Skocz do zawartości

PZL P11c z depronu - plus plany


robertus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Po prostu, plan na monitorze wydawał mi się maly to ustawiłem powiększenie na 120%. ustawiłem typ na poster żeby podzieliło mi kartki i wyszlo 4 cm. Mówiłem że co do drukowania na wielu kartkach jestem antytalent ;-)

 

Wydrukowałem plany. Są w porządku.

Tak wybierałem przy wydruku.

Dołączona grafika

 

 

Oraz gdy chciałem wydrukować tylko fragment, to co na ekranie po powiększeniu widoku.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co to sa te plasterki naklejane na depron?

 

Nie wiem o co pytasz.

 

Przy okazji. W sobotę polatałem razem ze Sławkiem "na górce". A o to efekt.

Piękne przeloty na wysokości oczu, lub nawet poniżej

http-~~-//youtu.be/Z5unjbEw3us

Oraz wspólne latanie z "foką". W tym widać prędkość lądowania mojej P11. Choć słowo "prędkość" wydaje się mocno przesadzone ;)

http-~~-//youtu.be/_1bei3_cRww

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzilo mi o te plasterki ktorych uzywasz przy sklejaniu, ale juz sie domyslilem po co, przydala by sie porada jakich uzywac :)

 

mam natomiast jedna uwage (bo robie model z twoich planow) - wiatrochron ma ksztalt "daleki" od oryginalu

 

zobacz tu: http://forum.model-hobby.pl/viewtopic.php?t=56&sid=a4d653ba52c01a406b00b11e67cece6a

 

i jedno pytanie - nie obrazisz sie jak sprobuje zrobic do niego profilowe skrzydla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiatrochron jest błędny. Właśnie w sobotę Sławek mnie uświadomił. Brakuje też "podstawki" pod wiatrochron. Czym prędzej siadam i robię erratę :)

Jedynie co przychodzi mi na myśl na temat "plasterków" to zawiasy i po prostu tymczasowe przytrzymanie na czas klejenia. O tym drugim zastosowaniu chyba nie ma co pisać ;) O zawiasach z taśmy dowiesz się na stronie motylastego np. A plaster to plaster z apteki, ze sztucznego jedwabiu.

Nie krępuj się zmian, mam nadzieję, że zrobisz relację, inaczej się nie liczy.

 

 

Nowy wiatrochron

 

Dołączona grafika

pzl_p11c_wiatrochron.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dwa pytania:

1. Jakie to powinno byc smiglo jezeli nie skladane? Wzglednie jakie wymiar wchodzi?

2. Poczytalem o modelach z depronu (to moj pierwszy) i jedno jest dla mnie niejasne; model nalezy okleic papierem na wikol (i malowac) albo pomalowac akrylowa farba? Wzglednie czym malowac, jak wykonczyc zeby uniknac oklejania papierem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AD1. Śmigło dobierasz do silnika. Dla emaxa cf2822 mam śmigło składane 9x6 bo taki jest rozmiar na 9cali. Wszystkie inne kombinacje w pobliżu są możliwe do zastosowania.

AD2. Zależy jaki poziom "ładności" chcesz. Możesz nic nie robić. Możesz pomalować farbami akrylowymi do ścian, farbami emulsyjnymi do ścian. Możesz pomalować sprayem rcstryro lub decocolor na bazie wody. Możesz pomalować pactra z buteleczki lub humbrolem. Możesz w końcu okleić model papierem na wikol i pomalować dowolną farbą np sprayem motipa (który bez ochrony wyżre depron). Wedle uznania. Nie ma jedynej słusznej drogi. Ja swoje na razie maluje rożnymi technikami. Na razie nie mam weny na oklejanie papierem, bo to dodaje sporo wagi a preferuje modele w miarę lekkie aby wolno latały. Bo lubię latać wolno i nisko. Low pass.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, zaczalem skladac tyl i mam problem, wregi wymiarowo nie pasuja do profilu srodkowego, zobacz na zdjeciu - moglbys sprawdzic czy problem jest tylko na tych czesciach?

