Skocz do zawartości

Modelarskie silniki bezszczotkowe - zasada działania


Reinus

Rekomendowane odpowiedzi

Nie obrażam się kolego Jarku, również od tego jest to forum aby dyskutować :D

Co do meritum. Nasz, jak wywnioskowałem z pytania, mniej doświadczony w bezszczotkach kolega Tomek chciał aby mu wskazać gdzie do tych trzech kabli silnika podłączyć + a gdzie - . To pokażcie mu, bo ja nie potrafię, dlatego tak napisałem jak napisałem, aby jak najprościej to wytłumaczyć.

Mam nadzieję że zrozumiał z tego tyle, że bezpośrednio (gdyby chciał) plusa i minusa baterii podłączyc się nie da, i silnika nie spali. To tyle. Może pożytek z tej naszej dyskusji będzie choć taki, że zainteresuje Go "co za diabeł " w tych silnikach siedzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 347
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Jeśli Cię uraziłem, to przepraszam. Ta dyskusja jest tak zabawna, że momentami nie wiem jak reagować na zaczepki. Jeszcze raz przepraszam.

A na proponowane przez Ciebie tematy nie będę dyskutował, bo się na tym po prostu nie znam.

Pozdrawiam.

Nie ma sprawy :D

 

 

http://en.nanotec.com/steppermotor_animation.html

 

Na górze proponuje wybrać sobie z menu BLDC -> Block sensoless i pooglądać sobie jak to działa. Chyba wszystko tłumaczy jak trzeba. I nadal uważam, iż to jest silnik DC :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój drogi wapniaku.

Jak zwał tak zwał. Ja miałem elektrotechnikę w technikum jakieś 15 lat temu. Nie pracuję w tej branży toteż i wiele zapomniałem, ale na szczęście coś tam w głowie zostało.

Jednak nadal podtrzymuję swoje zdanie i czekam na odpowiedź z Twojej strony na moje pytanie zadane powyżej, które być może umknęło Twojej uwadze podczas tarzania się pod monitorem: Czy zaprzeczysz temu, że podczas pracy na tych trzech kablach w silniku bezszczotkowym występują plusy i minusy ?

 

 

Edit:

Małe sprostowanie. Biorąc pod uwagę wiek moich dzieci zauważyłem błąd w obliczeniu. No cóż nieuwaga. Kończyłem Technikum w 1986 roku, a więc minęło 25 lat a nie 15 :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może przyjmijmy dla jasności , że regulator jest elektronicznym komutatorem prądu stałego (bo tak przecież jest i nikt tego chyba tak naprawdę nie neguje), a wydaje mi się, że spieramy się jak dotąd nie co do tego jak jest podawany prąd, tylko jaki.

I tu całe nieporozumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://en.nanotec.com/steppermotor_animation.html

 

Na górze proponuje wybrać sobie z menu BLDC -> Block sensoless i pooglądać sobie jak to działa. Chyba wszystko tłumaczy jak trzeba. I nadal uważam, iż to jest silnik DC :D

Rewelacyjne animacje - żeby kiedyś takie w szkole były to człowiekowi łatwiej do głowy by to wchodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli byłbyś w stanie dołączać prąd plus i minus z normalnego Lipola do poszczególnych uzwojeń tak gdzieś kilkadziesiąt razy na sekundę (dokładnie jak to masz pokazane na rysunkach z podanego przeze mnie linku i który sam zamieściłeś) to silnik normalnie by pracował.

Wtedy powstał by przebieg prostokątny, który pasuje do definicji:

Prąd zmienny:

a.) Zmienia swoją wartość nie zmieniając zwrotu

b.) Zmienia zwrot nie zmieniając wartości

c.) Zmienia zwrot i wartość

Moim zdaniem przebiegi na cewkach silnika(prostokąt) zaliczają się do jednego z tych punktów. I nie ma różnicy, czy parę bloków wcześniej jest bateria, czy antena odbierająca energię kosmiczną. Falowniki też są zasilane prądem stałym.

 

To że pomiędzy źródłem zasilania a samym odbiornikiem (silnikiem) jest jakiś układ, generator, komutator czy przerywacz lub inne ustroistwo to nie ma znaczenia - liczy się źródło zasilania.

Powtarzam się, ale idąc dalej można powiedzieć, że to są silniki benzynowe, dieslowskie albo węglowe. Bo z czegoś(samochód, elektrownia,...) trzeba ładować baterię.

