Jump to content
Sign in to follow this  
AndrzejKRK

Yak 55 Telink vs HobbyKing oraz Sbach342-1100 i inne 3D ~1m

Recommended Posts

Cześć!

Przeczytałem już wiele na temat tych modeli na polskich oraz zagranicznych forach modelarskich, jednak chciałbym prosić Was o poradę. Chciałbym skonfrontować Yak'a 55 produkcji Telink oraz HobbyKing stojąc przed decyzją zakupu w najbliższych dniach. Odpowiednie linki:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__31726__HobbyKing_Yak_55_3D_1096mm_EPP_ARF_EU_Warehouse_.html
http://www.telink.eu/en-detail-100913-yak-55-fixed-wing.html
Cena modeli jest podobna i miłoby było trzymać się mniej więcej w tych granicach, chyba że na prawdę warto.
Ten z HobbyKing ma już wbudowane wzmocnienia, tylko czy nie będzie latającym czołgiem o którym to można się doczytać? Z drugiej strony wszyscy doradzają żeby wzmacniać Yaka od Telinka bo jest zbyt giętki. Na marginesie chciałbym spytać czy wiele rózni się ten model od Yaka 55, ponieważ jego malowanie jest zdecydowanie lepsze i bardziej wyraziste: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__46769__Sbach342_1100_Profile_3D_EPP_1100mm_KIT_.html.

 

Jestem również otwarty na inne propozycje modeli 3D (ok. 1 - 1,1 metra) - wiem że od czasu innych tematów na forum o modelach 3D wiele się pozmieniało, dlatego nie odsyłajcie mnie do wyszukiwarki bo już je przeczytałem.
Najważniejszym założeniem jest radość z latania na polu (jak kto woli - "na dworze"), również przy lekkim wietrze.

Najważniejszym punktem programu jest konfiguracja, czyli jaki silnik, regulator i śmigło, jakie serwa. Będę robił zakupy w europejskim oddziale HobbyKing więc najwygodniej byłoby mi kupić tam już wszystko (niekoniecznie razem z modelem). Dobrałem po wielu godzinach spędzonych na forach odpowiednie elementy:

Silnik: Turnigy 2217 1050kv http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__39933__Turnigy_2217_16turn_1050kv_23A_Outrunner_EU_Warehouse_.html

Regiel: Plush 30A http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__33617__TURNIGY_Plush_30amp_Speed_Controller_EU_warehouse_.html

Śmigło: 10x4,7 http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__52204__SF_E_Prop_10x4_7_254x119_5mm_w_Adapters_Black_5pcs_bag_EU_Warehouse_.html
Wiem że dobry wymiar, jednak nie wiem jak z wykonaniem i mocowaniem?

Serwa: 4 sztuki metal gear Corona 929MG http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__36284__Corona_929MG_Metal_Gear_Servo_2_2kg_12_5g_0_10sec_EU_warehouse_.html
Kusi mnie model wyższy Corona 939MG ponieważ zamiast 2,2kg mają 2,5kg jednak są wolniejsze. Jak to sprawdzi się w praktyce? Czy na ster wysokości nie potrzeba mocniejszego serwa niż pozostałe?
 

Pakiet: 2 sztuki Zippy Compact 1500 25C, słyszałem bardzo pozytywne opinie o tym lipolku
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__36157__ZIPPY_Compact_1500mAh_3S_25C_Lipo_Pack_EU_warehouse_.html
Podobno z tą masą model będzie świetnie sobie radził w powietrzu, a zapewni mi odpowiednią długość lotu - jednak ile w praktyce można się spodziewać? Chciałbym polatać z 10min na akku, minimum 8min. Jednak jeżeli miałby być czołgiem to wolę latać te 7 min.


Chciałbym wejść w tematykę modeli 3D zdecydowanym krokiem, żebym nie musiał kupować mocniejszego silnika za 2 miesiące.
Miłym atutem przy modelu będzie możliwość wykorzystania pakietu Ray 3S 26C 2200mAh, jednak nie jest to aż tak ważne.

Z góry bardzo dziękuję za wypowiedź osób które latają tymi modelami i wypowiedzą się jak spisuje się model na ich konfiguracji.

