Skocz do zawartości

Zła współpraca cyfrowego serwa z pozostałymi.


idfx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Nie bardzo wiedziałem jak zatytułować temat.

 

Zmieniłem serwo SW na cyfrowe Corona DS939MG pozostawiając pozostałe analogowe. Pojawił się dziwaczny problem. Wygląda na to jakby mi ta cyfrówka zakłócała analogowe od SK. Za każdym poruszeniem SW wychyla mi się teraz na chwilę SK do maksymalnych wychyleń i wraca i tak za każdym razem. Nic w aparaturze nie było zmieniane w ustawieniach, żadne mixy itp. Przed wymianą serwa było ok. 

 

Czy ktoś wie w czym tkwi problem i jak go rozwiązać (poza powróceniem do analogowego serwa ;) ) ?

 

https://www.youtube.com/watch?v=EM9j0QUVO94

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwomechanizm jest sterowany za pomocą przebiegu o zmiennym czasie trwania impulsów. Pewna długość to położenie neutralne, plus lub minus od tego neutrum, to wychylenie. Być może mówię o rzeczach oczywistych, ale... ;) Jeśli drugim serwomechanizmem szarpie, to przypuszczalnie albo na przebieg nim sterujący coś się nakłada (jakieś zaburzenie sygnału), albo jest spadek napięcia zasilającego. Do diagnostyki napięcia może wystarczyć woltomierz, ale niekoniecznie. Na pewno wszystko dałoby się zobaczyć oscyloskopem. Może ktoś z kręgu Twoich znajomych ma taki przyrząd?

A tak na marginesie... Nie obraź się, ale chyba najlepiej będzie, jak wrócisz do "starej konfiguracji" i w górę! Szkoda czasu ;). To serwo cyfrowe, owszem, da Ci większą precyzję ustawienia steru, ale jeśli powoduje takie problemy, to chyba gra nie jest warta świeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie przyrządy posiadam, z napięciem się nic nie dzieje (i pozostałymi serwami). Jedyne podejrzenie ... przewody SW i SK leżą podłużnie obok siebie idąc do ogona.

 

"A tak na marginesie... Nie obraź się, ale chyba najlepiej będzie, jak wrócisz do "starej konfiguracji" i w górę! Szkoda czasu ;)"

 

Tego akurat nie rozumiem ;)

 

Nie podnieciłem się na cyfrówkę, model miał iść właśnie w górę jutro, ale serwo na wysokości okazało się wadliwe. Jedyne jakie miałem na zastępstwo to ta cyfrówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To możliwe, że zaburzenie przenosi się przez pojemność/indukcyjność kabla. Impedancja wejściowa CMOS'a (a pewnie taki jest na wejściu) jest duża i odkłada się na niej każde g... Masz rację, to może być przez zbyt bliskie, równoległe ułożenie przewodów, ale w momencie ruszenia to serwo musiałoby pobierać duży prąd. Tylko na co ten prąd? Na opory własne? Bo przecież model waży "prawie nic" i na dodatek nie leci, tylko stoi w miejscu.

 

Jeszcze tylko dodam, że w swoich modelach często "mieszam" serwomechanizmy i nie ma z tym żadnego problemu. Takie "mieszanie" ma wpływ tylko na prędkość przekazywania ramki - musi być standardowa, bo s. analogowe trzęsą się przy podwyższonej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na wywalenie serwa z modelu i zamianę na inne. Muszę zamówić jakieś z HK. Zrobiłem dziś jeszcze próbę na innym odbiorniku, ale nic się nie zmienia. Będę jeszcze musiał zmienić regulator bo na tym jak zauważyłem mam zaprogramowany hamulec i nie mam pojęcia jak go przeprogramować bo nawet nie wiem co to za regulator, gdzieś mi wpadł w ręce i włożyłem go do modelu jakiś czas temu. Prawdopodobnie jest to jakiś noname z Phoenixa 2000 bo do niego włożyłem mocniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się dziś z tym pobawiłem i wygląda to dosyć ciekawie :) Na pierwszy ognień wymieniłem regulator na Turnigy Plush 40A z BEC'em 3A. Nic nie pomogło. Wyciągnąłem siejące serwo i podłączyłem do odbiornika trzymając je około 30 cm od modelu i problemy się skończyły. Zbliżenie go jednak do dowolnego serwa (lotki czy SK) zaczyna pododować identyczny problem. Ruch cyfrówką daje od razu odpowiedź innego serwa - wychylenie do max. i powrót do neutrum, taki pojedynczy impuls.

 

Właśnie wkładam analogowe CS929MG i problemy powinny się zakończyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Właśnie wkładam analogowe CS929MG i problemy powinny się zakończyć.

 

Nie zakończyły się :) Sytuacja identyczna, każdy ruch SW szarpie serwem SK. Czas na wymianę serwa SK z tego co widzę ... Żeby było ciekawiej jak były na ogonie dwa identyczne TowerPro wszystko działało bez zarzutów. Dziwna sprawa ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby prościej, ale to gotowiec zakupiony ze 3 lata temu z HK i wisiał na ścianie jako ozdoba .. Postanowiłem go zdjąć i miał być "na już" a tu się przedłuża. Gdybym go dziś składał wiele bym zrobił inaczej i pewnie na tym się skończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam!

Odgrzeję kotleta, bo sam jestem ciekawy jak się skończyło... Dla innych przypadków pewnie jeszcze nie :wacko:

Skąd ja to znam... :)

Żeby nie rozwlekać o stromościach narastania i indukowanym napięciu zakłóceń: pamiętasz może, że nie "odkłócony" szczotkowiec potrafi nieżle namieszać w sygnale do

serw analogowych? Tu zakłócenia mogą być wcale nie mniejsze, a przenikają do sterownika serwa (tego wewnątrz jego obudowy) dwiema drogami naraz : przez przewód

sygnałowy i przez zasilanie. Z oszczędności miejsca sterowniki serwa są zwykle kiepsko albo wcale niezabezpieczone przed nimi - zwłaszcza te najmniejsze.

