on other sites

Ale to serwo typu mini? Czyli delikatniejsze ośki, żęby. Hasa ma jakiś taki nieproporcjonalnie mały ster kierunku w stosunku do kadłuba więc nie wiadomo jak ze skutecznością na wodzie. Przy tych rozmiarach dałbym co najmniej standard z 4kg siły. Ale ja zawsze robiłem pancerne modele :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Witam.

 

Do wolnego manewrowania na wodzie takie serwo całkowicie wystarczy. Problem pojawi się gdy sterem o coś zahaczysz. Zęby będą się sypać. Z doświadczenia wiem, że jeśli chodzi o rozbieg to o ile ster wodny w pływających łodziach pomaga, to zamontowany w pływaku potrafi nieźle przeszkadzać, więc nie przejmowałbym się mała siłą serwa.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.