 

Dołączona grafika

 

niestety problem jest tez z przednia czescia (zobacz ponizej), zmierzylem wymiary na pdf-ach i sie regularnie rozjechaly.... najgorsze ze depron juz pocialem :(

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz, to jest np taki błąd o jakim pisałem przy ładowaniu planów. Wręgę poprzeczną zmniejszyłem o grubość pokrycia 3mm a podłużnej już nie. Dlatego dałem pliki w sketchupie aby można było podejrzeć cały ogonek przed rozwinięciem i pomierzyć elementy w razie wątpliwości. Gdy robiłem prototyp przyciąłem wręgę i jakoś mi umknęło w ferworze prac aby nanieść poprawkę na plany. Przy okazji przypomniało mi się, że poszycie kadłuba idzie aż pod statecznik pionowy. Tam wyciąłem rowek aby poszycie zawinęło się pod.

Widać to na zdjęciach z budowy. Wręga podłuzna jest podcięta z obu stron na poszycie.

Dołączona grafika

Buduj i informuj o takich błędach, będę je nanosił na nową wersję planów.

 

Swojego malowałem pędzlem emulsją do ścian z barwnikiem a na to lakier bezbarwny do boazerii 3V3, ale nie jest to ładne rozwiązanie. Bez lakieru farba zostawała na palcach i ścierała się z modelu a przy lakierowaniu okazało się, że nie lubi się lakierem i nie wyszło ładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli co przyciac profil centralny do wymiarow wregow? (odjac poszycie?) inaczej ktore wymiary sa poprawne?

 

kolejna rzecz do poprawki to wrega zamykajac od przodu sekcje ogonowa - powinna byc rozcieta na srodku z wywalonym 6mm obszarem gdzie wejdzie sekcja centralna

 

kolejna rzecz do poprawki do sekcja centralna - powinna byc 6mm krotsza od przodu oraz posiadac podciecie pod pozioma poleczke (lub poleczka podciecie na 10mmx6mm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lojalnie ostrzegałem, że nie będzie to plug and play ;).

Jeśli chodzi o ogon to wręgi poprzeczne są wyznacznikiem. Kadłub ma w tym miejscu 112mm średnicy i to jest wyznacznik docelowy.

Jeśli chodzi o przód... a to jest dziwne. Nie wiem skąd się wziął błąd. Coś mi się rozjechało. Muszę się temu przyjrzeć.

Sklej tył, on będzie wyznacznikiem. Raczej będziesz docinał jeszcze niż sztukował. Będziemy korygować na bieżąco.

 

Edit.

Rozwinąłem jeszcze raz przód i porównywałem każdą część. Faktycznie z wręgą pionową było nie tak. Wyciągnąłem ją jeszcze raz, tym razem tak jak w prototypie, czyli cały przekrój przodu, wprowadziłem offsety na grubość poszycia 6mm i grubość wręg. Długość poszczególnych sekcji powinna być taka jak długość poszycia. Poszycie jest po prostu rozwinięte, nie ingerowałem w to.

Tak to jest zwymiarowane plus minus. Mam nadzieję, że późna pora za bardzo nie wpłynęła na moja pracę.

Dołączona grafika

 

Ten biały pasek to miejsce styku poszycia tego przewężenia z przodu.

Przy okazji dowiedziałem się że kadłub nie jest idealnym kołem ale owalem 112 w pionie na 115 w poziomie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wyszedl grubszy problem niz czesc centralna.... wszystko jest za duze; zeby pasowac do czesci ogonowej (i zakladajac 6mm poszycie czesci przedniej)

pokazany na gornym prawym rogu wrega zamykajaca czesc przednia od tylu powinna miec: wysokosc 98mm (zamiast 98,8), a szerokosc 100mm (zamiast 103)

zreszta widac ze cos nie poszlo bo czesc srodkowa powinna miec wysokosc taka sama jak polowka wregi (ma 100,5mm - powinna 100)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.