Skocz do zawartości

Sterowanie - tylko sterolotki


robertus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę w Su-22 zrobić sterowanie tylko sterolotkami.

Myślałem o lotkach na skrzydłach, ale serwa 5g są dość duże w porównaniu ze skrzydłem i nie schowam ich w 9mm depronie, nawet na płask. Będą brzydko wystawać.

Czy są jakieś wytyczne co do sterolotek aby były skuteczne.

Rysunek poglądowy.

wymiary.JPG

Acha, śmigło będzie na ogonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie mozesz zastosować serwa tak schowanego jak w f15 park jet? Mozesz to zmiksowac ze swoim pomysłem, dając serwo w skrzydlo i w takim miejscu zeby wystawał tylko orczyk. Lub mozesz tez zastosować zawiasy skośne. Popychacz wzdłuż lini lotki, jest o wiele cieńszy niz serwo. Takie zawiasy widzialem ostatnio w abcrc.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ale wiecie,że w Su-222 skrzydła są ruchome :)?

I w modelu też będą ruchome :) Jak serwa lotek to tylko na ruchomych skrzydłach.

Nie mniej, ze względu na prostotę, chciałbym spróbować zrobić tylko sterolotki. Wiem, że takie modele latają.

Szukam jakiś wskazówek, jak duży miałby być ster płytowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki kąt ruchu płata - można puścić bowden na fragmencie nie mocowany.

Po rozrysowaniu pewno da się znaleźć takie położenie bowdena (blisko osi obrotu płata) które zapewni minimalne jego gięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to moja wina, że nikt nie odpowiada na moje pytanie, tylko o serwach. :)

Co do sterowania, może źle napisałem. Chcę zastosować stery płytowe jako ster wysokości i lotek, jak w miksie delta. To się nazywa sterolotki - elevon.

I się pytam o zasady jakie miały by spełnić takie powierzchnie sterowe aby dobrze działały, no nie wiem, wielkość, powierzchnia, rozpiętość?

A dostaję odpowiedzi jak zakombinować z klasycznymi lotkami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku jest kłopot. Jedyne co mi przychodzi na myśl, to linkowy Pull-Pull z napinaczami linek w kadłubie. Jakaś rolka na gumce czy sprężynie.

 

Model mały, więc ciężko będzie pogodzić makietowy wygląd z tradycyjnym mechanizmem.

Inna opcja to mniejsze serwa, np śrubowe do Slow-flyerów czy do mikromodeli.

 

Jednak wydaje mi się, że lotki oryginalnej wielkości będą za małe, by być skuteczne w tak niewielkim modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś wytyczne co do sterolotek aby były skuteczne.

Robert ,w moim F-15 metoda ta sprawdziła się w 100%(przyjmujemy ster płytowy) Philip Avonds stosuje to rozwiązanie w swoich zestawach piętnastek od lat. Ale trzeba pamiętać,że im większa odległość steru od osi podłużnej tym skuteczność sterowania podłużnego jest większa. Przy prędkościach minimalnych skuteczność sterowania podłużnego spada ,nie zrywamy natomiast strug na skrzydłach jak to ma miejsce w momencie wychylenia lotki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Robercie. Liczyłem na Twój udział. Czy w Twoim F-15 powierzchnia sterów płytowych jest powiększona w stosunku do prawdziwego samolotu? W Su-22 powiększyłem stery płytowe, tak jak na rysunku.

Myślisz, że dadzą radę, czy jeszcze powiększyć (pod kątem sterolotek)?

 

su22skrzydlo2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim F-15 powierzchnia usterzenia poziomego nie była powiększana. Natomiast w Twoim przypadku powiekszenie powierzchni wydaje się być właściwe,choć zwracam Twoją uwagę raz jeszcze na różną (F-15 a Su-22) odległość usterzenia od osi podłóżnej samolotu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.