Skocz do zawartości

Ciekawy model/makieta


Shock

Rekomendowane odpowiedzi

Tak serfując po necie  ;)  natknąłem się.Widzę pierwszy raz takie coś,może by mnie nic nie zdziwiło ale szczątkowy statecznik  pionowy a w zasadzie jego brak, wywarł zaciekawienie.

Rozumiem iż te pionowe płetwy  na krajach robią za kierunek...

Widać iż model jest średnio sterowalny,pomijając spory wiatr podczas lotu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zakrętach widać, że przydałby mu się kierunek, ale to można zmniejszyć wzniosem skrzydeł. Tu go chyba prawie nie ma. Mam wrażenie, ze na lotkach tez się buja, jakby opóźnienie w reakcji na sterowanie. To chyba przez masę silników na końcach skrzydeł.

W planach, stery kierunku są na wingletach, nie widać czy w modelu również.

I tak dobrze, że poleciał :)

Ja bym mu dorobił ster kierunku na ogonku. Nawet taki mały w obrysie kadłuba powinien lepiej działać niż te na skrzydłach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie widziałem jak to lata ale szczątkowy ster jak sugerujesz Robert moim zdanie nie sprawdzi się w ogóle. Mam tak w łodzi latającej - znaczy jest bardzo duży jak na ster wodny ale za mały jak na ster kierunku w locie - tu jego wychylenia zupełnie nic nie dawały. Pisząc "tu" chodziło mi o mój model i lot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W modelu manty jaki popełniłem ster kierunku jest właśnie taki malutki i działał bardzo dobrze. Może dlatego, że jest daleko od SC i ramię działania siły jest duże. W tym kontekście myślę, że taki ster na ogonie byłby lepszy niż te pseudo stery na wingletach. Na wingletach ster kierunku działa raczej jako haumulec kierunkujący model niż prawdziwy ster kierunku.

Moja manta i jej mały ster kierunku.

DSCF7476.jpg

DSCF8105.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoś dostał dwa mniejsze stateczniki, żeby tylny strzelec miał lepiej i nie przestrzeliwał statecznika.

Sceptycznie podchodzę do tezy działania steru kierunku w strumieniu zaśmigłowym, gdy mowa o śmigle na dziobie samolotu a ster na ogonie. Co innego w pchaczykach typu Prząśniczka, gdzie śmigło jest blisko steru i jest konkretny nawiew na ster..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie strug zaśmigłowych w locie. Strugi podczas lotu odchylają się mocno w dół i nie ma takiej sytuacji, by opływały statecznik, chociaż tak by się wydawało na "zdrowy rozum". Mozna znaleźć w internecie wiele filmów z ickami na kadłubie i skrzydłach, obrazującymi układanie się odnośnych strug. Szybownicy mają z tym do czynienia często, gdy podczas turbulencji, zjężdżają  właśnie w strugi za samolotem (np. ćwiczenia lub lot na falę). Samolot z kabiny szybowca jest wówczas widoczny w górze. Tzn. Szybowiec lecąc w strugach, podczas holu, leci bardzo nisko względem samolotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.