Skocz do zawartości

Budowa modelu spitfire'a o rozpiętośćci ok. 70cm


Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące temu...

witam , zrobilem kiedys 2 takie spity powiekrzone o 10 % , mialy 88cm rozp, lataly dosc szybko i zeczywiscie ciezko bylo okreslic ich polozenie z dalszej odleglosci , dlatego juz ich nie mam  ;) , ale kiedys wroce do tych planow .


u mnie lataly na silniku emax cf2805, reg 20A redox, i pakiet 700/2s ,smiglo 6 cali oraz 2 serwa 9g, waga cos kolo 300g , nie pamietam dokładnie.

post-12400-0-20073000-1436392341_thumb.jpg

post-12400-0-81831600-1436392437_thumb.jpg

post-12400-0-30676900-1436392541_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziwię się,że nikt nie napisał Ci byś przeczytał ABC modelarza depronowego,

na stronie kolegi Motylastego.

Na stronie sklepu modelarskiego ABC-RC są do pobrania programy dla modelarzy.

Znajdziesz tam POSTERIZA,

to taki program do drukowania plakatów na domowych drukarkach.

Pomyśl o tym co napisał Bartek.

Posteriza powiększa do sporych rozmiarów,można wydrukować każde plany.

Pozdrawiam.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Michał,

 

Oszczędzanie na ostrzach to błąd.

Możesz kupić same ostrza do nożyków do tapet, (takie długie, odłamywane). Czasem w wyprzedażach marketowych chodzą po 2-3 za 5-10 szt.

Najlepiej jednak skalpele (wystarczą same ostrza, bez uchwytów). Kupisz w necie, lub sklepach z artykułami medycznymi lub stomatologicznymi. Sztuka kosztuje kilkadziesiąt groszy.

 

Po minucie szukania znalazłem takie.

Na kilka lat modelarskiej działalności ;)

 

Na komplet elementów do takiego modelu zużyjesz max 3-5szt. ostrzy.

 

Przepraszam, jeśli piszę oczywistości, ale sama technika cięcia, dająca najlepsze efekty, jest specyficzna.

1. NIGDY nie staraj się przeciąć za pierwszym razem.

2. Cięcie powinno nastąpić po 2 a nawet 3 przejściach ostrza. Dlatego warto je prowadzić precyzyjnie.

3. Krawędź ostrza powinna być pod kątem na tyle dużym, żeby płynnie wcinać się w materiał, jak kąt będzie zbliżony do 90 st. to nawet nowe ostrze szybko zacznie rwać materiał.

4. Uwzględnij zrobienie kartonowych szablonów, wg których będziesz prowadził ostrze. Wiem, to bardziej czaso- i pracochłonne, ale z dumą spojrzysz na efekt. A przede wszystkim wyeliminujesz błędy, mogące mieć wpływ na właściwości (w tym lotne) Twojego modelu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do wzorników wykorzystuję niby pleksę do prezenterów.Jest to rodzaj przeżroczystej pleksi którą można podgrzewać i tłoczyć np. kabinki itp.Po  przyłożeniu tego tworzywa na plan, nożykiem nacinam dokładnie kontur elementu.Potem wystarczy tylko lekko nagiąć to tworzywo i odchodzi mi gotowy równiótki wzornik.Reszta jak post powyżej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzornik (szablon) to tylko pomocniczy kształt od którego odrysowujesz element na materiale docelowym lub od razu wg nich prowadzisz ostrze wycinając element (polecam).

"Przekroje skrzydeł" to pewnie żebra, jeśli chodzi o nazwę elementu. Żebra są odzwierciedleniem profilu skrzydła.

 

Teraz masz wyciąć szablony (karton, plexi, pcv), jako wzorniki do wycięcia docelowych elementów w piance.

 

Tworzenie szkieletu to kolejny etap, z którym wzorniki już nic nie mają wspólnego, bo ich używasz tylko do odrysowywania/wycinania poszczególnych części.

Jak już wszystko wytniesz (elementy skrzydła), to na planach powinno być zaznaczone jak to złożyć (wycięcia w elementach, ułatwiające pozycjonowanie i klejenie, itd.) Jak nie ma w planach to będziemy myśleć.

Na razie wycinaj części. Im staranniej to zrobisz, tym łatwiej wszystko dopasujesz robiąc szkielet skrzydła.

 

Obejrzyj sobie kilka warsztatów z budowy piankowców jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. No i podstawowa terminologia, np: wręga, żebro, dźwigar , podłużnica, itp. - jej znajomość znacznie ułatwi Ci pozyskiwanie pomocy na forum. Kolegom (i mnie też) nie chce się w kółko tłumaczyć tego samego ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.