Skocz do zawartości

FrSky TARANIS


Wojtass_nt
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Były i są ... błąd zgłaszany przez Ciebie został opisany kilka postów wcześniej.

Najnowsza wersja romu z chomika i najnowsze pliki dźwiękowe są "kompatybilne" i nic nie trzeba zmieniać.

Powinny prawidłowo mówić i minusy i przecinki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups. To ja znowu robię coś nie tak. Pobrałem : Polish_sound_files_pl.rar i niestety przy wartościach ujemnych mówi "przecinek". Będę próbował pobawić się w poniedziałek - dziś trzeba wykorzystać wspaniałą pogodę i idę polatać na lotnisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem ten :opentx-31-12-2013/ opentx-taranis-pl.bin . Wczoraj testowałem na lotnisku i niestety zamiast "minusa" mam "przecinek" :D Jak będę miał chwilę czasu w tygodniu to będę próbował jeszcze raz wszystko wgrać na nowo i sprawdzę ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem dziś i na symulatorze taranisa na kompie i na samym radiu. Minus działa prawidłowo.

 

Wczoraj pojawiło sie oficjalne wydanie zarowno Companion9x jak i Romów. Zawierają język polski.

Edytowane przez jpd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomocy! Zakupiłem Taranisa, wszystko działa poprawnie, ale wgrałem na próbę jeden model przez companion9x (eeprom) i teraz drążki nie są wycentrowane, a ustawienia wprowadzone do ogólnego menu tj. opcje wyświetlacza etc. zostały zmienione:( Czy ktoś wie jak przywrócić wszystkie domyślne ustawienia albo oryginalny plik eeprom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Julianie :

1. spokój,

2. spokój

3. spokój ... dobrze to jak juz cisnienia nie ma to zaczynamy od początku, dla pocieszenia podpowiem .. radio mam od mniej wiecej wrzesnia, przetłumaczyłem oprogramowanie do niego a dalej nei znam wielu jego mozliwości wiec jak masz je kilka dni to wiele jeszce takich "przygód" przed Tobą.

 

Wgrałeś nie tylko model ale i ustawienia (np centrowanie drążków) z tamtego eeproma. Bywa i nei nalezy się tym przejmować.

Proponuje weź radio w rękę kompa przed siebie i przysiadź do lektury : http://code.google.c...OpenTx_FrSky_PL - proponuję kilka razy a i potem powracać.

Drązki po prostu skalibruj i po kłopocie a co do ekramu to prawie jestem pewien ze po prostu otwiera CI sie na innej "stronie" niż poprzednio - pgup, pgdown powinno pomóc.

 

Mozna powiedzieć ze nie ma czegos takeigo jak EEprom bazowy. kazde radio ma w pewnym sensie własny (chodzi o centrowanie)

plik eepe - zawiera zarółno modele i ich ustawienia jak i podstawowe ustawienia radia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj miałem "chwilę" czasu i "pomigałem" przy aparaturze. Mam takie spostrzeżenie...

Ale po kolei:

- wgrałem nowe oprogramowanie zgodnie z wszystkimi instrukcjami jakie się pojawiały.

- odłączyłem aparaturą od kompa i chciałem sprawdzić poprawność działania.

- niestety komendy głosowe kompletnie się jej popie.... Ciśnienie mi podskoczyło :angry:

- podłączyłem do kompa i wgrałem ponownie na kartę plik z polskimi komendami. I...

Wszystko DZIAŁA IDEALNIE. (nawet minusy) :)

 

Tak więc moja rada:

W przypadku nieprawidłowości działania aparatury (komend głosowych) po wgraniu nowego softu - koniecznie na nowo trzeba wgrać plik z nowymi komendami polskimi.

 

JACKU JESZCZE RAZ WIELKI SZACUNEK !!!

 

Teraz dopiero zacznie się zabawa (po prawie trzech miesiącach rozgryzania aparatury :D :D :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

WAŻNE !! ( i interesujące)

Jestem blisko projektu OpenTx i Companion - zajmuję się gałęzią związaną z tłumaczeniem całości na język polski - jak wielu forumowiczów wie.

Informuję że projekt kodu źródłowego obu programów został przeniesiony z SVN na githuba - tu jest adres :

https://github.com/opentx/opentx

Oba programy są tam dostępne w gałęzi NEXT.

Trwają bardzo intensywne prace nad :

1. likwidacją różnych niedogodności w oprogramowaniu

2. Przystosowaniu oprogramowania Taranisa do współpracy z nowymi gadgetami : np. przełączniki wielopozycyjne.

jest to związane m.in z niedługim wprowadzeniem na rynek nowego modelu taranisa (nie horusa).

3. Wygląd Companion (juz nie Companion9x - zmiana nazwy) została całkowicie zmieniony.

 

Wersja 2.0 obydwu programów jest juz na ukończeniu i wkrótce (szacuję ze ok 2 tygodnie) zostanie wydana w wersji oficjalnej.

 

UWAGA !!

Wersja z gałęzi NEXT jeśli ktoś chce się nią pobawić jest wersją testową. Nie jest zalecane jej używanie do sterowania modeli gdyż może zawierać błędy co moze skutkować nieproawidłowym zachowaniem nadajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jestem szczęśliwym posiadaczem radia Taranis. Jacku dzięki za tłumaczenie. Świetna robota.

Mam pytanie. Nie umiem ustawić miksera.

