Skocz do zawartości

Gdzie wolno latać - mapa


TeBe
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tomku ... a co więc z tym lotniskiem prywatnym i ciągłymi lotami innych powietrznych taxówek ? Inna rzecz .. gdzieś dzwonią, ale nie wiadomo w jakim kościele. Może powinno się sprecyzować jakimi modelami i jaki charakter lotu nie może być wykonywany ? Ten temat może wiele osób niepotrzebnie zaniepokoić, a coś mi się to wszystko kupy nie trzyma. Chyba nie powiesz mi, że nawet w samym Dęblinie nie można się bawić 80 cm Yaczkiem na boisku szkolnym czy innym modelem 3D latającym koło nosa bo strefa i jeszcze min. wysokość zero stóp ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli strefa jest MATZ, to nie oznacza, że nie wolno dużym samolotom latać, tylko że muszą latać pod kontrolą zarządzającego strefą. W tym przypadku muszą uzyskać zgodę wieży lotniska wojskowego w Dęblinie.

 

Formalnie tam, gdzie dowolna strefa kontrolowana sięga ziemi latanie modelami bez uzyskania zgody zarządzającego strefą jest nielegalne. Nawet, jeśli jest to helikopterek zabawka z Biedronki. Oczywiście mało kto o tym wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieźle ... kolejna niedorzeczność ;) na działce jak pogoda pozwoli rozstawiam maszt radiokomunikacyjny około 40 metrów z dwiema antenami kierunkowymi na 144 i 432 MHz. Tego nie muszę zgłaszać, ale jak 5 metrów nad ziemią chcę poćwiczyć maleńkim modelem to już wielka akcja jakbym miał Boeingiem latać ... Kocham polskie przepisy :)


Jakbyś latał na wysokości drzew to nie ma problemu, ale Ty chcesz latać wysoko i dużym szybowcem. Zadzwoń na infolinie i zapytaj jak to wygląda.

 

stąd moje pytanie o maleńki model 3D latający koło nosa a nie pisałem o motoszybowcu .. jak widać i "helikopterkiem z Biedronki" nie można. Dobrze, że przytoczyłeś "wysokośc drzew" bo to kolejny aspekt stanowiący o pewnych przesadach w tych ustawach ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, takie mamy prawo. Oczywiście za latanie do wysokości drzew nikt Ci głowy nie urwie. Problem zacznie się, jeśli będzie wypadek i trzeba będzie uruchomić modelarskie OC. Ubezpieczyciel na 100% skorzysta z furtki i będzie się migał od wypłaty. A jeśli będą duże szkody i policja (albo tfu, tfu kolizja z widzem) to na bank policja zrobi doniesienie do ULC o lataniu w strefie bez zezwolenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu napisałem dwukrotnie do dowódcy bazy, jako zarządzającego daną strefą, w sprawie wykonywania lotów modelem rc w strefie MATZ (podobno można tylko za zgodą). Kolega, który tam pracuje stwierdził, że dowódca nie ma czasu na zajmowanie się takimi pierdołami...I co mam zrobić? Latam, ale jak tylko słyszę ryk silników to się zmywam z pola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, takie mamy prawo. Oczywiście za latanie do wysokości drzew nikt Ci głowy nie urwie. Problem zacznie się, jeśli będzie wypadek i trzeba będzie uruchomić modelarskie OC. Ubezpieczyciel na 100% skorzysta z furtki i będzie się migał od wypłaty. A jeśli będą duże szkody i policja (albo tfu, tfu kolizja z widzem) to na bank policja zrobi doniesienie do ULC o lataniu w strefie bez zezwolenia. 

 

Myślę, że dopóki nie zakłóciło to działań / ćwiczeń itp. związanych z jedynymi upoważnionymi do odbywania lotów w takiej strefie i nie spowodowało trudności czy kolizji to nie będzie to przesądzać w sprawie .. Jedno nie ma nic wspólnego z drugim (uderzenie modelem w czyjś samochód / głowę / dom) czego oczywiście nikomu nie życzę. Co by tak nie wymyślili to i sąd nie weźmie tego pod uwagę. Nie ma co wyolbrzymiać problemu.

 

Ubezpieczyciele w PL są od tego, żeby zbierać pieniądze a nie wypłacać więc nic to nie zmienia ;) Jeszcze przez dekadę się to nie zmieni, ale jak ludzie zmądrzeją i zaczną się ubezpieczać w innych krajach z ubezpieczeniem na EU to szybko się nauczą (ubezpieczyciele) jak zaczną masowo tracić klientów ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja w Nowym Dworze Mazowieckim jestem w ciemnej d... z lotami a mam taki fajny kawał łąki. :-(

Czy jest gdzieś wykaz do kogo się mam zgłosić aby na legalu polatać?

 

Wysłane z GT-N7100 przy użyciu Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Witam . A czy ktoś się orientuje gdzue można swobodnie polatać w UK , okolice Wednesbury?

Będę wdzięczny za jakiekolwiek info.

Moze jest ktoś z moich okolic by dać jakiekolwiek wskazówki co do pierwszego modelu szybowca rc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.