Skocz do zawartości

FrSky TARANIS


Wojtass_nt
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tłumacząc instrukcję do radia, global variables nazywałem zmiennymi globalnymi, wydaje mi się, że to poprawny, polski, termin. Więc może ZG (jeśli to wogóle tłumaczyć, bo może lepiej aby nazwa była zgodna z tym co widać w aparaturze).

 

Z innych tego typu rzeczy to custom switches przerobiłem na przełączniki logiczne, a custom functions na funkcje specjalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pisałem z twórcami programu te pliki już są w repozytorium. Wystarczy sciagnać z repozytorium svn a następnie wgrać i skompilować.

Więc sciaganie tych plików ode mnie już chyba nie ma sensu.

Nie wiem Grzegorzu na ile jesteś sprawny w takich działaniach jak kompilacja - jesli masz ochotę sie pobawić do zapraszam na priva.

 

Polskie tłumaczenie będzie w najnowszym wydaniu 1.52.

Mariusz dzięki za podpowiedz .. pojechałem z tym tłumaczeniem ciut na żywiol teraz zrobiło sie powazniej ... poprawiam własnie pierwsze moje wypociny i postaram sie pojechać zgodnie z przetłumaczona istrukcją jeśli chodzi o pojęcia.

Skróty moze jednak na razie pozostawie angielskie .. jak uda mi sie przetłumaczyc pliki do Firmware i będą juz w repozytorium i w wydaniach to wtedy równoczenise zmienię skróty na polskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku - jestem sprawny w kompilacji: mikro przekładni zegarkowych mechanizmów skomplikowanych - ale tu zapewne o innego rodzaju kompilacje chodzi :(

Programowanie aparatury w moim przypadku tylko z pozycji prostego, zwykłego użytkownika któremu trzeba wytłumaczyć co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorzu, zatem zdecydowanie polecam poczekać dzień lub 2, aż znajdę czas na skompilowanie tego pod windowsem (czyt. aż znajdę czas na zmuszenie windowsa do normalnej współpracy)

Bo najbliższy upgrade oficjalny 1.52 będzie za czas dłuższy ze względu na spore zmiany dotyczące wirtualnych wejść i w c9x i w opentx.

Obie wersje, wraz z prawionym tłumaczeniem,zarówno pod linuksa jak i pod windowsa sądzę, że pojawią się u mnie w linku podanym w poprzednich postach do wtorku wieczorem. Dziś mam nadzieję skończyć wieczorem późnym poprawki do tłumaczenia, i zależy o której je skończę.

 

Edit:

Zgodnie z obietnicą właśnie wrzuciłem kompilację companion9x z językiem polskim pod windows.

Instrukcja :

1. Pobrać plik companion9x.rar z http://chomikuj.pl/t...r99/Companion9x - należy wybrać najnowszą wersję

2. Wypakować plik companion9x.exe.

3. Skopiować go do katalogu gdzie zainstalowany jest companion9x - najczęściej C:\program files\comapnion9x

4. Odpalić normalnie companion9x (jeśli potrzebne to zmienić język na polski i zrestartować program)

5. Cieszyć się companion9x po polsku

6. Informować mnie o błędach, niedociągnięciach, sugestiach poprawek itp. itd.

 

P.S. język polski dołączony jest już w repozytorium i będzie elementem oficjalnych wydań comapnion9x od wersji 1.52.

 

P.P.S. Kompilacja companion9x pod linuksem trwa ok 5 minut pod windowsem 1.5h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Mam kłopot z funkcją FLIGHT MODES. Jeżeli wybiorę FM1 i wprowadzę zmiany, to te zmiany przenoszą się automatycznie do fazy FM0. Oczywiście przypisuję przełącznik do fazy FM1 i odpowiednio go ustawiam. W zależności od ustawienia tego przełącznika "pogrubia" się FM0 lub FM1 co oznacza że została wybrana dna faza lotu. Jeśli ktoś wie jak ustawiać fazy ( tryby) lotu to byłbym wdzięczny za informację. Pozdrawiam Jerzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jerzy, wydaje mi się że nie tu leży problem gdzie go szukasz - W fazach lotu ustawiasz pewne bazowe parametry tej fazy taki jak trymery, zmienne globalne itp.

