Jump to content

RWD5 depron :)


Recommended Posts

Tak wiec postanowiłem zbudować pierwszy model samodzielnie postanowiłem ze będzie to rwd5 z podkładów.

Do rzeczy prace niestety nie idą pełna para (brak gotówki) ale z zebranych materiałów zacząłem składać już skorupę puki co mam 2 polówki korpusu niestety zostawiłem je na stancji i nie mam zdjęć.

Puki co zająłem się skrzydełkami wczoraj udało mi się po wklejając w pierwsze żeberka. Będzie to wersja z lotkami tak wiec mile widziane propozycje gdzie zamontować serwa w skrzydełkach myślałem o kwadracie oznaczonym 5 ?

A tak to wygląda dźwigary niestety trochę mi się pozaciągały ale żeberka starałem się zrobić bardzo dokładnie (wydziałem po 5 sztuk chyba a potem szlifowałem zgodnie z szablonem ) :)

 

e28k.jpg

 

Wieczorem może wstawię następne skrzydełko póki co trzeba jechać polatać bo ładna pogoda :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Powiem że skrzydła są dosyć solidne na podkładach 5mm i co najwyżej można dać rurkę węglowa w środek dla pewności, papier śniadaniowy + wikol u mnie wypaczył próbkę dederonu 5mm i oklejam taśma pakowa biała :)

 

Mam też pomysł na zamontowanie takiego profilu skrzydła :)photo-2.jpg

Co o tym myślicie ? Aha do fachowcy jeżeli mam okoł 20-21 cm na zamontowanie skrzydła to jeżeli zrobię 3 stopnie po 7 cm to będzie dobrze zachowany profil skrzydła ?

Link to comment
Share on other sites

Udało mi się dzisiaj posklejać skrzydło wyszło tak :

bs0i.jpg

Jako wzmocnienie wkleiłem listewkę 1cm pionowo :

odml.jpg

 

Został przykleić patyczki od lodów żeby gumka nie pogniotła podkładów wkleić serwa i zrobić krawędź natarcia, a potem będę miał nadzieje, że poleci :)

Link to comment
Share on other sites

Nie bierz na serio tych danych z rysunku gdyż dotyczą modeli drewnianych na napęd spalinowy i aparaturę nie koniecznie proporcjonalną a w świecie piankowców troszkę rządzą inne prawa ,np stery i lotki z racji wolniejszego lotu takich modeli powinny być odrobinę większe a np ster wysokości jest tu kuriozalnie mały- spotykamy najczęściej proporcje od 2/5 do 1/3 pow. całego statecznika.

Lotki wystarczy że zrobisz odrobinę większe od lotek prawdziwego RWD 5.

 

Dodatkowo te proporcje dotyczą wersji Wicherka ze statecznikiem poziomym wypornościowym (z profilem nośnym) z zerowym zaklinowaniu -czyli układ dziś praktycznie nie spotykany ,posiadający SC niemal w połowie cięciwy skrzydła .....

 

(szkoda że papcio Shier nie dopisał książki uwzględniającej dzisiejsze czasy.....został nam pacio GOOGLE i ciocia PFM :) )

 

PS RWD 5 ze skrzydłami prostokątnymi? bo takie widzę na fotkach w wersji KFM - profanacja !! :)

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.