Jump to content

RWD 5 by Skazoo + kilka modyfikacji


 Share

Recommended Posts

Witam, dłubie już od zeszłego tygodnia to może pochwale się moją pracą. Otóż zacząłem budowe RWD by Skazoo do swobotnego i wolnego pyrkania po niebie :) I tak zacząłem lepić i wprowadzać drobne modyfikacje, które wywołały następne. Tak więc oto lista zmian:

- zmiana układu kratownicy spowodowana chęcią wprowadzenia oszklenia

- oszklona kabina

- drobna waloryzacja kabiny (jakieś zegary, fotele, pilot itd.)

- łączenie połówek steru wysokości zaczerpnięte z modelu ToTo 7 (przez co łączenie stało się mniej widoczne)

- planowany profil skrzydła kfm3

 

Wyposażenie jakie mam zamiar wsadzić:

- silnik Budget KV1200 - 260W

- regulator 30A

- pakiet Dualsky 2200 mAh

- serwa 4x TowerPro SG-90

- śmigło 10x4,7

 

To chyba nan tyle:) Teraz jakaś fotka:)

post-9523-0-61638700-1374095669.jpg

post-9523-0-15239700-1374095678_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jak już takie drobiazgi zawitają do Twojego jak oszklenie, zegary i fotele to profil kfm-3 spapra całość, profil fajny i łatwy w budowie ale wygląda jak schody w parku ;) ... zrób oryginalny profil z planów to wtedy prezencja modelu będzie o wiele wyższa :) model na nim bardzo ładnie lata :) ... ktoś kiedyś napisał na tym forum ale nie pamiętam gdzie chyba gdzieś w dziale "od czego zacząć" że model ma latać ale ma też wyglądać :) będę śledził budowę bo mam duży sentyment do tego modelu ponieważ na nim nauczyłem się latać ;)

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Jeśli depron, to się połamie przy pierwszym cyrklu, nawet jak skrzydło tylko lekko zachaczy o kępkę trawy- trzeba wkleić ze dwie wręgi z owocówki chociaż, ew. zrobić "klatkę" z listewek, najlepiej jedno i drugie, coś jak w rajdowym samochodzie. Przestrzeń stanowiąca kabinę jest kluczowa wytrzymałościowo w takim górnopłacie- łączy wszystko razem.

Link to comment
Share on other sites

Na ostatnim zdjęciu widać że depron ;)

 

Nie zgadłeś :D Nie jestem takim ignorantem by oprzeć skrzydło na słupkach z depronu :) Wszystko to listewski, jeśli dobrze pamiętam to 5x3 (nie pamiętam dokładnie jakich sobie naciąłem) połączone z listewką biegnącą przez całą długość kadłuba. Pozwole sobie wstawić zdjęcie z zaznaczonymi listewkami. Oczywiście na dole też są listewski, tylko wewnętrzne boki zaklejone są i nie pamiętam jak rozlokowałem pozostałe wzmocnienia.

post-9523-0-30343700-1374142474.jpg

Natomiast co do profilu przemyślę, biorąc pod uwage błędy jakie popełniłem przy budowie mojego pierwszego modelu ToTo7 chiałem najpierw skorzystać z profilu kfm3, a jeśli model będzie dobrze latał zbudować skrzydełko z planów. Ale zobaczymy jak to wyjdzie w praniu :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

No to ja Cię już mogę zapewnić że ten model bardzo dobrze lata :) szkoda czasu i depronu marnować na kfm ... namawiam od razu na skrzydło profilowe tak jak na planach :) budowa wbrew pozorom jest banalna i nic w nim skomplikowanego nie ma :)

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Własnie coś podobnego leży mi na szafie z zielonych XPS'ów, i cały czas się zastanawiam jak skrzydło przymocować, czy w Twoim projekcie Patric masz w planie zaczepić o te wystające listewki nad przednią szybką?

Link to comment
Share on other sites

Pewnie ma taki plan, bo inaczej po co by zostawiał.

Patryku, jeśli będziesz miał takie mocowanie skrzydła jak w oryginale(na gumę), to samo wklejenie kołka w depron może nie wystarczyć.

Ja wkleiłem pręt węglowy i po kilku założeniach skrzydeł miałem z 3mm około 6mm dziurę w depronie. Problem rozwiązałem wklejając kawałek sklejki od środka i wtedy ten pręt przełożyłem przez otwory w sklejce (oczywiście pręt długości takiej, aby wystawał z 1,5cm z każdego boku).

 

Mi się marzy jakieś mocowanie sztywniejsze, jakaś śruba.

Jak się wezmę za budowę drugiego kadłuba to zrobię chyba mix projektu @Patricka oraz tego na zdjęciu:post-12041-0-17932700-1374160230.jpg

 

Wszystko to listewski....połączone z listewką biegnącą przez całą długość kadłuba.

A nie miałeś problemu podczas przyklejania listewki?

Pytam, ponieważ bok kadłuba nie jest prosty, tylko nieco po łuku idzie.

Link to comment
Share on other sites

Co do mocowania skrzydeł to z pewnością na gumę, tylko nie wiem jeszcze jak rozwiąże sposób mocowania z przodu, od strony silnika, bo przyznam się szczerze że te 2 wystające listwy nie za bardzo mi się podobają... Bo z tyłu napewno będzie kołek i nie będzie on wklejony w sam depron. Listwa na której ma opierać się skrzydło jest o 4 cm cofnięta do tyłu żeby solidnie umieścić w niej właśnie kołek bądź pręt.

