Jump to content

lobby za holownikiem z OLDGLIDERS


samolocik
 Share

Recommended Posts

Zastanawiałem się a jak wiadomo tego nikt jeszcze nikomu nie broni ;) że skoro nasza rodzima firma Oldgliders produkuje świetne szybowce i szerzy idęę latania nimi to byłoby jeszcze lepiej dla nas - fanów tychże modeli, gdyby w komplecie z szybowcem można było zakupić short kit z planami prostego holownika. Łudzę się, że ktoś z OLDGLIDERS zaglądnie do tego wątku i podejmie ten temat. Zima długa, poskładaloby się taki komplecik :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Dlaczego mi zależy?

 

1. Chcialbym mieć holownika wyprodukowanego przez naszą, polską firmę, ktora na dodatek produkuje szybowce i lata nimi więc wie jaki holownik spełnił by dobrze swoją role.

2. Nie znam żadnej krajowej firmy poza Oldgliders, która robi short kity modeli dobrej jakości i za osiągalne dla sporego grona modelarzy pieniądze a tym bardziej która robi kity holowników.

3. Wiele firm krajowych jest nastawionych na produkcję na zagraniczny rynek. Oldgliders robiąc short kity uwzględnia nasz skormniejszy portfel.

 

i poza pytaniem:

 

4. Znam osoby, które chciałyby zbudować holownika a nie zakupić go jako ARF za 2.400 i więcej PLN i to ten sam, którego mają wszyscy od lat.

5. Znam wiele osób które chciałyby zbudować swój pierwszy duży model powyżej 2m rozpiętości z napędem benzynowym i tutaj taki kit bardzo by pomógł.

6. Będzie więcej holowników, będzie łatwiej polatać szybowcem a nie tylko jak jeden holownik na całą okolicę będzie dysponował w tym samym czsie co my.

Link to comment
Share on other sites

Guest horn3t

Znam inną rodzimą firmę która spełnia wszystkie powyższe kryteria i ma co najmniej dwa modele, które mogą być holownikami :)

 

Wilga 2,4 M http://www.modelpartner.ig.pl/sklep/index.php?wilga-35-2-4-m,153

 

Gawron w rozmiarach 2,5 M http://www.modelpartner.ig.pl/sklep/index.php?gawron-2-5-m,165

i 3 M http://www.modelpartner.ig.pl/sklep/index.php?gawron-3-0-m,175

Link to comment
Share on other sites

Kit szybowca rozumiem ale prostego holownika? Kto chce ten zbuduje sam...jest temat o "skrzynce na kartofle"-to powinno w tej sytuacji zainteresować każdego. Kit tego rodzaju  ani nie uprości, ani znacząco nie przyśpieszy budowy (bo co za problem wyciąć kilka prostokątnych wręg i żeber na prostokątny płat?)- a koszta i owszem.....Jeżeli chcesz zainteresować wspomnianą firmę tematem to pisz bezpośrednio. Jeżeli miałbym budować tego typu holownik to.....wydrukowałbym plany skrzynki na te kartofle....i zaczął budowę.

Link to comment
Share on other sites

Pomysł dobry z kategorii   "na specjale życzenie publiczności". 

Ponieważ ja założyłem temat o skrzynce na kartofle pozwolę sobie puścić wodze fantazji i opisze zawartość takiego uproszczonego zestawu.

 

Kadłub

Dwie "burty" ze sklejki 3 mm, 3 prostokątne wręgi ze sklejki 8; 5; 4 mm, dół i góra poszycia kadłuba ze sklejki 2 mm.

 

Skrzydła

 

X żeberek ze sklejki  w tym 2 szt 3mm; 6szt  2mm ; Y-8 szt z balsy lub sklejki lekkiej .

 

Usterzenie

 

Płytka z balsy śrenio twardej -2 klepki

 

To był wariant tartak

 

Wariant styro 

 

Wycięte rdzenie skrzydeł , reszta jak powyżej.

 

Do obu zestawów płytka CD z rysunkami albo nowocześniej - jednorazowy dostęp do strony producenta z planami modelu, gdzie kodem jest numer faktury albo paragonu wraz z datą zamówienia pisaną na wspak-to modne jest teraz pisać a'la arabski sposób zapisu. 

 

Tak więc pozostają tylko drobiazgi takie jak ;

 

podwozie,popychacze,dźwignie ,itd, kawałki tkaniny szklanej,epoxyd, nieco umiejętności ,sporo chęci i inwencji i gotowe.

 

 

Mój kolega wiele lat temu pokazał jak zorganizował sobie budowę modelu Currare na podstawie rysunków. Wszystkie elementy bardzo dokładnie wyciął i powkładał do pudełka. Nastepnie przez tydzień popołudniami złożył model w stanie do oszlifowania.Kolejne kilka dni i model gotowy do malowania czterema kolorami. 

Da się ? Da się ! :)  :)

Link to comment
Share on other sites

Guest horn3t

Da się ale sztuka to żadna wystrugać taką skrzynkę i nie potrzeba do tego zestawu kit, tylko finezji i rozwoju modelarskiego nie ma w tym za grosz. ;) Ale jak to mówią potrzeba matką wynalazków. :D

Na filmie młodzież ze wschodu wprowadziła ten pomysł w życie dużo wcześniej w wersji bardzo prymitywnej. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nie o taki "KIT" mi chodziło  :D Cieszę się, że generalnie jest zainteresowanie prostymi holownikami a to, że każdy sobie coś tam z jakiś planów lub bez składa to pewnie dlatego, że nie ma dostępnego "short kitu" w każdym sklepie budowlanym i na stoiskach warzywnych gdzie walają się skrzynki owocówki  ;)

Link to comment
Share on other sites

Ależ sklejka wala się w sklepach modelarskich, które wysyłają zamówiony towar-tyle go mają ! Inne towary także bo jak kit ma być krótki to trzeba sporo zamówić różnych materiałów i dzyndzybołów.

Ogólne jestem za jak ktoś chce kitować .

Link to comment
Share on other sites

A w ogóle to gdyby temat nazywał się " Lobby za holownikiem polskiego producenta"  byłoby bezstronnie .

 

no tak, ale jak wygląda makietowy szybowiec uczepiony do skrzynki (po kartoflach ;D)

Bądźmy przekorni.No jak wygląda skrzynka holująca makietowy szybowiec ? No jak ?

 

Jak holownik holujący makietowy szybowiec- tak wygląda. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Toć to czeski Bivoj znany jako plemnik Krynia latający w ATTP.

Holownik ma spełnić swoje zadanie, a czy jest to skrzynka ze skrzydłami czy makieta Frisch Modellbau to kwestia gustu.

Tylko dlaczego ta skrzynka waży aż 16kg? Dwa razy więcej od Miss Morava przy rozpiętości większej o ok. 20cm. Za ciężka na holownik z silnikiem do 50-60cm3. Większej pojemności są dużo droższe a szczególnie typu "boxer".

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.