Skocz do zawartości

OC - szkody z tytułu posiadania i użytkowania modeli latających


MarcinS
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zostałem poproszony przez jednego z kolegów o informacje dotyczące możliwości ubezpieczenia OC dla modelarzy. Z racji tego, że ciągle się uczę latać z lepszym bądź gorszym skutkiem posiadam taką polisę. Mając na uwadze wydarzenia z końca sezonu które przytrafiły się nie tylko mi zachęcam do zawarcia takiej polisy. Nie są to duże koszty.

 

Po przejrzeniu oferty z 6 towarzystw ubezpieczeniowych oraz biorąc pod uwagę moje doświadczenia oraz doświadczenia klientów związane z likwidacja szkód ja taką polisę zawarłem w Generali.

 

Zacznijmy od tego czym w opinii ubezpieczyciela jest model

 

modele latające – używane do celów rekreacyjnych i hobbistycznych zdalnie

sterowane, bezzałogowe modele statków powietrznych, o ile ich ciężar nie przekracza

5 kg

 

Czyli jeśli wyrządzimy szkodę samolotem do 5 kg (kompletna waga rtf) osoba poszkodowana przez nas może skorzystać z odszkodowania którego gwarantem jest nasz ubezpieczyciel.

 

Czym jest ta szkoda?

 

szkoda – zdarzenie będące skutkiem wypadku ubezpieczeniowego, powstałe

w czasie trwania odpowiedzialności z tytułu posiadania polisy, polegające na:

a) szkoda osobowa – szkoda polegająca na spowodowaniu śmierci, uszkodzeniu

ciała lub rozstroju zdrowia oraz skutki następcze tych zdarzeń, w następstwie

zdarzeń objętych umową ubezpieczenia,

B) szkoda rzeczowa – szkoda polegająca na uszkodzeniu, zniszczeniu, utracie

lub zaginięciu rzeczy oraz skutki następcze tych zdarzeń, w następstwie zdarzeń

objętych umową ubezpieczenia,

c) szkoda całkowita – szkoda powstała w następstwie zdarzeń objętych

umową ubezpieczenia, polegająca na utracie lub zniszczeniu rzeczy w stopniu

uniemożliwiającym jej naprawienie lub też, gdy koszt naprawy przekracza jej

wartość przed wystąpieniem szkody;

 

 

Poszkodowany w przypadku powstania szkody ma prawo pociągnąć nas do odpowiedzialności przed sądem (KC) ma również możliwość ubiegania się o odszkodowanie z naszej polisy OC co jest niewątpliwie najszybsza ścieżka pokrycia strat.

 

Jeśli poszkodowanym przez nas jest najbliższa rodzina- żona, dzieci, rodzice ubezpieczyciel nie ma obowiązku wypłaty odszkodowania, podobnie jest jeśli to my sami sobie wyrządzimy szkodę.

 

Ja taką polisę wykupiłem na sezon z górką czyli na 6 miesięcy.

 

Jest również możliwość zrobienia oferty indywidualnej dla modeli powyżej 5kg.

 

Ponad to polisa obejmuje nie tylko szkody powstałe w wyniku użytkowania modeli, chroni również na co-dzień -jeśli wyrządzimy komuś szkodę np. uderzając piłką w szybę co spowoduje jej stłuczenie, uszkodzimy kogoś parasolką jadąc autobusem (miałem w ubiegłym roku taką szkodę u klienta:)

 

Uprzedzając pytanie- polisa chroni nas również w momencie jeśli swoim samolotem uszkodzimy czyjś samolot, rozdepczemy, usiądziemy na niego itp.

 

Parametry polisy:

 

okres 6 miesięcy

Suma ubezpieczenia to 100 000 złotych.

Zakres cała Europa.