Czekam na Wasze porady.
Pozdrawiam,
Andrzej

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak jak kolega napisał wyżej ten z HK to nie jest dobry wybór. Sam naciąłem się na podobne "cudo" od Nich w końcu wylądował w koszu... Ja osobiście poleciłbym ParkMastera od Multiplexa sam mam i jestem bardzo zadowolony :). Za model dobrej jakości niestety ale trzeba troszkę więcej zapłacić ale za to nie meczysz się latając :) Co do pakietu 2200 mAh to myślę że do takiego modelu, który ma kręcić 3D to nie jest dobry pomysł bo przecież chodzi o jak najmniejszą masę a nie czas lotu. Jak dla mnie to 1300 mAh to max. Czas lotu ok 7-8 min ostrego szaleństwa :) Pozdrawiam i wybierz dobrze żebyś potem nie latał cegłą.


Zapomniałem, że pytasz też o silnik... Posiadam właśnie ten model silnika jest już po wymianie wału po delikatnym kreciku po prostu pękł :( próbowałem różnych śmigieł ale najlepiej radzi sobie na 10x4.7, regulator 30A spokojnie wystarczy. Nie posiadam zbyt wielkiego doświadczenia w temacie silników ale ja przerzuciłem się na silniki Emax-a i jestem zadowolony.

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja polecam deskoloty od ms composit, typu boom 3d, blade dancer lub inne podobne.

 

http://abc-rc.pl/p/2/2559/model-boom-airbrush-3d-930mm-epp-ms-composit-modele-z-epp-i-epo-samoloty-i-szybowce.html

 

Dużo tańsze, niewiele mniejsze, a latają cudnie (poszukaj na rc groups i na you tube jest sporo wątków)

Miałem kiedyś booma i zapewniam że pięknie fika, do treningu 3d jak znalazł. Jedna uwaga, nie stosuj jako usztywnienia skrzydeł i kadłuba tak jak zaleca firma załączonego sznurka, który nasącza się Ca, tylko pręty weglowe. Ten sznurek do poważnego fikania się nie nadaje, nie daje odpowiedniej sztywności.

A`propos parkmastera (bo też miałem), super model jak wszystkie modele multiplexa, tylko podwozie do bani, ale według mnie własności lotne nie usprawiedliwiają aż takiej różnicy ceny, oczywiście na ziemi wygląda lepiej niż modele ms composit, ale już w powietrzu tej różnicy specjalnie nie widać, a latają w sumie oba świetnie (bezpośredniego porównania nie jestem w stanie obiektywnie zrobić, bo najpierw miałem booma, a jakis czas po nim parkmastera, moje umiejętności też były różne)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Są jeszcze fajne latadła z FreeAir, np. Blast. Ja mam Blade, po małych przeróbkach i bardzo fajnie śmiga.

No i oczywiście RC Factory, ale ceny już są zauważalne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo dziękuję za liczne wypowiedzi!
Blasta mi proponowali i mocno się nad nim zastanawiam. Przekonały mnie dobre opinie o Flashu, jednak jak już miałbym wydać tyle pieniędzy to wolałbym kupić Su-29 - z tą tuleją w przedniej części kadłuba wygląda świetnie! Ktoś go posiada?
Jak można skonfrontować te 4 samoloty? Flash, Su, Blast, Parkmaster. Blast jest z nich najtańszy dlatego najbardziej mnie kusi, jednak nie chciałbym później żałować. Jest duża różnica między Blastem i droższymi o co najmniej 100zł pozostałymi modelami?

Czy ktoś słyszał coś o tym: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__32421__Hummer_EPP_3D_Plane_1000mm_KIT_NL_Warehouse_.html ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

widać że jest to dokładna kopia FLASHa RC FACTORY co tylko dobrze świadczy o tym że Flash to bardzo udany model.

 

ja od siebie mogę polecić właśnie FLASHa D.poniżej link do wątku w którym opisałem dokładnie ten model:

 

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/35139-flash-d-od-rc-factory/?hl=flash

 

a tu masz już gotowego Flasha :)  : 

 

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/47203-s-rc-factory-flash-santa-fe/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak flash to na prawdę maszyna z ogromnym potencjałem , jedynym ograniczeniem jaki do tej pory zauważyłem jest pilot ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cena na HK to około 1/3 wartości pierwowzoru, wydaje się zbyt tanio. Myślicie że warto ryzykować? Orientuje się ktoś może ile kosztuje wysyłka modelu do PL z rc factory? Ceny na ich stronie są dopuszczalne, a wysyłka z Telinka to była kwestia chyba 30zł. Jeżeli wysyłka jest w przyzwoitej cenie to rozwiązuje mi to problem :)
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

Decyzja padła na Su-29 z RC Factory. Mimo że świetnie wygląda to podobno tak samo dobrze lata.