Np jedna faza to lot normalny a drugi lot plecowy .. i trymetry zostaną ustawione inaczej.

W mikserach ustawiasz w jakiej fazie lotu działają a w jakiej nie działają, ciągnąc powyższy przykład :

w locie plecowym chcesz mieć odwrócone działanie SW no to ustawiasz miser odwrotny ( od bazowego) na kanale od SW pobierający wejście z Drążka SW ustawiasz mu muliplex ( w polskiej wersji - Połączenie) na REPLACE ( zastąp) i oznaczasz ze ma działać tylko w Fazie lotu odwróconej i gotowe.

 

Warto na jeszcze jedno zwrócić uwagę, że większość rzeczy daje się w tym radiu skonfigurować przynajmniej na parę sposobów.

Np. na temat ustawienia odcięcia paliwa w "żarówce" można by pewnie się pokusić o doktorat.

Mama nadzieję ze nie zagmatwałem za bardzo :)

Dla ułatwienia u mnie na chomiku masz przykład opisanego powyżej ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jerzy, wydaje mi się że nie tu leży problem gdzie go szukasz - W fazach lotu ustawiasz pewne bazowe parametry tej fazy taki jak trymery, zmienne globalne itp.

Np jedna faza to lot normalny a drugi lot plecowy .. i trymetry zostaną ustawione inaczej.

W mikserach ustawiasz w jakiej fazie lotu działają a w jakiej nie działają, ciągnąc powyższy przykład :

w locie plecowym chcesz mieć odwrócone działanie SW no to ustawiasz miser odwrotny ( od bazowego) na kanale od SW pobierający wejście z Drążka SW ustawiasz mu muliplex ( w polskiej wersji - Połączenie) na REPLACE ( zastąp) i oznaczasz ze ma działać tylko w Fazie lotu odwróconej i gotowe.

 

Warto na jeszcze jedno zwrócić uwagę, że większość rzeczy daje się w tym radiu skonfigurować przynajmniej na parę sposobów.

Np. na temat ustawienia odcięcia paliwa w "żarówce" można by pewnie się pokusić o doktorat.

Mama nadzieję ze nie zagmatwałem za bardzo :)

Dla ułatwienia u mnie na chomiku masz przykład opisanego powyżej ustawienia.

Ok. masz rację w tym co piszesz, ale porównywałem to z Aurorą. Tam kazdy tryb loty to konkretne ustawiena całości aparatury. Oczywiście tu mogę wszystko ustawić na mikserach, tylko po co wtedy fazy lotu. Sam sprawa ustwienia trymerów to chyba mało? Przecież jak podchodzę do lądowania to mogę fazą lotu wyrzucic jednocześnie klapy (lub klapolotki), korekcję wysokosci, wyrzucenie podwozia ( ze zwolnieniem ruch serwa dla zachowania realizmu) i ustawienie obrotów do lądowania. To wszystko z opóźnieneim abym miał czas zdjąć rękę z przełącznika. Tak to działa w "Aurorze".Oczywiście tu nie ma mikserów predefiniowanych co może jest i dobre bo zmusza wszystkich do zastanowienia sie jak to działa i co chcemy uzyskać. Ponadto w Taranisie mamy dowolność ustawień. Pozdrawiam Jerzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż plusy i minusy mania w pełni konfigurowalnego radia -

Ciut (eufemizm) inna filozofia konfiguracji radia niż w Aurorze (nie miałem do czynienia)

 

Przypisujesz miksery do fazy lotu a nie : tworzysz miksery w fazie lotu - dodatkowo dany mikser może działać w kilku fazach lotu - sądzę ze w przypadku taranisa o fazach lotu należy myśleć jako o podzbiorze mikserów wybieranej ze zbioru mikserów przy czym te podzbiory nie muszą być rozłączne.

