Skocz do zawartości

Nagrywanie z powietrza, kamery i dyskusja na ich temat


Y/F-22

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Szukam jakiegoś następny mojej kamery Overmax Activcam 2. Sprawa wygląda tak -  filmy nagrywa nawet ok ... jednak jest to sprzęt raczej do sportów ekstremalnych, o ile ujęcia z bliska (normalne nagrywanie z pozycji np. kasku) są bardzo ostre i niewiele gorsze jakościowo od filmów z GoPro to nagranie z lotu ptaka jest mierne, te filmy to w sumie jeszcze ujdą ale zdjęcia ... masakra, domy z tej odległości to dosłownie piksele. Kolejna sprawa to taka, że przy moim dość wolnym internecie upload filmu na np. vimeo czy youtube trwałby tydzień - wolę więc odpuścić kręcenie i przenieść się na fotografię. Dzisiaj dorobiłem sobie sterowanie spustem za pomocą serwomechanizmu i nacykałem z 250 fotek, żadna mnie nie zadowoliła mimo w miarę dobrych ustawień aparatu (trochę się oczytałem i dobrałem parametry do środowiska w jakim nagrywałem i robiłem zdjęcia).

 

Szczerze to bardziej mi się podoba cykanie z powietrza niż filmy - z tej racji szukam jakiegoś fajnego aparatu który będę mógł zastosować w motoszybowcu Zależy mi na czymś prostym ale w parze z dobrą jakością zdjęć, nie wiem na jakie wydatki mam się szykować ale raczej chciałbym coś "mikro" a nie krowę ważącą pół kilo. Jaki mały, zgrabny aparacik bez zbędnych bajerów który pozwoli mi strzelać dobre fotki z motoszybowca.

 

Może ktoś ma doświadczenie w takich sprawach ? Nie wiem nawet od czego miałbym zacząć poszukiwania. O ile w mikro kamerach jestem jako tako obeznany (miałem parę breloków w tym 808#16 v2, teraz Overmax Activcam 2 a i przez jakiś czas używałem GoPro pożyczonej od kuzyna) to o samych aparatach pojęcie mam marne. Szczerze to nawet nie wiem czy cokolwiek może spełnić moje wymagania za rozsądne pieniądze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać nie potrafisz ustawić parametrów. filmy z lotu extra, fotki również - możesz je obejrzeć w wątku jaki założyłem o tej kamerce prawie rok temu. Ja używam jej przede wszystkim pod wodą bo w modelach latających łatwiej zamocować Mobiusa lub 808.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jestem jeszcze ciemny, jakie ustawienia zastosowałeś? Jest tego trochę (ekspozycja, iso) a ja z fotografią mam tyle do czynienia co nic. Właśnie Twój temat sprawił, że skusiłem się na zakup tej kamery. Zdjęcia robiłem z wysokości od 30 do 300 metrów, nawet parę ich wstawię abyś mógł cokolwiek stwierdzić. Mogły trochę zgubić na jakości ponieważ były obracane hurtowo w IrfanView. Może to po prostu ja przesadzam i jestem przeczulony - pewnie wystarczy zmienić ustawienia i jakość się znacznie poprawi, mnie aktualna średnio satysfakcjonuje a ślinie się na widok właśnie Twoich ujęć z tej kamery, może mnie po prostu ona przerosła ;)

 

Gdy nagrywałem z bliska np. z kamerą przymocowaną do kierownicy roweru to byłem zachwycony jakością, teraz jakoś tak namieszałem i w sumie ujęcia z lotu są mierne moim zdaniem szczególnie w porównaniu do tych Twojego autorstwa.

 

Nie wrzucam na forum bo są za duże, do obejrzenia w albumie, wybrałem 15 takich w miarę najfajniejszych zdjęć :

https://picasaweb.google.com/111845510033387312425/PHOENIXLOTY?authuser=0&feat=directlink

Po otwarciu fotki nad zdjęciem jest ikonka lupy, można kliknąć i wtedy zdjęcie otworzy się w normalnym rozmiarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na pierwszy ogień to widzę, że rozmyte krawędzie na niektórych. Ostrość mam ustawioną na maxa, resztę tak z głowy to nie pamiętam. Jeśli nie wiesz już co ustawiłeś i na ile to zawsze możesz wrócić do ustawień wyjściowych - fabrycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki robiła seriami, chyba 6 naraz jedna po drugiej. Ustawienia dla trybu foto to u mnie - Rozmiar : 12M, Ostrość : Ostry, Ekspozycja : -0,6, Równowaga bieli : Światło dzienne, Kolor : Standardowy, ISO : 100, Scena : Krajobraz, Stabilizacja obrazu : Włącz

Taką samą ekspozycję i równowagę bieli ustawiam dla trybu filmowania, reszta na maksymalne obroty. Co tutaj można poprawić w tych ustawieniach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek - to teraz podaj konkretny aparat o takiej rozdzielczości. Nie zapominaj, że chodzi o kieszeń finansową 18 latka, a nie szejka naftowego...

