Skocz do zawartości

Okularnicy


Wiesiek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem krotkowidzem sie okazalo i od tygodnia nosze okulary tzn. narazie tylko do jazdy samochodem.Interesuje mnie w czym latacie w dni sloneczne,macie okulary sloneczne z korekta,czy moze fotochromy?A moze jeszcze cos innego,w tym temacie  jestem zupelnie zielony :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam -0.7 na jednym oku i -0.75 x 2 na drugim (astygmatyzm). Latam w normalnych okularach a jak już się przytrafi "pod słońce" to zamykam oczy i zawracam na pamięć, co każdego dnia trenuję w symulatorze ;)

 

Będzie dobrze :)

 

EDIT:

 

Gorzej jest zimą jak okulary parują ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam to samo, dostałem od taty zwykłe okulary przeciwsłoneczne które przed szkłami mają taką gumową wkładkę do której można wstawić szkła korekcyjne np. najtańsze plastiki, nie testowałem tego jeszcze bo przy mojej wadzie tzn. też astygmatyzm nie mam już "refundacji" czy czegoś tam (powyżej iluś D nie ma ....) na szkła i musiałbym wydać ze stówkę aby to przetestować ... no i w sumie tylko do tego bo te okulary jakoś pod gust mi nie podeszły, byłyby tylko do latania. Tą wkładkę można wyciągać i nosić te okulary jako zwykłe przeciwsłoneczne, ustrzelił je gdzieś na allegro, są niedrogie a może dostaniesz takie w Twoim typie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja różne testowałem, ale w końcu nabyłem takie:

 

http://www.rapideyewear.co.uk/product.php/57/polarised-rx-sunglasses-for-rc-innovation-plus-prescription-modelglasses

 

post-14226-0-92039400-1423691193_thumb.jpg

 

Mają wkładkę na szkła korekcyjne i 4 wymienne przyciemniające. Używam ich zarówno do latania, jak i do dłuższych jazd samochodem.

Wkładka przeciwsłoneczna podnosi się o jakiś 120 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dziecka gó...no widziałem :) Przekonałem się dopiero jak zrobiłem okulary (ze dwa lata temu). Nie to, żebym się ich wstydził kiedyś. Po prostu nie przywiązywałem do tego wagi i do wyników, nie wiedząc że można widzieć lepiej. Wadę wzroku dopiero "doceniłem" jak zacząłem latać a wyglądało to tak, że jak byłem wysoko to latałem na komendy taty, który mi na ogół towarzyszy. Dopiero do mnie dotarło, że gość po 50siątce widzi lepiej niż ja ;) Pierwsza myśl - zrobię okulary do latania i oglądania TV czy grania. Teraz ich nie zdejmuję i jestem w szoku jak krystaliczny obraz można mieć przed oczami :) Zupełnie jakbym się przesiadł na full HD :) Druga sprawa .. po roku noszenia jak je zdejmę to widzę dużo lepiej bez nich i bez problemu odczytam tekst z ekranu TV z czym wcześniej miałem problemy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesiek, zapomnij o szkłach kontaktowych. Niestety granicznym wiekiem do ich stosowania jest 35-37 lat. Później zdolność akomodacji siada, i na jakieś okulary jesteś skazany. Spróbowałem niedawno kontakty (bardzo chciałem, właśnie na lotnisko) i raptem urosły mi ręce. Po prostu z bliska przestałem widzieć. 

 

Co do samych okularów, to:

1. Rozmiar oprawek. Ja nie lubię widzieć ramek, co wcale nie oznacza, że trzeba mieć a'la Gucio.

2. Jeżeli planujesz nosić cały czas, to weź najlepszy antyrefleks na jaki cię stać. 

3. Fotochromy to fajna sprawa, używam i lubię, natomiast z doświadczenia sprawdź kolor ściemniania. W fioletowych świat jest smutny, w brązowych weselszy a w szarych neutralny. Ja biorę trzecie od końca, jeżeli chodzi o siłę przyciemniania. 

4. Są produkowane okulary przeciwsłoneczne korekcyjne. Jak lubisz mieć kilka par (ja nie cierpię) to warto się zastanowić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja używam ciemnych korekcyjnych. Zaleta jest taka, że przyciemnić można na dowolny "kolor" (osobiscie preferuję "czarny"). Kolor przyciemnienia w fotochromach nigdy mnie nie przekonał a i czas reakcji też nie. Wole zmienić okulary ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latam w zwykłych okularach.

Zawsze staram się mieć słońce za plecami i nie zbliżać się do niego :-) Jeżeli się zdarzy to mrużę oczy. Jak jestem blisko słońca to zamykam jedno oko a drugie mrużę. Może to śmieszne ale jak oddale się później od słońca to oko które było zamknięte nie jest porażone słońcem i je otwieram a zamykam te porażone. Ma ono wtedy czas dojść do siebie a ja nie tracę "wizji" i lecę dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to śmieszne ale jak oddale się później od słońca to oko które było zamknięte nie jest porażone słońcem i je otwieram a zamykam te porażone. Ma ono wtedy czas dojść do siebie a ja nie tracę "wizji" i lecę dalej.

Stary piracki sposób. Fajnie to zilustrowali w Pogromcach Mitów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam okularów przeciwsłonecznych z ramką na szkła korekcyjne. Dokładnie takie jak te:

 

http://www.arctica.pl/p144/s-125/322/s-125.html

 

Do latania zakładam ramkę, a normalnie używam bez. Są niezłej jakości, wyposażone w szkła polaryzacyjne. Kilka lat temu kosztowały coś niewiele ponad 100 zł plus 50 zł dorobienie szkieł korekcyjnych do wkładki.

 

Na ostatnich MP F3A połowa zawodników czyli trzech ;) używała okularów Zurich Sunglasses. Są duże, takie trochę podobne do gogli narciarskich. Pozwala to na nałożenie ich na zwykłe okulary, a poza tym dają szerokie pole widzenia i dokładnie osłaniają od słońca z każdej strony. Wyglądają one tak:

 

http://extremeglaresunglasses.com/products/pre-made-original-style-with-blue-gradient-mirror-on-light-density-rose-lenses

 

przy czym są różne kolory "lustra". W Polsce kosztują około 250 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często szkła korekcyjne do okularów psłonecznych potrafią mocno szarpnąć portfelem. Zależne mocno od wady.

Ja nosze dodatkowe oczy od końca podstawówki na zmianę z soczewkami przy pracy na wysokości

Jeśli kogoś stać na testy noszenia soczewki to polecam( dobre gabinety często dają jedną parę gratis). A jak jeszcze dobrze dobrane są psłoneczne to.....

Na szczęście to co pisał kolega o barierze wieku dla soczewek kont nie jest reguła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Wiesiu - mam podobne problemy. Testowałem fotochromy (+1,5) - kilka razy byłbym się rozbił. Podchodząc do lądowania na tle ciemnego lasu - widoczność wyraźnie spada. To samo późnym popołudniem - "+" potrzebujesz, żeby widzieć a całkowicie rozjaśnione fotochromy i tak absorbują światło pogarszając widzenie, Teraz stosuję, jak Czarek - nakładki. Też źle - ale to mniejsze zło !

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.