Skocz do zawartości

FrSky TARANIS


Wojtass_nt

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie: czy wario opadanie i wznoszenie podaje w aparaturze jakimś konkretnym dźwiękiem?

Zastanawiam sie nad zmianą aparatury na Taranis'a. Mam teraz telemetrię z Fr Sky ale na wario trzeba spoglądać na wskaźnik co nie jest zbyt komfortowe bo można zgubić model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co można wyczytać w instrukcji - tak.

 

"Audio" ... "One of the major features of the radio is the speech output function." ... " Vario: Reproduces the sound of a glider variometer using the altitude or Vertical speed telemetry data."

 

Tyle teoria. Jeśli chodzi o praktykę, to też jestem ciekaw opini użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazania są w metrach, ale można przełączyć na imperialne miary. W funkcjach można zaprogramować dowolną zależność, ale głosowo jako tako wysokości nie będzie podawał. Można ustawiać komunikaty głosowe jeśli wysokość będzie większa od zadanej, mniejsza, równa itd. na tej zasadzie. Vario oczywiście trzeba dokupić osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda na telemetri się nie znam, ale mogę w tym temacie od siebie dodać, że przyszedł do mnie Taranis 2 tygodnie temu. Po wstepnym przegladzie oceniam go bardzo dobrze. Szereg ciekawych mozliwości. Spore pole do popisu w zakresie własnych ustawień. Gorąco polecam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie można tak zrobić aby przełączenie przełącznika powodowało odczytanie aktualnej wysokości?

Właśnie - przypisując wskazania do konkretnego komunikatu głosowego? ( przy okazji własne komunikaty w ojczystym języku również można zapodać?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wgrać dowolne komunikaty. Jest w sieci szablon nazw, pod jakimi trzeba będzie nagrać w zastępstwo komunikaty w rodzimym języku. Można zaprogramować na przełączniku nawet odtwarzanie utworu muzycznego. Zrobiłem sobie np. komunikaty przyporządkowane do czujnika prądu. Jak prąd poniżej 2A (np. urwany kabelek od silnika i zero reakcji na gaz), powyżej maksymalnego dla silnika inny komunikat, co daje informacje, że np. uzwojenia zwarte, uszkodzony silnik itd. Jest ogromna dowolność przypisywania funkcji i komunikatów. Kwestia pomysłów :) Można przypisać wskazanie do komunikatu jeśli jest równe, mniejsze, większe itp. cała gama funkcji logicznych do wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jako wav. , ale nie upieram się bo jeszcze nie nagrywałem, wykorzystuje te co są oryginalnie. Z tego co pamiętam, tam był jakiś myk. chyba trzeba je jeszcze konwertować na MONO.

 

Zajrzyj tutaj, bodajże w trzecim poście jest wszystko co niezbędnę, żeby się bawić dźwiękami i komunikatami.

 

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1914834

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciąż się uczę aparatury i powoli docieram do tego co będzie mi potrzebne. Myślę, że przez długie nadchodzące wieczory przymierzę się i do komunikatów. Jeśli coś trzeba pomóc to śmiało pytaj, jak będę potrafił to podpowiem, a jeśli coś nowego to przetłumaczę z manuala.

 

Reasumując:

Dźwiękiem (pipaniem) cały czas określa opadanie i wznoszenie, a na wskaźniku mamy cyfrowo wysokość. Zaczyna mi się podobać! :D

 

taaaaak ;) na próbę włożyłem do trenerka i zacząłem kręcić pętle ... od razu wyłączyłem dźwięki z Vario, tak mi działały na nerwy ;) no, ale to nie do tego w końcu zostało stworzone, chciałem tylko zobaczyć jak to działa :)

 

A nie można tak zrobić aby przełączenie przełącznika powodowało odczytanie aktualnej wysokości?

 

Wątpię, w komunikatach są niby i liczby, ale nie wydaje mi się, żeby wskazanie z ekranu dało się przełożyć na dobranie 3 różnych komunikatów - np. 1, 3 i 7 czyli 137 m. Napiszę do FrSky i zobaczymy, po coś te liczbowe komunikaty w pamięci jednak muszą być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opieram się jedynie na wiadomościach z Internetu, bo aparatury jeszcze nie mam. Widziałem na filmiku z youtube (którego nie potrafię niestety teraz znaleźć) jak aparatura gadała jakie jest położenie jednego z drążków. Ot tak - dla demonstracji tej funkcji.

 

W instrukcji do opentx, w opisie "Custom Functions" jest między innymi taka: "Play value: Speaks the current value of the selected parameter, with repeats at the specified interval". Wybranym parametrem może być np. wysokość odebrana telemetrią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh !! Jesteś genialny :) Właśnie sprawdziłem i faktycznie jest, można wybrać potem np. wychylenia sterów, ale widzę że są i wszystkie wskazania z telemetrii do wyboru. Tak jak pisałem, sam się ciągle uczę, ale teraz mnie aparatura bardzo pozytywnie zaskoczyła. Wszelkie zdarzenia ustawiałem na funkcjach logicznych i playTrack jeśli spełniony warunek. Zapomniałem o playValue :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... od razu wyłączyłem dźwięki z Vario, tak mi działały na nerwy ;) no, ale to nie do tego w końcu zostało stworzone, chciałem tylko zobaczyć jak to działa :)

Ja w szybowcu mam vario od Graupnera i szybko wylaczylem piszczenie ktore bardziej przeszkadzalo ni pomagalo. Moze vario lepszej klasy lepiej dziala ale to sa wieksze koszty na pewno.

 

Wątpię, w komunikatach są niby i liczby, ale nie wydaje mi się, żeby wskazanie z ekranu dało się przełożyć na dobranie 3 różnych komunikatów - np. 1, 3 i 7 czyli 137 m. Napiszę do FrSky i zobaczymy, po coś te liczbowe komunikaty w pamięci jednak muszą być.

W innych radiach to nie jest zaden problem ja uzywam tego w GR wiec tu nie powinno byc inaczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się wyjaśniło, da się ustawić. Co do Vario, no tak jak pisałem w trenerku czy akrobacie to solidnie wkurza, nie do tego zostało stworzone. W szybowcu na sporej wysokości na pewno się sprawdzi. Można regulować głośność aparatury, przycisków, komunikatów i osobno dźwięków Vario, więc na pewno do tego wrócę jak skończę szybowiec i wyreguluję tak, żeby sobie łagodnie pikotało "w tle", a nie rozrywało ucho ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.