Mam 2 serva. Potrzebuje funkcje powyżej 80% gazu aby zalaczalo drugie serwo z opóźnieniem 1s i spowolniło ruch serwa. Udało mi się ustawić taka funkcje gdy włączam wyłącznik ale jak chce sterować za pomocą gazu nie potrafię .

Czy może ktoś mi pomoc?

 

Dziękuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK więc po kolei :

1. Należy użyć przełącznika ale ... logicznego :)

Funkcja a>x; Wartość1 GAZ; Wartość2 80, Opóźnienie 1 ->

2. To dorzucasz do miksera - wejście miksera to "coś tam" co potrzebujesz a mikser jest aktywny gdy przełącznik logiczny jest Włączony.

1a. PL : Funkcja a>x; Wartość1 GAZ; Wartość2 80,

2a PL uaktywnia Twoją zrobioną już funkcję.

 

 

Jak do tej pory nie udało mi się w Taranisie znaleźć zadania nie do wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za pomoc.

Teraz chodzi ok.

Mam jeszcze jeden mały problem. Ustawiłem przełącznik 2 pozycyjny jako -100/+100. Jak zaznaczam włącz sygnał dźwiękowy w póz. Przełącznika góra to zmienia wartości 0/+100 :(.

Co robię zle?

 

Robert

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U tu to szklana kula potrzebna - bo nie bardzo rozumiem co masz na myśli - mogę jedynie spekulować.

Wg mnie najprościej byłoby jakbyś wrzucił gdzieś swój model albo całe eepro w postaci pliku dla Companion.

 

A teraz spakulacja :

Przełącznik 2pozycyjny ma 4ry "generatory sygnału"

Góra, Dół, !Góra (NIE góra) oraz !Dół (NIE Dół)

Możliwe że odtwarzanie sygnału "przesłania" zmianę wartości.

Ustaw tak : Góra = 100 , dół = -100 oraz !Dół = odtwarzanie dźwięku.

Niby logicznie to jest !Dół ==Góra - bo to jest oczywiste ale z puntu widzenia oprogramowania to dwa oddzielne sygnały wejściowe oddzielnie traktowane.

 

Dodatkowa uwaga : Czy jesteś pewien że chcesz tam mieć 100 i -100 czy MAX i -MAX ?

W 99% przypadków MAX == 100 ale zalecane jest używanie właśnie MAX a nie 100.

 

Jeszce jedno co mi się przypomniało ... Warto i gorąco polecam wgryzienie się w Fazy Lotu i Zmienne Globalne- jak to się ogarnie - zamianę wartości zmiennych globalnych w momencie zmiany fazy lotu - to dopiero radio zaczyna pokazywać swą moc konfiguracyjną.

 

Hint: na upartego możnaby przy pomocy Przełączników logicznych + telemetrii+ czujników położenia + faz lotu spowodować ze bez względu na pozycję samolotu w przestrzeni - zaciągnięcie drąga od steru wysokości powodowałoby zawsze skierowanie samolotu w górę - bez względu na to którą płaszczyzną sterową i jak musi być to wykonane.

Edytowane przez jpd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację kolego. Powiem prościej. Mam żarkę doświecy, która załącza się gdu drązek jest na środku. Potzrebuję ją załączać z nadajnika i wyłaczać. Najlepeij aby dawało sygnał akustyczny podczas włączenia żarki. Może to ułatwi troszkę. Czy do podpięcia aparatury potzrebuję specjalny kabel do komputera?

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel USB -> miniUSB.

Na pytanie odpowiem później bo muszę dokładne rozwiazanie :

Szybki hint - też bym wykorzystał Przełącznik logiczny może w połączeniu z Funkcją logiczną.

Jak rozumiem żarka ma działać przy od powiedzmy okolic 0 do -100 na drągu gazu ...

+ możliwość wyboru czy ma działać czy tez nie na przełączniku.

 

Zdecydowanie funkcje + PL.

 

Ok a teraz juz rozwiązanie prawidłowe ( na pewno nie jedyne prowadzace do celu!!!) :

 

Przełączniki logiczne :

1. PL : a<x , GAZ , 0 , SA (UP), 0.0, 1

Funkcje :

2. FS1 : PL1 - otwórz scieżkę , jakiś plik dźwiekowy - (lub inne pikanie czy buczenie)

3. FS2 : PL1 : Ustaw GP1 Wartosć 100

4. FS3 : !PL : Ustaw GP1 Wartość 0 (lub -100)

Miksery :

5. Kan 08 - Nazwa Grzanie

- żródło MAX

- Waga GV (zmienna globalna) ZG1

 

I będzie działać dokłądnie jak chcesz

Uwaga !!!!

Funckje by działać muszą mieć zaznaczony ptaszek w kolumnie Włączone !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel USB -> miniUSB.

Na pytanie odpowiem później bo muszę dokładne rozwiazanie :

Szybki hint - też bym wykorzystał Przełącznik logiczny może w połączeniu z Funkcją logiczną.

Jak rozumiem żarka ma działać przy od powiedzmy okolic 0 do -100 na drągu gazu ...

+ możliwość wyboru czy ma działać czy tez nie na przełączniku.

 

Zdecydowanie funkcje + PL.

 

Witam,

 

Nie chce nic miksować z gazem. Potrzebuję do szybkiego startu z pomostu załaczać przełacznikiem (+100) grzałkę do świecy, i ją wyłaczyć po starcie (-100), gdy model płynie po wodzie. Czasem zapominam wyłączyć i dlategoi fajnie jakby był dziek do tego.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.