Czy mógłbym Was koledzy poprosić o weryfikację - poprawienie konfiguracji jaką chcę zamówić z HK? Gdzie mogę znaleźć te beczułeczki do linek pull up?

 

Konfigurację wziąłem z tematu o Flashu D, ponieważ jest podobny pokrojem. Jednak nie jestem pewien czy wszystko będzie dobrze współgrało.

silnik: TURNIGY 2213 1050Kv 56g 

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__42742__Turnigy_2213_20turn_1050kv_19A_Outrunner_EU_Warehouse_.html

 

esc: TURNIGY PLUSH 25A 

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__31689__TURNIGY_Plush_25amp_Speed_Controller_EU_warehouse_.html
 

serwa: 4x Corona 929MG digital 2,2kg /12,5g 

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__36284__Corona_929MG_Metal_Gear_Servo_2_2kg_12_5g_0_10sec_EU_warehouse_.html
 

śmigło:10x3.8 SF  

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__10394__SF_E_Prop_10x3_8_254x96_5mm_w_Adapters_Black_5pcs_set_.html

Nie będzie generowało zbyt dużego ciągu kosztem czasu pracy ?
Może lepiej 9x4.7 SF? http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__9845__SF_E_Prop_9x4_7_229x119_5mm_w_Adapters_Black_5pcs_bag_.html

 

Li-Po: ZIPPY compact 3S 1000mAh 35C 92g

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__21389__ZIPPY_Compact_1000mAh_3S_35C_Lipo_Pack.html

Jak wygląda wysyła lipoli z centrali? Jakie są koszty wysyłki i czas oczekiwania? Czy te Turnigy są wyraźnie gorsze?
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=38093

 

I może jeden troszkę większy pokroju 1250mAh?

 

Pozdrawiam,
Andrzej

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Świetny wybór Andrzeju :)
Mam dokładnie takie samo wyposażenie w swoim flashu , będziesz Pan zadowolony , pakiet 1000mah w tym wypadku w zupełności wystarczy ;)

 

 

Edit , nie zauważyłem .. silnik to mam ten  http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__37258__Turnigy_Aerodrive_SK3_2830_920kv_Brushless_Outrunner_Motor_EU_warehouse_.html , z tym Twoim nie miałem doświadczenia , ale wyglada że powinien dać radę ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja też Andrzej i też z Krk .

Rc Factory z okrągłą maską to świetny wybór. Miałem takie w sumie 3 i to na nich nauczyłem się 80% tego co umiem 3D. Latałem dokładnie na tych Śmiglach 10x3.8 - przerabiałem je na kilogramy. Serwa zawsze miałem XHT900, ale może te Twoje będą lepsze. Super jest mieć ze 3 takie akku - i nie musisz brać aż 35C - 20C spokojnie wystarczy. Tuning- warto wkleić płaski zawias w końcówkę lotki/skrzydła- zapobiegnie rozerwaniu. Cieniutki węgielek w natarciu wysokości też by się przydał. Jakby Ci się zwykly sznurek do napędu sterów w ogonie trafił to zamień na nić dentystyczną. Poza tym miód malina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mam zarzut tylko do pakietów ,wyleczyłem się z tych od z HB ,chociasz mam ich dużo puchną tracą pojemność chociasz ładuje je bardzo małymi prądami,przeszedłem  na te

http://www.modelemax.pl/product_info.php?cPath=183_185_699&products_id=15941

 

dobre ceny , nie puchną wydajność prądową mają bardzo dobrą,uważam że 20c do akrobata to stanowczo za mało może na początku przy delikatnym lataniu

I my latamy  na 1300 -1500 mAH    .

Share this post


Link to post
Share on other sites

zamiast serw Corony proponuję TURNIGY TGY-113MG  http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__24763__Turnigy_TGY_113MG_Metal_Gear_Digital_Servo_2_2kg_0_10s_12g.html?strSearch=tgy-113

 

mam je w kilku modelach,są naprawdę świetne,szybkie i mocne.

 

pakiety z HK jak najbardziej ZIPPY COMPACT i wydajność powyżej 30C,są bardzo udane i trzymają parametry  :P .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć,

 

Co do pakietów to też słyszałem, że Foxy są dobre.