12MP jest to rozdzielczość interpolowana - spróbuj na mniejszych. Standardowo mam ustawioną 5MP. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że za dużo oczekujesz. Sprzęt masz dobry jak Irek pisze, ale oczekiwania masz na poziomie foto kartografa. Sprecyzuj czego oczekujesz, bo wydaje mi się, że chciałbyś zrobić zdjęcie z 300m a potem powiększać je i zobaczyć nagłówek w gazecie, która leży na stole, a która widać przez otwarte okno domku jednorodzinnego. To tak przerysowując. :)

Takie terminy jak czas ekspozycji i przesłona, oraz jak wpływają na głębie ostrości są Ci znane? I czy można je ustawiać w tej kamerce?Pewnie nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz to wydaje mi się że potrzebujesz aparatu o dłuższej ogniskowe

Za niewielką cenę nic małego zgrabnego nie znajdziesz bo długa ogniskowa wymusza określoną konstrukcję.

Jednak od czego jesteś modelarzem.Przecież możesz przerobić sobie jakiś banalny aparat typu http://allegro.pl/kamera-aparat-14mpx-zoom-x5-filmy-hd-2-7-86646-i4246594114.html i stosując zasilanie z modelu oraz usuwając wyświetlacz jak i część obudowy spokojnie zejdziesz poniżej 90 g ,co dla szybowca powinno być do zaakceptowania.

Było na forum wiele takich rozwiązań ale przedstawiały aparaty trochę starsze a obecnie byle komórka ma więcej do zaoferowania niż tamte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też właśnie przyszło mi do głowy, że może przez interpolowanie te zdjęcia w 12M są takie mierne. Dzisiaj wypróbuję niższe tryby ustawiając resztę ustawień na fabryczne i wstawię fotki. Rzeczywiście co do moich oczekiwań to wiem, że są zbyt wygórowane ale chciałbym choćby z tej kamery wyciągnąć co się da a jeśli to mnie nie zadowoli to będę kombinował właśnie w tym kierunku który podpowiada TooM. Waga nie jest tak istotna, poleciałby nawet i z 200 gramowym balastem ale wolałbym coś kompaktowego co uda się w miarę rozsądnie zamocować do kadłuba i nie będzie stawiało wielkich oporów w locie. Dzięki za pomoc, będę kombinował dzisiaj z overmaxem.

 

EDIT :

 

Wykonałem 2 praktycznie identyczne zdjęcia - jedno w 5M a drugie w 12M. Wcześniej zrobiłem każde w innej rozdzielczości (od 12M do 1,3M) lecz zauważyłem, że mam brudny obiektyw więc wyczyściłem go i dopiero potem cyknąłem kolejne 2 fotki. Wszystko ustawione na fabryczny setup.

 

Ta w 5M na rozdzielczość 2592x1994 i rozmiar 1,68 MB,  w 12M ma 4000x3000 i rozmiar 3,07 MB.

Zauważyłem skazę w lewym górnym rogu, na obiektywie oraz na ekranie kamery raczej nie do wykrycia. Tak samo można zaobserwować lekkie smużenie na lewej krawędzi fotki, najbardziej je widać na środku (na tle kremowego domu). Co o tym sądzicie ? Może to problem z obiektywem / jakąś soczewką ?

 

Nad zdjęciami po prawej stronie jest lupka dzięki której można otworzyć fotki w normalnym rozmiarze.