Najprostszym i najłagodniejszym sposobem jest dość ciasne skręcenie tych trzech przewodów do serwa analogowego ze sobą. Jak nie pomaga, to do cyfrowego też i nie

prowadzenie ich równolegle blisko siebie - obydwa potrójne kable działają jako anteny nadawcze i odbiorcze jednocześnie. Możesz jeszcze je zaekranować owinąwszy

folią aluminiową lub otulić plecionką "koszykową" z drutów miedzianych, standardowo służącą do tego celu właśnie (przewody w.cz.). Tę otulinę, czyli ekran, trzeba

połączyć z masą przy odbiorniku lub przy zasilaniu (pakiet).

Ale w Twoim przypadku im krótsza antena, tym gorzej działa (szerokie widmo częstotliwości zakłócających),więc tym lepiej. Może da się cięgło zamiast kabelka? O ile to pomoże,

co wcale nie jest takie pewne...

Często praktykowaną i skuteczną metodą jest zwiększenie impedancji przewodu poprzez założenie nań koralika ferrytowego lub wykonanie nim kilkuzwojowej cewki na

małym toroidalnym rdzeniu ferrytowym. Mówiąc najprościej, taki przewód stawia większy opór szybkozmiennym przebiegom prądowym, czyli tłumi je, a o to właśnie chodzi.

Zagadnienia zakłóceń elektromagnetycznych są tyleż ważne, co skomplikowane. Toteż radykalne metody częstokroć są najlepsze, a czasami jedynie skuteczne.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem serwo, na które nanosiły się zakłócenia od cyfrowego i na razie model leży i czeka na ustanie huraganów :)

 

Gwoli ścisłości aby ekran prawidłowo spełniał swoją rolę (oplatanie folią itp.) musi być on podłączony do masy na obu końcach - zarówno odbiornika czy (-) zasilania oraz po stronie serwa. Tak samo się to tyczy ekranowania innych urządzeń elektronicznych a już w szczególności w.cz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę się z Tobą zgodzić; tak, jak piszesz robi się tylko w niektórych przypadkach. Jeżeli nie chcesz dopuścić do przepływu niekontrolowanych prądów przez ekran, albo

zapętlić masy (czuję, że wiesz o co chodzi), to najpewniej sprowadzić jego potencjał do zera odniesienia dla danego układu, które to ustanawia się jednoznacznie najczęściej

jako jeden punkt.

Jeżeli przez ekran będzie płynął prąd, choćby i rozgałęziony, to on sam będzie "siał". Wszystkie najistotniejsze przypadki konfiguracji podłączania linii sym/asym z uwzględnie-

niem ekranu i zakresu widma chronionego dość dobrze opisuje zbiór norm "EMC" z poradnikiem praktycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbuduj prosty układ m.cz., na przykładzie którego najlepiej się to uwidoczni. Podłącz mikrofon około 5-cio metrowym przewodem bez ekranu. Zwykła tasiemka. Rzuć to przed inne siejące urządzenia, najlepiej stary (kineskopowy) TV. Zobacz co się będzie dziać. Potem opleć wszystko folią aluminiową i podłącz do masy po jednej stronie. Potem podłącz oplot aluminiowy na dwóch końcach ... To jest za długi temat do rozpisywania się, ale nie mam prawa się nie zgadzać z Twoim zdaniem bo i dlaczego ? Niech tam 14 lat nauki / studiów i pracy w zawodzie pójdzie na marne, bo teraz są inne metody ;) Nie powiem, że wyczytałeś coś w necie i powtarzasz bo widzę, że wiesz o czym piszesz, ale co do zasad ekranowania i zachowania kompatybilności elektromagnetycznej o której wspomniałeś to one były i nie wiadomo mi nic na ten temat by uległy zmianom ...

 

Owszem, takie "ekranowanie" pomaga, ale jest to półśrodek a nie prawidłowe zachowanie EMC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odb. TV, o którym piszesz, to i obustronnie uglebiony ekran na nic: cewki odchylania - sieją magnetycznym aż do sąsiada. Może rurka z permalloy'u, to tak...

Nie czytam w necie - bliższy mi wyzerowany Weller niż mysz.

Metody nie przeskoczą praw fizyki, więc nie masz się o co martwić.

Zgadzam się co do długości tematu, nawet dla specjalistów pozostaje wciąż otwarty.

Więc pozostaje Nam indywidualne doświadczenie, okazję do jego wzbogacenia właśnie stworzyłeś, stąd jestem (być może nie tylko ja) żywo zainteresowany

sposobem/-ami przeciwdziałania w Twoim problemie.

A to nie będzie czasem sprawka impedancji wejściowej tego serwa analogowego? Wyjściowej odbiornika nie znam, jest jakiś normatyw, czy amerykanka?

Miałem podobny numer z HS-50 i -55 Hitec'a, zakłócał szczotkowiec, standardowy filtr XY na silniku nie gasił tego; obuprzewodowy filtr 2xpi LC na silniku

stłumił te śmieci prawie zupełnie - prawie... Zaekranowanie przewodu sygnałowego serwa i ceramiczny 100pF przy serwie wyleczyło sprawę całkowicie.

Żeby był pożytek dla potomnych: spróbuj określić doświadczalnie, czy większe serwa też są nadwrażliwe... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.