Jump to content

Redox Alpha uszkodzona ?


hmm
 Share

Recommended Posts

Witam, jakiś czas temu zakupiłem używaną ładowarkę Redox Alpha. Zastanawiam się czy nie została mi sprzedana uszkodzona, ponieważ przy każdym programie, przy którym powinna wymagać podłączenia złącza balancera nie krzyczy ona, gdy się go nie podłączy tylko ładuje bez niego. Na dodatek wczoraj przy rozładowywaniu z podłączoną wtyczką balancera jedna cela miała 3,5 V a dwie pozostałe poniżej 3. Dzisiaj jak chciałem sprawdzić co zrobi z pakietem 2S to skończyła na 3,43 oraz 2,59 V. Patrząc na napięcia wydaje się, że balansuje przy ładowaniu, ale jak widać rozładowywanie to porażka. Czy ktoś miał taki problem, albo wie co zrobić ? Dziękuję i pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Spróbuj ustawić LIPO BALANCE i zobacz, czy wtedy wyświetli się komunikat CONNECTION BREAK. Co do rozładowania, to jest to normalne, pod warunkiem, że takie "rozjechanie" następuje pod koniec procesu. Wówczas świadczy to o tym, że cele nie mają jednakowej pojemności.

Link to comment
Share on other sites

Przy rozładowaniu może się tak zdarzać szczególnie przy zmęczonych pakietach. Sprawdź ladowarke tak jak radził kolega z tym że nie powinno Ci wyskoczyć"conection break" a raczej "baterry vol error cell conect" ale to dopiero po kilku kilkunastu sekundach w trybie balansowania bez podlaczonego

 

złącza balansera. Jak nie będzie komunikatu to definitywnie co nie tak.

Link to comment
Share on other sites

Witam, stało się dokładnie tak jak napisał Pan Tomek. Z tym rozładowaniem dziwna sprawa, ponieważ jeden pakiet rzeczywiście jest bardzo stary, ale drugi jest to nowy prosto z pudełka, pierwszy raz pod ładowarką i tak jak napisałem pierwsza cela miała około 3,5 V a pozostałe dwie już poniżej 3. Wychodzi na to, że z ładowarką chyba wszystko ok. Mam jeszcze takie pytanie czy ona skoro ma ten balacer to nie powinna równo rozładowywać ? W każdej ładowarce tak jest ? Dziękuję za rozwianie wątpliwości i pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Mam identyczną ładowarkę i nie zauważyłem podobnych problemów. Jak zacznę ładować bez dołączonej jednej z wtyczek, czy to balancera czy głównej to od razu wrzeszczy, o ile się nie mylę "Connection break". Zarówno w trybie ładowania jak i balansowania napięcią idą równiutko. Jedyne rozładowanie jakie robiłem to w funkcji STORAGE, czyli do około 70% i też na koniec cele mają taką samą wartość +/- 0.02 V. Myślę, że coś musi być jednak nie tak z Twoją ładowarką.

Link to comment
Share on other sites

moja ladowarka przy funkcji "storage" wyrównuje cele do 3.80+/- 0.02, ale już przy rozładowaniu potrafi się rozjechac, tak jakby działała bez balansera . Imax i turnigy działają u mnie tak samo.

Link to comment
Share on other sites

Tak może być, ale z drugiej strony - lipoli nie trzeba rozładowywać więc nie ma potrzeby korzystania z funkcji rozładowania w przypadku lipo.

Natomiast informacja że napięcie w celach tak mocno się rozjeżdża jest istotna, ponieważ podobnie dzieje się w modelu. Warto więc ustawić odcięcie odpowiednio wyżej żeby nie uszkodzić pakietu poprzez zbytnie rozładowanie jednego z ogniw.

Link to comment
Share on other sites

Ciężko mi napisać co do napięć cel przy rozładowaniu i też się zastanawiałem jaki jest sens rozładowywania lipoli. Na pewno jak latałem to zawsze sprawdzałem pakiety po locie i cele były dopuszczalnie równe. Na STORAGE, tak jak napisałeś około 3.8 V z przewagą 3.78 V ale zawsze były równe. Zastanawia mnie tylko fakt, co kłamie - ładowarka czy monitor lipoli. Zawsze ładowarka mi pokazuje około 30 mV więcej napięcia cel niż monitor lipoli podłączany zewnętrznie. Kolejna rzecz, po naładowaniu pakietu czasem włączam jeszcze balansowanie na bardzo małym prądzie i dopycha mi do pakietu kolejne 70 - 150 mAh.

Link to comment
Share on other sites

Trzeba sprawdzić czy masz ładowarkę dobrze skalibrowaną.

Do tego potrzebny jest miernik.

 

A napięcie przy rozładowaniu jak się rozjeżdża

to oznacza różny stopień sprawności cell i zależne jest od pakietu.

I rzeczywiście ładowarka nie balansuje przy rozładowywaniu.

 

Przy ładowaniu jak kończy np. jedna cela na 4,2V a druga na 3,5V

to znaczy że ta cela jest już dużo bardziej zużyta i nigdy jej prawidłowo nie balansuje.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję bardzo za pomoc i bardzo przydatne informacje. Moim zdaniem uszkodzona jest ładowarka gdyż nieważne, który pakiet podłącze to zawsze przestaje się rozładowywać cela pierwsza a pozostałe dalej się rozładowywują. Na dodatek latałem dzisiaj na nowym pakiecie o którym była wcześniej mowa i w samolocie cele rozładowały się dość równo gdyż rożnica wynosiła maksymalnie 0,02 V więc zostaje tylko ładowarka.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.