Twój przykład z podchodzeniem do lądowania jest bardzo dobry by to spróbować zobrazować - dodaj kolejna fazę lotu - start i co otrzymujemy - mikser Kół ma być otwarty - wiec przypisujesz ten mikser do 2ch faz lotu - start i lądowanie.

Klapy - w fazie start ustawiasz zmienną globalną na 50 a w fazie lądowanie na 100 - mikser klap bierze wagę ze zmiennej globalnej .. i masz jednym mikserem ogarnięte 2 stany pracy klap.

Dodatkowo faza lotu "START" do staje fade out (zanikanie ) na 10 sekund i powoli chowa podwozie.

 

Gdy na prawdę dokładnie poznam to radio - a poznaję je od początku września siedząc przy kodzie czasami spróbuję stworzyć coś w rodzaju data flow - czyli co gdzie idzie.

 

A wracając do dowolności konfiguracji i możliwości wielu dróg do dotarcia tego samego posłużę się przykładem z mojego poprzedniego postu "lot odwrócony":

1. metoda opisana - mikser lotu odwróconego zastępuje (Replace - Zastąp) mikser normalny SW.

2. mikser normalny jest wyłączony w fazie lotu odwróconego i odwrotnie w fazie lotu normalnego mikser odwrócony jest nieaktywny - nie trzeba używać flagi Replace.

3. w locie odwróconym działają oba miksery przy czym mikser lotu odwróconego ma wagę -1 i flagę multiply (mnóż)

4. jest tylko jeden mikser który ma braną wagę z fazy lotu (zmienna globalna) - raz jest to -100 raz 100.

Sądzę ze jeszcze kilka metod zrobienia tego samego można by odnaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż plusy i minusy mania w pełni konfigurowalnego radia -

Ciut (eufemizm) inna filozofia konfiguracji radia niż w Aurorze (nie miałem do czynienia)

 

Przypisujesz miksery do fazy lotu a nie : tworzysz miksery w fazie lotu - dodatkowo dany mikser może działać w kilku fazach lotu - sądzę ze w przypadku taranisa o fazach lotu należy myśleć jako o podzbiorze mikserów wybieranej ze zbioru mikserów przy czym te podzbiory nie muszą być rozłączne.

Twój przykład z podchodzeniem do lądowania jest bardzo dobry by to spróbować zobrazować - dodaj kolejna fazę lotu - start i co otrzymujemy - mikser Kół ma być otwarty - wiec przypisujesz ten mikser do 2ch faz lotu - start i lądowanie.

Klapy - w fazie start ustawiasz zmienną globalną na 50 a w fazie lądowanie na 100 - mikser klap bierze wagę ze zmiennej globalnej .. i masz jednym mikserem ogarnięte 2 stany pracy klap.

Dodatkowo faza lotu "START" do staje fade out (zanikanie ) na 10 sekund i powoli chowa podwozie.

 

Gdy na prawdę dokładnie poznam to radio - a poznaję je od początku września siedząc przy kodzie czasami spróbuję stworzyć coś w rodzaju data flow - czyli co gdzie idzie.

 

A wracając do dowolności konfiguracji i możliwości wielu dróg do dotarcia tego samego posłużę się przykładem z mojego poprzedniego postu "lot odwrócony":

1. metoda opisana - mikser lotu odwróconego zastępuje (Replace - Zastąp) mikser normalny SW.

2. mikser normalny jest wyłączony w fazie lotu odwróconego i odwrotnie w fazie lotu normalnego mikser odwrócony jest nieaktywny - nie trzeba używać flagi Replace.

3. w locie odwróconym działają oba miksery przy czym mikser lotu odwróconego ma wagę -1 i flagę multiply (mnóż)

4. jest tylko jeden mikser który ma braną wagę z fazy lotu (zmienna globalna) - raz jest to -100 raz 100.

Sądzę ze jeszcze kilka metod zrobienia tego samego można by odnaleźć.