 

cena ~53 zł

 

kontakt do mnie

 

516 676 636

ul. Mazurska 2 , Siedlce

 

(zielone drzwi :)

możecie znależć mnie na facebooku

 

https://www.facebook.com/tanieOC

 

lub

 

http://www.ubezpieczenia-siedlce.eu/

ubezpieczenia.siedlce@yahoo.pl

 

Zapraszam i zachęcam również do polubienia https://www.facebook.com/rcsiedlce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego czym w opinii ubezpieczyciela jest model

 

modele latające – używane do celów rekreacyjnych i hobbistycznych zdalnie

sterowane, bezzałogowe modele statków powietrznych, o ile ich ciężar nie przekracza

5 kg

 

Czyli jeśli wyrządzimy szkodę samolotem do 5 kg (kompletna waga rtf) osoba poszkodowana przez nas może skorzystać z odszkodowania którego gwarantem jest nasz ubezpieczyciel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W UE modele latające zdalnie sterowane, które można pilotować bez uprawnień nie mogę przekraczać 25kg masy startowej . Tak się lata w całej Europie i do takiej wagi potrzebne jest ubezpieczenie. Bo na każdych zawodach mamy limit 25kg . We wszystkich krajach ościennych są takie ubezpieczenia z podziałami dodatkowymi np: na napęd tłokowy i napę odrzutowy itp.

I takie ubezpieczenie jest potrzebne do ... byle model na 30 cm waży 6-7 kg ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek, my jako kraj jesteśmy po prostu inni, u nas wszystko jest problemem. Czasem mam takie wrażenie że Polska zamiast do Europy pasowała by bardziej do Księżyca. Szkoda nawet pisać. Co ciekawe, większość firm ubezpieczeniowych to zachodnie molochy które w innych krajach UE pewnie oferują ubezpieczenia dla modelarzy, ciekawe dlaczego u nas nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie napisałem że tylko do 5 kg :) ominąłeś zdanie "Jest również możliwość zrobienia oferty indywidualnej dla modeli powyżej 5kg."

 

 

To ja poproszę o 2 oferty na ubzepieczenie. Jedną dla tych którzy chcą za cenę nie przekaczającą ceny taniego pakietu do latania poczuć się ubezpieczeni - taka polisę mamy już powyżej i drugą dla osób które latają, czasami startują w zawodach, uczestniczą w lokalnych piknikach i pokazach da mieszkańców, jeżdżą na wakacje również za granicę itd. i maja świadomość jak ktoś juz kiedyś napisał że wiele samochodów w które można wlecieć ;-) kosztuje grubo powyżej 100.000PLN a koszty rehabilitacji i roszczeń poszkodowanego są grubo większe niż w/w kwota. Czytając zupełnie na szybko niepokoi mnie też zapis "Jeśli poszkodowanym przez nas jest najbliższa rodzina- żona, dzieci, rodzice ubezpieczyciel nie ma obowiązku wypłaty odszkodowania,"

 

Za niewiele większą kwotę mam ubepieczenie roczne obejmujące zawody, treningi, pokazy itd. za ca. 2x większą mam na 200.000 i taką właśnie posiadam, chyba że pojawi się na rynku ubezpieczenie na wyższą kwotę to chętnie rozpatrzę taką ofertę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ka mam w alianzie i tam nie było stwierdzenia do 5 kg więc nie wiem skąd te stwierdzenie do 5kg może mu sami wciskamy im ten podział aby z nas więcej kasy zebrali poza tym taka kwota to chyba na rok powinna być oferta jes mało atrakcyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto się zastanowić czy ubezpieczyciel będzie chciał pokryć szkody gdy będziemy latać w przygodnym terenie jak pobliska łąka, czy tylko w miejscu przeznaczonym do tego jak lotnisko aeroklubowe.

jak najbardziej tak

 

Gdzieś mam przykładowe ubezpieczenia dla klubów Niemieckich umieszczę je jak znajdę...

 

W tej chwili mam ubezpieczenie do 250 000,- zł na terenie Europy za 150,- zł na rok.

to niestety trochę mało... gdyby to wyło Euro to już O.K.

niestety mają sie nijak do polskich warunków

 

A może by tak umieścić tu warunki ubezpieczenia?

Byłoby wiadomo co oznaczają niektóre sformułowania typu " możliwość ubiegania się " itp.

