Skocz do zawartości

Zamiast Piperka zróbmy Wicherka 25 EP


Pioterek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • 2 lata później...

Trochę odkopuję temat. Mam pytanie, bo jestem początkujący i chcę złożyć swój pierwszy samolot RC. Czy są dostępne plany zmodyfikowanej wersji wicherka 25, tak jak w tym temacie z lotkami itp., czy wszystkie modyfikacje trzeba zrobić na własną rękę? Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr już nie odpowie... Ale my możemy. Wszystkie modyfikację sa robione od ręki przez budowniczego praktycznie na bieżąco. Pan Wiesław w swojej książce opisał kilka modyfikacji, dwuplat czy na plywakach, ale i wiele pozostawił budowniczemu. Czytaj, oglądaj relacje, pytaj:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.05.2020 o 19:22, jacek15628 napisał:

Czy są dostępne plany zmodyfikowanej wersji wicherka 25, tak jak w tym temacie z lotkami itp., czy wszystkie modyfikacje trzeba zrobić na własną rękę?

 

Jestes poczatkujacy, wiec na Twoim miejscu z tymi modyfikacjami trzymalbym sie raczej zalecen opisanych przez Schiera w ksiazce "ABC miniaturowego lotnictwa". Pokazany w tym watku model wykazuje mianowicie pewne roznice w stosunku do wskazowek Schiera.

 

Sadzac z zamieszczonych tutaj zdjec, Autor watku zastosowal lotki i klapy siegajace az do drugiego dzwigara, a wiec o szerokosci rzedu okolo 1/3 cieciwy plata, a to jest, ostroznie mowiac, dosyc duzo. Schier podal w swojej ksiazce wyraznie mniejsza (bodajze 1/5 cieciwy) szerokosc lotek (te sama szerokosc nalezaloby wowczas przejac dla klap) oraz pasujace do niej wielkosci wychylen.

 

Podobnie rzecz sie ma z wielkoscia statecznika pionowego. Takze tutaj trzymalbym sie raczej wskazowek Schiera.

 

Jedynie odnosnie wzniosu plata sprawa moze byc w pewnym sensie dyskusyjna. Autor watku zastosowal, o ile sobie przypominam, jakie 2-3°. Schier zaleca dla Wicherka 25 RC okolo 7°, co jednak moze byc wynikiem tendencji autora ksiazki do wyboru wartosci, nazwijmy to, " bardziej bezpiecznej", ktora lepiej pasowala do owczesnego stanu techniki RC. Przy zalozeniu, ze konstrukcja Wicherka powstala w epoce istnienia (przynajmniej w Polsce) jedynie aparatur o bardzo szczatkowej funkcjonalnosci, wiekszy wznios dawalby sie uzasadnic checia zapewnienia mozliwosci stosowania aparatur jednokanalowych lub latwiejszego opanowania modelu w sytuacji awaryjnej. Obecnie, przy zalozeniu stosowania lotek, a nawet klap, tendowalbym do mniejszego wzniosu. Autor watku zaleca jakie 2-3°, co zdaje sie miec sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.