Ok, kilka rzeczy mi wyjaśniłes. Dziękuję Pozdrawiam Jerzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie dotyczące funkcji w ustawieniach CUSTOM SWITCHES. W instrukcji czytamy:

  • d>x, |d|>x: aktywny gdy wybrana zmienna, odpowiednio, jej wartość bezwzględna, zmieniła się bardziej niż "x" od ostatniego sprawdzenia. Na przykład d>x Alt 10 spowoduje załączenie przełącznika za każdym razem gdy wysokość zwiększy się o 10m. |d|>x Alt 10 spowoduje załączenie przełącznika za każdym razem gdy wysokość zwiększy się lub zmniejszy o 10m

ja w moim radiu mam zmienną "d" i " IdI " ze znakiem "mniejsze lub równe" od x. Czy jest to tylko kwestia braku odpowiedniego znaku na klawiaturze komputera, że nie pojawił się on w instrukcji? Czy działanie tej funkcji będzie zgodne z powyższym opisem? Wiem, wiem mogę to sprawdzić "organoleptycznie" - ale pogoda za oknem jest jaka jest i na dziś wszystkie ustawienia "idą na sucho".

 

Nurtuje mnie również pytanie dotyczące ustawienia wysokości metrów po wyborze ALT. Z automatu wyskakuje 300.0m Chcąc zmienić ustawienie wartość za każdym przyciśnięciem przycisku + - zmienia się o 8 jednostek (???) i ustawienie na przykład d>x Alt 10, (które jest w instrukcji) nie wchodzi w rachubę. A może coś źle robię???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tłumaczeniu instrukcji pozostawiłem powyższy przykład wykorzystania funkcji zgodnie z oryginałem nie sprawdzając jak jest w rzeczywistości. A tam faktycznie jest "d ≥ x". Działanie przełącznika jest natomiast opisane prawidłowo. Zwiększenie/zmniejszenie wysokości o podaną wartość (lub o więcej niż podano) powoduje załączenie przełącznika.

 

Krok x w przypadku wysokości to 8m (w aktualnej wersji firmware, kiedyś było to 0.8m) więc przykład jest trochę niefortunny, przyznaję. Postaram się to wkrótce poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, mam prośbę jakbyś rzucił "świeżym okiem" na moje tłumaczenia i opentx i companion9x - może wyłapiesz jakieś błędy które mi w ferworze umknęły.

A co do kroków to w różnych miejscach są one mocno dziwne - vide ustawienie alarmów na stan zasilania odbiornika - słynne A1. etc.

Jak złapię twórce programu na necie - może dziś - to go podpytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, przejrzę, tylko powiedz mi gdzie znaleźć najnowsze wersje (pliki źródłowe). Świeżutkie companion chyba widzę w repozytorium, ale openTx, jest dosyć stare.

 

Kroki (przynajmniej tam w Custom Switches) są dobrane tak aby jak najlepiej wykorzystać pamięć i "przemapować" dostępne wartości (np. od -127 do +127) na użyteczny zakres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kombinuję jakiś inny serwer (szewc bez butów chodzi), na chomiku jak masz konto to powinieneś mieć 50 MB transferu tygodniowo za free, dorzucam plik tłumaczeń osobno.

 

Dorzuciłem ... małe pliki powinny być za free.

Dodałem opcję ze wszystkie pliki powinny być za free.

Edytowane przez jpd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ! Czyli od strony praktycznej ustawienie radia w taki sposób by podawało mi wysokość co 10m jest nie możliwe? Wchodzi tylko w rachubę 8m? :huh: Tak więc chyba ten przykład trzeba z instrukcji usunąć bo wprowadza w błąd użytkowników.

Może jest to również kolejny temat dla Twórców oprogramowania by zmienić możliwość ustawień w systemie "dziesiętnym" :P ?!

Wracam do wnikliwego czytania i testowania.

 

Ps.

Wiem, że jest to tak zwana "pierdoła" ale w programie c9x nie jest przetłumaczony moment zatwierdzenia, zapisania zmian. Wyświetla sie zapytanie:DOKUMENT ... ZOSTAŁ ZMIENIONY. ZAPISAĆ? i trzy możliwości wyboru są języku angielskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.