Nie trzeba by kupować kota w worku.

w dobie powszechnego internetu doszedłem do wniosku że nie ma potrzeby zamieszczać przez co post stanie się bardziej nieczytelne, podałem nazwę firmy, mozna wygooglowac

 

co do sformułowań ja tutaj piszę prywatnie a nie służbowo wiec mogę powyjaśniać wszystko :)

to że może ubiegać sie to znaczy że zawsze ma do wyboru wytoczenie procesu albo skorzystania z ubezpieczenia, oczywiście są też wyłączenia- alkohol itd, o tym tez można doczytać w OWU

 

ka mam w alianzie i tam nie było stwierdzenia do 5 kg więc nie wiem skąd te stwierdzenie do 5kg może mu sami wciskamy im ten podział aby z nas więcej kasy zebrali poza tym taka kwota to chyba na rok powinna być oferta jes mało atrakcyjna.

w każdym tego typu ubezpieczeniu czy to oc na modele, czy żagle są ograniczenia, jeśli nie są zawarte w OWU to są zawarte w załącznikach,

 

Co do ceny czy firmy to tak jak napisałem "Po przejrzeniu oferty z 6 towarzystw ubezpieczeniowych oraz biorąc pod uwagę moje doświadczenia oraz doświadczenia klientów związane z likwidacja szkód ja taką polisę zawarłem w Generali." Jeśli Ty masz inne zdanie możesz kupić polisę w Allianz czy gdziekolwiek chcesz.

Mam w ofercie ponad 15 towarzystw i 6 letnie udokumentowane doświadczenie w zawodzie, w sumie od 2006 roku mam bezpośrednią styczność z tą branżą. Wiele szkod klientów, wiele zawartych polis w wielu firmach. Mój post jest wynikiem moich doświadczeń oraz doświadczeń moich klientów.

W UE modele latające zdalnie sterowane, które można pilotować bez uprawnień nie mogę przekraczać 25kg masy startowej . Tak się lata w całej Europie i do takiej wagi potrzebne jest ubezpieczenie. Bo na każdych zawodach mamy limit 25kg . We wszystkich krajach ościennych są takie ubezpieczenia z podziałami dodatkowymi np: na napęd tłokowy i napę odrzutowy itp.

I takie ubezpieczenie jest potrzebne do ... byle model na 30 cm waży 6-7 kg ...

 

to co napisałem dotyczy latania rekreacyjnego nie zawodów!

 

 

Poświęcilem trochę czasu na napisanie tego postu nie nastawiając sie na zarobek( składka jak widzicie jest śmieszna). Myślę że kilka osob dowiedziało sie chociaż że jest coś takiego jak oc dla modelarzy więc proszę uszanujcie mój czas :)

 

pozdrawiam

 

ps. Jeśli macie jakieś pytania to poproszę na maila, ja mam mało czasu na przeglądanie forum, robię to raczej z doskoku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, jak najbardziej szanujemy Twój czas. Jeżeli również szanujesz swój czas to pisz na forum - tym sposobem unikniesz odpowiadania na to samo pytanie zadane w wielu mailach. Ze istnieje coś takiego jak ubezpieczenie modelarskie na pewno modelarze wiedzą od dawna sądząc nawet po roku w którym zawarli swoją pierwszą polisę więc w tym zakresie nam nie pomogłeś. Pomógłbyś natomiast gdybyś wynegocjował z najlepszym według Twojego doświadczenia Towarzystwem ubezpieczeniowym sensowne warunki ubezpieczenia. Jeżeli podjąbyś się takiego tematu to z pewnością ja i wielu Kolegów wyjaśni Ci co znaczy dla modelarza "sensowne warunki ubezpieczenia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, jak najbardziej szanujemy Twój czas. Jeżeli również szanujesz swój czas to pisz na forum - tym sposobem unikniesz odpowiadania na to samo pytanie zadane w wielu mailach. Ze istnieje coś takiego jak ubezpieczenie modelarskie na pewno modelarze wiedzą od dawna sądząc nawet po roku w którym zawarli swoją pierwszą polisę więc w tym zakresie nam nie pomogłeś. Pomógłbyś natomiast gdybyś wynegocjował z najlepszym według Twojego doświadczenia Towarzystwem ubezpieczeniowym sensowne warunki ubezpieczenia. Jeżeli podjąbyś się takiego tematu to z pewnością ja i wielu Kolegów wyjaśni Ci co znaczy dla modelarza "sensowne warunki ubezpieczenia".

