Skocz do zawartości

Kompresor domowej roboty tzw "lodówkowiec"


przemo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, ja mam inne pytanie, czy w Waszych kompresorach lodówkowych podczas pracy, wydobywa się taki przykry zapach - oleju ?  Nie wyobrażam sobie pracy z tyn urządzeniem  w domu. Zona dawno by mnie przepędziła.

Przyznam,że to stary kompresor z jakiegoś rosyjskiego lodówkowca .

 

Ja wyrzuciłem sterowanie, podłączyłem się pod te 3 bolce, na jednego dałem fazę na drugi eksperymentalnie zero, potem na chwile na 3 podałem zero-jako rozruch . Maszyna ruszyła i już pracowała . Zapewne to hardcorowe podłączenie, ale działa,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pytanie co to znaczy "extremalnie" stabilne?

 

 

Nie wiem jak to zobrazować ... w największym uproszczeniu napiszę tak : Nie mogę mieć arytmii w systemie ;) Rozwiązanie nie będzie tanie bo już się zdążyłem rozeznać, ale przyniesie mi to ogromne korzyści, może i finansowe. Na chwilę obecną szczegóły zachowam dla siebie. Dodam tylko, że projekt rozwija się i modyfikuje od 3 lat (w rysunkach i obliczeniach póki co).

 

Dałem tylko pomysł bo pojęcia o tym nie mam, okazał się trafiony i przy współpracy Cooper Freer działamy ..

 

http://www.cooperfreercompressors.co.uk/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę mieć arytmii w systemie

W moim odczuciu arytmia (choc to okreslenie bardziej kojarzy mi sie z roznicami czestotliwosci, a nie amplitudy) brzmi brutalniej, anizeli stan cisnien wystepujacy w wiekszosci kompresorow o konstrukcji opartej o agregat lodowkowy. Ponadto aerografy sa stosunkowo wrazliwe na zmiany cisnienia, co objawia sie zauwazalnym spadkiem jakosci malowania. Natomiast wahania cisnienia w ukladzie wtornym takich urzadzen (nawet ze stosunkowo niewielkimi zbiornikami) sa na tyle niewielkie, by nie powodowac zadnych zaburzen funkcjonowania aerografow. Stad mozna chyba przyjac, ze arytmii raczej nie musisz sie obawiac. Ale czy to spelnia w Twoich oczach warunki cisnienia "ekstremalnie stabilnego" nie jestem w stanie powiedziec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry! Jestem w trakcie budowy takiego lodówkowca i miałbym kilka pytań, do bardziej doświadczonych w tym temacie.

Planuję wykorzystać do tego jeden z agregatów GL70AA lub GD36AA. Jak się domyślam ten pierwszy, jako że jest większy, będzie do tego celu lepszy.

Tylko nie rozumiem tylko tych oznaczeń, i może ten GD (bo jest o wiele nowszy) jest wydajniejszy?

 

Kolejnym problemem jest olej w agregacie - ciężko sprawdzić jego poziom bez wylewania go ze środka.

Czy bardzo głupim pomysłem jest dorobienie śrubki przelewowej w wywierconym i nagwintowanym otworze nisko w ściance agregatu, tak by poziom oleju był zbliżony do zalecanego przez producenta. Może to wpłynąć na bezpieczeństwo? Czy stosując zawór zwrotny będzie ok?

Jeżeli to nie najgłupszy pomysł, to może ktoś już coś takiego zrobił i ma jakieś doświadczenie, lub podpowie na co musiałbym zwrócić uwagę (np. na opiłki po gwintowaniu, które by wpadły do środka - albo na lokalizację otworu [podpowiedzieć gdzie to zrobić])

 

Serdecznie pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumiem, że jak zaczyna pluć olejem - to oznacza, że jest go mało?

Co do oleju, to można lać samochodowy (do 4T) 10W40 albo (do 2T) Midland?

 

Aha, i gdzie najlepiej zastosować odwadniacz/odoleacz? Od razu za agregacikiem, przed wejściem do butli, czy na wyjściu butli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumiem, że jak zaczyna pluć olejem - to oznacza, że jest go mało?

Co do oleju, to można lać samochodowy (do 4T) 10W40 albo (do 2T) Midland?

 

Aha, i gdzie najlepiej zastosować odwadniacz/odoleacz? Od razu za agregacikiem, przed wejściem do butli, czy na wyjściu butli?

Raczej za dużo.