 

Mogę godzić się z wami w 100%, ale

 

A co do wirującego pola, to wcześniej podany link (BLDC motors>block sensorless) bardzo ładnie je ilustruje. W dodatku u dołu po prawej są pokazane przebiegi na uzwojeniach.

 

Cała dyskusja toczy się raczej o nazewnictwo-czy nazywamy silnikiem "część ze śmigłem"+komutator(w silnikach szczotkowych jest to zintegrowane w jednej obudowie, więc nie ma takich problemów), czy samą "część ze śmigłem". :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli byłbyś w stanie dołączać prąd plus i minus z normalnego Lipola do poszczególnych uzwojeń tak gdzieś kilkadziesiąt razy na sekundę (dokładnie jak to masz pokazane na rysunkach z podanego przeze mnie linku i który sam zamieściłeś) to silnik normalnie by pracował.

Wtedy powstał by przebieg prostokątny, który pasuje do definicji:

Prąd zmienny:

a.) Zmienia swoją wartość nie zmieniając zwrotu

b.) Zmienia zwrot nie zmieniając wartości

c.) Zmienia zwrot i wartość

D

Cytat, który podajesz oczywiście pasuje do prądu przemiennego, tylko nijak nie pasuje do prądu, który mamy w naszych bezszczotkowcach. Tutaj nic nie zmienia ani wartości, ani zwrotu. Poprostu prąd stały taki sam jak z Lipola z plusem i minusem skacze po kablach jak mu każe regulator. I to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dodatku u dołu po prawej są pokazane przebiegi na uzwojeniach.

No i jednocześnie do silnika są właśnie podłączone tylko + i - jak w silniku szczotkowym prądu stałego (z czym chyba wszyscy się zgadzają).

To dlatego nasz modelarski BLDC jest prądu stałego, a nie dla tego, że do regulatora jest podłączony prąd stały z akumulatora.

 

Edit

Co już przed chwilą, a i dużo wcześniej powiedział przedmówca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas ?

Przecież wcześniej napisałem kilka razy, że chodzi i ułamki sekundy. Ten prąd raz jest na jednym , raz na drugim i raz na trzecim kablu dokładnie jak na przedstawionych rysunkach i jak każe regulator. To normalny prąd stały dołączony na ułamek sekundy pod dane uzwojenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas ?

Przecież wcześniej napisałem kilka razy, że chodzi i ułamki sekundy. Ten prąd raz jest na jednym , raz na drugim i raz na trzecim kablu dokładnie jak na przedstawionych rysunkach i jak każe regulator. To normalny prąd stały dołączony na ułamek sekundy pod dane uzwojenie.

No właśnie nie, bo w każdym momencie jest na wszystkich trzech uzwojeniach. Tylko w różnych fazach.

SKUCHA !!! W dowolnym wybranym momencie będzie tylko i wyłącznie na jednym uzwojeniu.

I tu jest sedno sprawy w którym błądzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do wirującego pola, to wcześniej podany link (BLDC motors>block sensorless) bardzo ładnie je ilustruje. W dodatku u dołu po prawej są pokazane przebiegi na uzwojeniach.

Gdzie ty tu widzisz wirujące pole? Idź do lekarza od oczu!

 

 

 

Co do wapniaka to ewidentnie widać, że kiedyś gdzieś naumiał się o trójfazowych silnikach prądu przemiennego i teraz za wszelką cenę próbuje tę teorię dopasować do silników BL bo mają 3 kabelki. A że BL działają zupełnie inaczej, to oczywiście za cholerę mu to nie wychodzi, ale niezrażony brnie w chore teorie.

 

Tym razem opadły mi witki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz, następny!! we wszystkich trzech uzwojeniach na raz prąd płynie

Czym to uzasadnisz?

Tym, że są 3 uzwojenia, czy nawet ich wielokrotność?

W danej chwili prąd stały płynie między dwoma kabelkami wychodzacymi/wchodzacymi do silnika - trzeci kabelek sluży do czegoś innego - było pisane.

Ten schemacik http://en.nanotec.com/steppermotor_animation.html jest uproszczeniem, ale chyba nie o tym jest dyskusja.

 

A to z psychiatrą trochę nie na miejscu, prawda :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co? Prawda w oczy kole? Że nie masz pojęcia o czym piszesz? Tak, jeszcze raz z całą stanowczością podkreślam, że wykazujesz się wyjątkową ignorancją i niezrażony brniesz w chore teorie.

 

 

Mimo wszystko chciałbym pozostać na tym forum, i nieść kaganek oświaty.

W twoim wykonaniu to chyba kaganiec!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.