Skocz do zawartości

PZL P11c z depronu - plus plany


robertus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na prawdę Panie Robertus wspaniały model, zakochałem sie w nim ;] Być może to dlatego, że PZL P-11c to początki mojej zabawy z modelarstwem. Zbudowałem go, jeśli mnie pamięć nie myli, w 5 lub 6 klasie podstawówki z Małego Modelarza i był to mój pierwszy zrobiony modelik. Dzis kilkanaście lat później, gdy już karton dawno poszedł w odstawkę i bawię się w RC nadarzyła sie okazja "puszczenia w powietrze" starej dobrej PZLki :D

Mam tylko problem z planami, bo to mój odwieczny problem. Nie umiem ich pociąć tak, żeby wydrukowały się na kilku kartkach i po złożeniu tworzyły jedną całość. Ma ktoś z Was może tutorial jak to zrobić ?

Pozdrawiam, Arek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuty importujesz przez polecenie import. Wtedy jak rysujesz przekrój poprzeczny na obrazku rzutu to możesz go podnosić bez problemu. Nie integruje się z rzutem.

Natomiast jeśli już coś porysujesz, że linie się przecinają a chcesz wyciągać jakiś element to zrób move [M] i trzymaj [Ctrl]. Wtedy to jest skopiowanie i przesunięcie.

 

Pracuję tak w sketchupie.

Najpierw importuję rzuty i i ustawiam je tak aby był w mojej skali i aby przecinały się.

Wybieram charakterystyczny przekrój, odrysowuje go i wstawiam w odpowiednie miejsce na rzutach.

A później to używam głównie Push/Pull aby wyciągnąć bryłę z przekroju na odpowiednią długość i modyfikuję płaszczyznę na drugim końcu aby bryła kadłuba mieściła się w obrazkach rzutu.

P11 to rura odpowiednio modyfikowana na poszczególnych wręgach.

Na sam koniec oglądam z bliska i przeważnie usuwam powierzchnie i ciągnę ponownie prostokąty lub trójkąty. Trzeba to zrobić ponieważ przy np zwężaniu walca na ogonie skechup nie robi tego za płynnie i robią się takie schodki

 

Edit: Acha. Rysuję zawsze połowę samolotu, potem odbijam wszystko na drugą stronę i składam w całość.

 

dzieki tego mi bylo brak, znalazlem tez troche tutoriali - zobaczymy co sie uda ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwierasz w adobe reader. Ustawiasz plakat (w polskiej wersji) i tyle. Skala 100% i znaczniki cięcia sa domyslnie zaznaczone.

Kwadrat referencyjny musi wyjść 50mmx50mm.Powinny się wydrukować kawałki planu jak na podglądzie i linie cięcia, takie plusiki w rogach.

Dla innych rozmiarów po prostu będziesz miał problem z dopasowaniem wszystkiego i będziesz więcej rzeźbił.

Może masz jakieś autodopasowanie w samym sterowniku drukarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.