Skocz do zawartości

Benzyna i zapłon żarowy


MASK
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Specjalna świeca żarowa plus specjalny olej powoduje, że zamiast paliwa alkoholowego stosujemy benzynę. Na razie nie ma wiele informacji na temat tego wynalazku, poczekamy i zobaczymy co z tego wyniknie. Osobiście już się przymierzam do zakupu bańki oleju i świecy Enya GS No. 4.

Cieszę się, że jedna z moich ulubionych marek wraca do szacownego grona innowatorów w dziedzinie modelarskich silników spalinowych.

Oto film:

i link do silnika:

https://cs206.xbit.jp/~w041133/store13/index.php?main_page=index&cPath=1_35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o przeróbki, tylko możliwość eksperymentowania. Rodzaj gaźnika nie wynika z rodzaju zapłonu, tylko paliwa. Dla mnie cymes, to połączenie zapłonu żarowego i benzyny. To jest nowy kierunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nic specjalnego, swego czasu sporo eksperymentowałem z benzyną i zwykłą żarówką. Doszedłem do rezultatu że po odpowiednim ustawieniu gaźnika nagrzany silnik pracował bez podrzażania w pełnym zakresie obrotów. Świeca Os R6, benzyna 98-100oktanów, mniej niż 10% oleju w mieszance, olej do kosiarek "sztila", mieszanka ustawiona na ubogo. Wiem że ktoś wyskoczy ze smarowaniem, benzyna lub olej ma chyba lepsze właściwości smarne silnik po rozkręceniu był zalany olejem, a temp pracy nie przekroczyła normy ( coś koło 80-90stopni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nic specjalnego, swego czasu sporo eksperymentowałem z benzyną i zwykłą żarówką. Doszedłem do rezultatu że po odpowiednim ustawieniu gaźnika nagrzany silnik pracował bez podrzażania w pełnym zakresie obrotów. Świeca Os R6, benzyna 98-100oktanów, mniej niż 10% oleju w mieszance, olej do kosiarek "sztila", mieszanka ustawiona na ubogo. Wiem że ktoś wyskoczy ze smarowaniem, benzyna lub olej ma chyba lepsze właściwości smarne silnik po rozkręceniu był zalany olejem, a temp pracy nie przekroczyła normy ( coś koło 80-90stopni).

Opisz to porządnie w jakimś oddzielnym wątku, bo brzmi to tak fantastyczne, że z trudem jestem w stanie Ci uwierzyć. Czekam na porządne udokumentowanie Twoich doświadczeń.

 

Ciekawe eksperymenty przeprowadzał też OS z bioetanolem:

http://www.os-engines.co.jp/english/bio_eng/

Enya z kolei robiła też testy z biodieslem, ale chyba nic z tego nie wyszło. Ciekaw jestem czy zastosowany w 180X GS pomysł przetrwa próbę czasu, bo do silników tej wielkości ma to niewielki sens, a cena silnika jest zaporowa. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości pojawi się więcej informacji na ten temat, a ja swoją drogą zakupię świecę (choćby do kolekcji), obfotografuję i napiszę co i jak. Olej na razie odpuszczam bo i tak nie mam możliwości pierdzenia silnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro silniki benzynowe bez większych przeróbek pracują na alkoholu (np. na płynie do spryskiwaczy :mrgreen: ) to i w drugą stronę nie jest to nic stwarzającego specjalne problemy jeśli chodzi o uruchomienie silnika...

Silnik ze świecą żarową w sumie bardziej przypomina diesla - diesel też jak najbardziej może chodzić na benzynie, rozpuszczalniku itd - w pojazdach wojskowych stosowali kiedyś takie patenty...

 

Natomiast problemem może być trwałość elementów przy dłuższej eksploatacji jak i bezpieczeństwo. Ciepło spalania benzyny jest ponad dwukrotnie wyższe niż ciepło spalania metanolu (nawet jeśli w przypadku paliwa modelarskiego jest podnoszone nieco przez "bonusowy" tlen wynikający z zawartości nitrometanu w mieszance). Do tego dochodzi kwestia spalania stukowego (benzyna ma niższą liczbę oktanową, choć tę można podnieść przez różne dodatki). Kolejna sprawa - AFR prawie dwukrotnie wyższy w przypadku benzyny - nie wiem jaki zakres regulacji posiadają gaźniki w silnikach modelarskich... w motoryzacji do takich zabaw konieczna jest zwykle wymiana dysz w gaźniku (a w przypadku układów wtryskowych - przeprogramowanie komputera i ewentualnie wymiana wtryskiwaczy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 6 miesięcy temu...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.