 

ZDJĘCIE W 5M : https://picasaweb.google.com/lh/photo/wl44w7anv1IDFAf3hhtza9MTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink

 

ZDJĘCIE w 12M : https://picasaweb.google.com/lh/photo/VFhj9JvtWF2Y9UtnW_5F9dMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używałem zoomu w overmaxie, nigdy. Co sądzisz o tych zdjęciach porównując je do swoich ? Czy coś jest nie tak z moją kamerką ? Wybebeszyłem swojego starego kodaka 3,1 mpx jednak za bardzo nie ma tam z czego odchudzać, sam aparat waży z zasilaniem 250 gram więc raczej odpada na obecną chwilę. Może wypatrzę jakiś używany i kompaktowy aparat o dobrych parametrach, muszę się rozejrzeć głębiej po allegro. Jakimi parametrami i charakterystyką się kierować przy szukaniu ? Raczej tylko i wyłącznie do cykania fotek z powietrza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia z samolotu w kierunku lotu obejmują duży obszar, musiałbyś mieć dużą głębię ostrości czyli jak najwyższy numer przesłony. Dodatkowo samolot się porusza, więc czas musi być krótki aby obraz nie był rozmazany. To mocno komplikuje sprawę. Możesz spróbować ustawić większe ISO co pewnie spowoduje przestawieni czasu i przesłony, ale przy wyższych ISO mogą pojawić się szumy. W kopterach byłoby łatwiej bo mogą zawisnąć w miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest kwestia głębi ostrości. Te kamerki mają malutki sensor więc nawet przy dużym otworze względnym głębia ostrości wynosi od kilku(dziesięciu) cm do nieskończoności. Tu po prostu wychodzi kiepskiej jakości obiektyw...

Mobius się wydaje rozsądnym wyjściem, poszukaj fotek z tej kamerki. Albo jakiś kompakt do wybebeszenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówi Tomek - każdy sprzęt ma gdzieś tam swoje granice i nie przeskoczysz tego. Overmax jest dużo lepsza od 808, ma dużo więcej możliwości ustawienia niż Mobius ale ja Overmax'a używam tylko pod wodą. Niestety opakowanie do Mobiusa jest bardzo drogie.
Odczucia co do jakości nagranego materiału możesz mieć bardzo subiektywne w zależności od pogody o czym już pewnie się przekonałeś.
Tu jest przykładowy film z pierwszego lotu z tą kamerką w baaaaaardzo słoneczny i gorący dzień;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja 808#16 v2 spaliła się po paru minutach pracy z monitorem do podglądu FPV .... tak, podpięta dobrze i zgodnie ze sztuką FPV'owską, po prostu po paru minutach zauważyliśmy ze znajomym, że można na niej usmażyć jajecznicę ... co najlepsze - działała, włączała się, robiła zdjęcia i sygnalizowała nagrywanie filmu jednak po paru sekundach od włączenia zaczynała parzyć, na karcie były "puste" tzn. czarne fotki ze skazami i różnymi artefaktami. A nagrywała też tak sobie, mam gdzieś jeszcze filmy.

 

Na razie kombinuje tak, mam nadzieję, że teraz nagram jakiś ekscytujący film bo w końcu kamera nie będzie się gapiła w siną dal tylko powinna złapać ostrość na model. Coś zmieniać w ustawieniach aby ten film wyszedł jak najlepiej czy zostawić fabryczne ?

 

post-4826-0-28498100-1401027492.jpg

post-4826-0-10643300-1401027531.jpg

post-4826-0-47481800-1401027544.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na razie kombinuje tak, mam nadzieję, że teraz nagram jakiś ekscytujący film bo w końcu kamera nie będzie się gapiła w siną dal tylko powinna złapać ostrość na model. Coś zmieniać w ustawieniach aby ten film wyszedł jak najlepiej czy zostawić fabryczne ?

 

 

 

Jeśli ta kamera ma autofokus, to będziesz miał ostry kawałek kadłuba modelu i rozmytą resztę.

Do tego nawet nie trzeba wypuszczać modelu w powietrze....

Jeśli kamera ma autofokus to NIE MOŻE widzieć nic blisko w polu działania autofokusa, bo dal wyjdzie kompletnie rozmyta.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na oficjalnym temacie, na forum rcgroups, odnośnie 808#16 jak byk stoi: Nie podłączać do odbiornika bez stabilizatora napięcia. Układ scalony 808#16 ma bardzo waskie pole tolerancji stąd grzanie i artefakty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyważył się bezproblemowo, ciężarek który woziłem normalnie na ogonie (większy pakiet niż zalecany) poszedł na przód, sam pakiet został wysunięty maksymalnie do przodu. Wyważenie trochę na tył, brakowało tych 6 mm ale phoenix tego nie odczuł, parę pstryknięć trymerem i szedł jak burza. Nagrałem chyba z 6 filmów na różnych ustawieniach.

Co do 808#16 v2 to pojęcia nie miałem, że trzeba ją podpinać przez stabilizator. Podziała chwile i poszła z dymem, no trudno.

Filmy wyszły całkiem OK, postaram się jakiś zupladować u znajomego z szybszym internetem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.