Ja Tobie gwarantuję że nie wszyscy wiedzieli bo miałem 2 telefony, jeden gdzieś z Sanoka a drugi z Gdańska Leszczynki czy jakoś tak :)

 

Jest możliwość negocjowania warunków pod warunkiem że zbierze się większa liczba osób, nie ukrywajmy że TU sa po to by zarabiać i dla 3-4 czy 10 osób gdzie składka to jakieś 500 zł nikt nie potraktuje tego poważnie. Dzisij mam luźniej więc odpisuje na forum. Jeśli pojawią sie jakieś pytania na @ opublikuje tutaj wraz z odpowiedzią

 

Ja dalej będę kontynuował ubezpieczenie przez PSP. 1000000 zł za 180 zł w całej europie. Hestia chyba nie jest najgorsza, a oc jest obowiązkowe.

 

Wysłane z mojego LG-E410i przy użyciu Tapatalka

dobra opcja, też sie nad tym zastanawiałem ale kwestia tego czy potrzebujesz polisy na cały rok, ja nie, duża część o ile nie większość z nas lata sezonowo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, z tym zebraniem się odpowiedniej ilości osób to nie jest tak. Niech Towarzystwo ubezpieczeniowe zaoferuje coś co odpowiada modelarzom po wcześniejszej konsultacji z nimi a chętni się znajdą. Nie jest nas tak mało więc na pewno nie będzie to kilka osób. I ważna rzecz, nie wszyscy z nas kupią ubezpieczenie bo jest najtańsze na rynku. Wielu z nas chce ubezpieczenie które działa i z którym mozna pojechać do innego kraju bez obaw że maksymalna kwota wypłaty odszkodowania na jaką się ubezpieczamy rzeczywiście zapewnia ubezpieczenie od szkód jakie mogą wystąpić a nie jest tylko iluzją ubezpieczenia. I za takie właśnie poczucie pewności poparte dobrą opinią o towarzystwie ubezpieczeniowym jesteśmy gotowi zapłacic więcej. PS. Nie chcemy też ukrytych zapisów na dodatkach do polisy, czy załącznikach do załączników które powodują celowe zamieszanie mające spowodować aby osoba zawierająca umowę nie doszła do tego co tak naprawde bezpiecza i na jakich warunkach. Chcemy zapłacić naszymi realnymi pieniędzmi za ubezpieczenie spisane w przejrzystej umowie.

 

 

[edit] dziękuję za pozytywne podejście do tematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to wszystko rozumiem. Sam jestem klientem TU tylko z trochę innego rodzaju wiedzą niż ktoś z poza zawodu :) Co do zakresu produktu też uważam że mógłby być szerszy ale mi wystarcza taki jak jest. Latam samolotami do 5 kg, jako zmarzluch poniżej 10 stopni C nie wychodzę na lotnisko :)

Ja kupiłem polisę w Generali nie dlatego że była najtańsza (w 4 tu znalazłem taniej o jakieś 10 zł) ale ze względu na OWU, proces likwidacji szkód itd. Moim zdaniem dla takich "sezonowcow" jak jak to jest najlepsza opcja.

 

Ze swojej strony nie podejmę kroków w celu zmiany OWU bądź zrobienia grupowej polisy. Już 2 razy w podobnych przypadkach napracowałem się po to tylko aby część osób zrezygnowała gdzie ponownie musiałem negocjować warunki, dużo gorsze dla pozostałych. Taki kraj taka mentalność a czasu straconego nikt nie odda :)

 

W ramach ciekawostki dodam że sprzedanie takiej polisy jaką zaproponowałem graniczy z mojego poziomu z opłacalnością, te 53 zł nie wędrują do kieszeni agenta tylko do towarzystwa :)

 

Jeśli coś sie zmieni odnośnie produktu oc dla modelarzy będę informował w miare możliwości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

w dobie powszechnego internetu doszedłem do wniosku że nie ma potrzeby zamieszczać przez co post stanie się bardziej nieczytelne, podałem nazwę firmy, mozna wygooglowac

 

 

 

 

Wychodzi na to, że nie potrafię sobie tego wygooglować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.