 

Co do klejenia listewek przez całą długość kadłuba, to nie było problemu. Ładnie się dogieła po łuku zgodnie z kształtem jaki miał być.

 

Natomiast sposób mocowania skrzydła który wstawiłeś Łukasz jest fajny, aczkolwiek nie dla mnie. Małe doświadczenie w lataniu każe mi zastosować jeszcze moccowanie na gumę, coby mniejsze szkody były w razie kreta :D

Link to comment
Share on other sites

Patryku, a ile wystają te listwy do przodu od owiewki u ciebie?

Co do mocowania skrzydła, to też nie jestem pewien na 100%, bo ja jak na razie nie latałem jeszcze :unsure: .

Nie udało mi się jak na razie ulotnić mojego RWD-5, ale zrobiłem ten model wg Skazoo prawie dokładnie i jakoś nie bardzo mi się widzi ten sposób mocowania.

Oczywista mogę się mylić

Link to comment
Share on other sites

Pewnie widzieliście :)

http://www.sgm.siedl...odele&Itemid=79

 

i

 

https://www.alexrc.p...zoo/rwd/rwd.htm

 

mocowanie w ten sposób skrzydła jak najbardziej odpowiednie czyli na gumy, może mało estetyczne ale praktyczne :) Z pewnością przy krecie uchroni model przed większym uszkodzeniem (przetestowane na moim RWD i to kilkukrotnie ) :)

 

Tak to wyglądało w moim modelu

 

post-8897-0-16570400-1374174688.jpg

 

a tutaj wyglądało skrzydło jak RWD strzeliłem pionowo w ziemie ... jak widać skrzydło całe tak samo jak kadłub tylko oś od silnika była skrzywiona

post-8897-0-77942700-1374174838.jpg

Link to comment
Share on other sites

A jak wykonane są stateczniki?

Bo widzę, że są jakoś wzmocnione od krawędzi natarcia, czy mógłbyś dać jakieś zbliżenie?

Jeszcze mam pytanie co do depronu, czy to depron z OBI? 5mm grubości?

Czym kleiłeś?

Link to comment
Share on other sites

Zaraz ide do warsztatu coś pogrzebać, więc zmierze Ci Łukaszu ile wystają te listwy z przodu do mocowania:)

 

Natomiast co do statecznika to sklejony jest on z 2 warst depronu 3mm rowkami do wewnątrz. Natomiast te niby wzmocnienie od krawędzi natarcia to nic innego jak papier klejony na wikol. Cały samolot będzie oklejany papierem, i zacząłem już od krawędzi, potem łatwiej okleja się powierzchnie mi, gdy ranty i narożniki są już oklejone.

 

Depron to szary, rowkowany 5 mm ale kupiony w sklepie "Kornik" z materiałami budowlanymi.

 

Co do kleju, to kadłub klejony jest UHU-Porem, warstwy depronu na tylne usterzenie Klejem Polimerowym kupionym w "Mrówce". Kupiłem go eksperymentalnie, gdyż nie mieli Dragona i okazał się strzałem w dziesiątke. Sposób klejenia taki sam jak UHU-Por czy Dragon, tylko czas schnięcia trochę dłuższy :) Mimi wszystko klei dobrze :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Przepraszam że długo nic nie pisałem, ale 2 tygodnie w pracy popołodniówek mocno skracają dzień :( Mimo wszystko ostatnio znalazłem trochę czasu i wprowadziłem jedną, ale znaczącą modyfikację - przynajmniej dodająca walorów estetycznych. Ostatnio wykonałem 2 sterowniki oświetlenia zaprojektowane przez Bartka Obare, które można znaleźć w sieci. Pomyślałem że leżą i kurzą się, więc dodam je do samolotu. W między czasie:

- okleiłem sporą część kadłuba papierem na wikol

- wykonałem mocowanie maski

- wykonałem półeczkę na serwa i zamontowałem je

- w stateczniku pionowym umieściłem diodę i przeprowadziłem kabel do kadłuba

- wkleiłem 4 elementy sklejkowe do mocowania podwozia

- seszlifowałem diode białą 10 mm aby zwiększyć kąt świecenia, po czym wkleiłem ją w podłogę modelu.

- z płytki laminowanej jednostronnie miedzią wykonałem dźwignie do sterów wysokości i kierunku

- wykonałem tylną płozę z drutu ze szprychy rowerowej.

 

I to na tyle co ostatnio zrobiłem... Zastanawiam się tylko czy ta tylnia płoza może być, oceńce sami :)

 

post-9523-0-75034400-1376776888.jpg

post-9523-0-64200200-1376776901.jpg

post-9523-0-47428400-1376776915.jpg

post-9523-0-51174000-1376776917.jpg

post-9523-0-36209000-1376776919.jpg

post-9523-0-19334800-1376776926.jpg

post-9523-0-76602100-1376776929.jpg

Link to comment
Share on other sites

Płoza pójdzie do poprawy :D

 

Natomiast co do zaokrąglenia sterów na ogonie to trochę już za późno, oklejone są papierem i jak zaczne szlifować to ten papier zacznie się strzępić i jeszcze zepsuje ten efekt. Nie będę kombinować i poprawie to przy następnym modelu :D

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.