Skocz do zawartości

PZL.38 Wilk (xl)


Gość Jerzy Markiton
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Jerzy Markiton

Dzięki chłopcy za miłe słowa ! Ale znam swoje miejsce w tym ogródku - czeka mnie jeszcze dużo nauki, żeby chociaż zbliżyć się do poziomu, jaki jest tu czasami prezentowany.

Pomalutku ale coś tam poszło do przodu. Pomalowałem skrzydło, wkleiłem gondole, Starałem się nie pokpić osi silników więc na szybko spreparowałem pomoce do kontroli. Spod gondoli zaczął wyłazić Soudal - jutro zetnę nadmiary. Poprawki lakiernicze - jak będzie całość. Stateczniki już tez czekają na wklejenie.

Przeciągnąć kabelki instalacji i zamknąć luki inspekcyjne w gondolach..... No i czas brać się za kadłub. Patrzę na niego jak szpak w .... i mam coraz większy strach sięgnąć za nożyk. Na planiku Wilk ma "charakter". Jak ten "charakter" przenieść na piankę ?? Co zacznę nanosić kreski na kadłub - to nie to, od nowa...

post-186-0-76193800-1424298874_thumb.jpg

post-186-0-58315100-1424298904_thumb.jpg

post-186-0-78345200-1424298935_thumb.jpg

post-186-0-79563900-1424298954_thumb.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Prawy luk zamknięty... Tylko tyle udało mi się dziś zrobić.

Kurcze - jest tej elektrowni ! Chwilami żałuję, że zdecydowałem się na 1 akumulator centralnie. Może udałoby się upchnąć 2 akumulatory 1300 w gondolach nad podwoziem ?

- Jurek

post-186-0-40590700-1424385483_thumb.jpg

post-186-0-26460200-1424385502_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc moja produkcja oznaczeń wyniknęła z faktu, że nie udało mi sie wymaskować na elaporze oznaczeń. Po kilku beznadziejnych próbach wypatentowałem taką technologię:

1. Drukujemy oznaczenia na zwykłym papierze na kolorowej drukarce laserowej.

2. Wycinamy z marginesem 1cm.

3. Lewą stronę malujemy natryskowo sprayem RC Styro lub Joker Styro białym. Robimy to po to, aby kolor na który naklejamy nie przebijał.

4. Prawą stronę malujemy natryskowo dowolnym lakierem bezbarwnym. Ja stosowałem RC Styro Gloss, bo model miał być docelowo takim malowany.

5. Wycinamy nożyczkami oznaczenia. Malujemy je jeszcze raz natryskowo jak w pkt.4. 

 

Uzyskujemy gotowe do naklejenia oznaczenia. 

 

Ja naklejam używając kleju natryskowego kontaktowego BOLL. 

 

W ten sposób robiłem amerykańskie gwiazdy http://pfmrc.eu/index.php?/topic/47179-funcub-multiplex-kolejna-relacja/?p=549281

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Ale przyklejasz całe papierowe okienka z oznaczeniami ?

Na elaporze może  jest to do przyjęcia. Próbowałem kiedyś zastosować oryginalne oznaczenia (?, kalkomanie ?) z NPN na 109 - kalkomanie śliczne ale na modelu... ?? Takie trochę sztuczne. EPP jest pod tym względem trudnym podkładem - jest szorstki i porowaty w swej strukturze. Naklejony papier wygląda na nim sztucznie. Robiłem próby z Oracal-em, ale też mi się nie podobało (z bliska, bo z 5m i tak niczego nie widać).  Moją nadzieję rozbudziła nowa folia od Marka do zalaminowania, ta satynowa. Ale trzeba nanieść wydruk przed naniesieniem kleju. Wydruk na kleju i potem jeszcze 1 warstwa kleju w spray-u ? Moja drukarka nie radzi sobie z grubością tej foli - marszczy się pod wałkami prowadzącymi. Nie mam dostępu do plotera tablicowego. Druk na prawej stronie nie toleruje żelazka - rozmazuje się. Jakimś rozwiązaniem mogłoby być oklejenie całego modelu folią od Marka i na to kalkomanie z Oracal-u ? Ale to chyba już w następnym modelu.  Poczekam na wynik eksperymentu Mirolka ze skrzydłem.  Może niesłusznie, ale obawiam się nieuniknionych napraw takiego modelu. Zresztą kadłub jeszcze przede mną. Prześpię to !

-Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Kolega Jerzy podzieliłby się informacją jaką malował farbą? Czy tą co widać na zdjęciu Montana Black Spray? I czy stosował wcześniej primer? Uzyskałem informację że nie powinno się jej bezpośrednio nakładać na piankę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Nie stosowałem żadnego podkładu. Farba - ta co na zdjęciach. Czemu nie powinno się nakładać bezpośrednio ? Dość dobrze wychodzi też Moptip 33 400, ale od dłuższego czasu nie potrafię jej spotkać w moich sklepikach.

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Robertus - podziwiałem Twoją P-40 na bieżąco. Mnie to tak nie wychodzi.... U Ciebie nie widać, że to wydruki. Na moich modelach - wyglądało to fatalnie. Albo jestem przewrażliwiony, albo muszę się jeszcze dużo uczyć !

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Dzięki serdeczne !

Tak się zastanawiam - Wilk nawet szachownic nie ma udokumentowanych... Może ich w ogóle nie miał ? W tym kontekście:  zastanawiam się czy ma sens robić jakiekolwiek napisy eksploatacyjne ? Trochę to na radosną twórczość zakrawa.

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.