Osobiście używam Zippy Compact 35 C (żółte) - używam drugi rok do wymagających prądowo modeli i jest wszystko OK. Pakiety pracuję w przedziale 4,2 do 3,75 V/cela i ładowane są wieczór przed lataniem. Po locie w "storage".

Share this post


Link to post
Share on other sites

A co powiedzie o pakietach Turnigy 1000mAh 3S 30C ?
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__38093__Turnigy_1000mAh_3S_30C_Lipo_Pack_EU_Warehouse_.html
Chciałem kupić 2 sztuki na początek, wyczekując zippy compact w EU Warehouse.

 

Czy te serwa od Turnigy (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__24763__Turnigy_TGY_113MG_Metal_Gear_Digital_Servo_2_2kg_0_10s_12g.html?strSearch=tgy-113) rzeczywiście będą lepsze od Corona 929MG (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__36284__Corona_929MG_Metal_Gear_Servo_2_2kg_12_5g_0_10sec_EU_warehouse_.html) skoro parametrami są chyba takie same? A za Coroną przemawia renoma firmy.

 

Zauważyłem że Plush 30A jest nieco tańszy, a waży tylko 3g więcej - poprzez większy zakres prądowy jest to bardziej przyszłościowe. Nie ma tu jakiegoś haczyka? Bo chciałbym dzisiaj złożyć zamówienie w EU Warehouse.

Pozdrawiam,
Andrzej
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak najbardziej te pakiety Turnigy będą dobre na początek.w kwestii serw tak się składa że mam te Turnigy i Corony,z żadnymi problemów nie ma i działają dobrze.według mnie Tgy-113mg są szybsze i lepiej centrują.

 

Skoro nie ma Plush,a 25A to bierz tego 30A.te kilka gram nie zrobi różnicy a parę amperów w zapasie też się przyda :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chciałbym teraz wszystkim serdecznie podziękować za pomoc!
Model lata rewelacyjnie!
Części z International Warehouse HK dotarły w 2,5 tygodnia z czego tydzień były u celników. Eu warehouse HK to 4 dni od wysłania (złożyłem zamówienie w piątek popołudniu, wysłali w poniedziałek). A model leciał 3 dni z Czech od producenta.
Oblot udany, teraz kwestia przyzwyczajenie się do nowego radia i poustawianie wszystkiego co należy.

Mam problem z linkami pull pull, przy serwach linki nakręcam na śrubki, ale to wszytko się luzuje (nie gwintowałem otworów - same się nagwintowały ale nie są najciaśniejsze). Macie jakieś sprawdzone sposoby na to? Linka jest kevlarowa więc podobno ona się nie rozciąga. Jakoś intuicyjnie chciałbym uniknąć sklejania na sztywno.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Similar Content

  • By tamian
   Cześć wszystkim! Posiadam 250-tke, w której mam zamontowane silniki Emax'a MT2204 2300KV http://abc-rc.pl/EMAX-MT-2204-2300-CW i szukam dla nich tańszej alternatywy. Znalazłem na Hobbykingu silnik od LDPOWER http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__86642__LDPOWER_MT2204_2300KV_Brushless_Multicopter_Motor_CW_.html ale nie wiem czy będzie on pasował do ramy i czy zadziała tak samo jak ten od Emax'a. Jest ktoś w stanie pomóc mi się upewnić? Będę bardzo wdzięczny
  • By nesh
   Witajcie Panowie i Panie . Mam pytanie. Czy używacie może Turnigy 9xr Pro + Frsky DJT na module Frsky D8 II plus? Chodzi mi o to, że chciałbym podłączyć FrSky GPS V2 Sensor ale pisałem z gościem z Hobbyking i powiedział mi, że nie będzie współpracować na tym module i tutaj rodzi się pytanie kolejne Jak bym podłączył FrSky FSH-01 Telemetry Sensor Hub i do tego w/w GPS będzie to chodzić jak myślicie?
  • By TheKuba1414
   Witam, używa ktoś jakichkolwiek regulatorów z HK?
   Czytałem dobre opinie o Turnigy Plush i Hobbyking ESC - są dobre?
   Jakie regulatory z HK Wy polecacie? Potrzebuje około 70A.
  • By azajac
   Model zakupiony w avifly, czas na regulację.

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.