Nie wiem jaki to jest ten Twój agregat. Jeśli to jakiś odzysk z urządzeń chłodniczych to znalezienie oleju dedykowanego może być ważne. W agregatach lodówkowych często po zużyciu oleju oryginalnego wlewa się olej transformatorowy.

Producent agregatu powinien podawać jaki olej wlać i jaka ilość. Olejów nie mieszamy. Wylewasz stary i w całości uzupełniasz nowym.

 

Odwadniacz tuż za agregatem = czystsza instalacja. Oleju w zbiorniku wyrównawczym nie powinno już być, ew. jakieś śladowe ilości. Inaczej aerograf może wyrzucać drobinki oleju. Olej w instalacji potrafi też źle wpłynąć na jej szczelność (uszczelki, uszczelnienia) oraz pracę zaworów (zwrotnego, odprężającego, itd).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz rozumiem, chodziło o to, że jak się grzeje to za mało oleju, a jak pluje to za dużo.

Tak, to agregat z rozszczelnionej lodówki od mojego kolegi.

To linki do danych tego agregatu, co ciekawe w jednych danych technicznych podają 295ml oleju (ISO VG 22 ESTER), w drugim 345 (ISO VG 19 ESTER).

Dziękuję za informacje dotyczące odwadniacza.

 

Linki:

http://www.sarlcfc.dz/TecnicalData/compressors/GL70AA.pdf

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCUQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.elektronika-sa.com.pl%2Ftcmodelpdf.php%3FMID%3D86662%26RID%3D2&ei=HNjdVPiXJ8HnUq-6g-gM&usg=AFQjCNEt_NjLgaIyJM_mOuX6JBGk7E8REg&sig2=VHT2005A_3Y8ZUMsloqSLA [to niestety trzeba pobrać lub uruchomić jednorazowo cache]

 

-----------------------------------------------

Edit:

Ten pierwszy ma na końcu oznaczenie VE09, czyli mój to ten drugi, i mam lać 345ml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek, zanim zastosujesz sie do nie dajacych sie zweryfikowac rad, rozejrzyj sie za olejem przeznaczonym do tego typu sprezarek w specjalistycznym handlu. Mam tutaj na mysli sklepy sprzedajace tego typu sprezarki (zaopatrzenie grafikow itp.).

 

Kompresor wymaga tez smarowania, a wlasciwosci smarne oleju transformatorowego nie sa najlepsze. Ponadto oleje transformatorowe, szczegolnie te tanie, sa silnie toksyczne badz moga nawet zawierac substancje rakotworcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oddychamy pyłem balsowym, pracujemy z klejami CA, żywicami epoksy- i poliestrowymi, których szkodliwość jest powszechnie znana.

 

Kupowanie "specjalistycznych" olejów to może być ruletka i to bardzo droga. Nie zawsze dobranie oleju do modelu lub typu agregatu jest gwarancją sukcesu. Piszę z doświadczenia swojego i kolegów. Olej transformatorowy się sprawdza.

Ale kto bogatemu zabroni....

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestuj i podziel się wynikami. Tylko napisz, do jakiego agregatu będziesz to ew. wlewał.

Bartku wytłumacz mi po co?.Znajdziesz gdziekolwiek jakiekolwiek instrukcje/zalecenia dla stosowania olejów do typów sprężarek lodówkowych??.Wątpię,ale poszukaj,może sie mylę.

edit

a jeśli znajdziesz to będą to zalecenia do pracy w układzie chłodzącym,przecież producent nie przewiduje innego zastosowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę z ciekawości jakie oleje w pracy używam, może to komuś się przyda. Nie jest to moja działka, ale jutro się zorientuję. Nie jestem też pewien czy to ten sam "kaliber" bo kompresory są wielkości sporych chłodni, zbiornik ze 250 l na kompresor i z pół kilometra przewodów. Nie powinno to chyba jednak robić różnicy co do używanych rodzajów oleju,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę z ciekawości jakie oleje w pracy używam, może to komuś się przyda. Nie jest to moja działka, ale jutro się zorientuję. Nie jestem też pewien czy to ten sam "kaliber" bo kompresory są wielkości sporych chłodni, zbiornik ze 250 l na kompresor i z pół kilometra przewodów. Nie powinno to chyba jednak robić różnicy co do używanych rodzajów oleju,

Sprężarka to zwykłe urządzenie ,i to mało obciazone wiec po co wymyślać filozofię?? Zwykły AN10 ,przeca ma to tylko smarować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.