Skocz do zawartości

To tylko Jantar


wojcio69
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

Parę logów z dzisiejszego latania dla odstresowania. ;):D
Zabawa miała polegać na tym, że na silniku lecę 100, 150, 200 metrów w górę, latam lewo prawo do wytracenia wysokości poniżej 100m i szukam termiki aby ponownie wrócić na pułap wyłączenia silnika.
Bez spiny, ciśnienia, adrenaliny. Czysty relaks i odstresowanie.
Jak widać z logów 100m wysokości na dystansie 50m, a 100m wysokości na dystansie 300m, to nie to samo 100m wysokości ;):)

 

 

Nowy-1.JPG

Nowy-2.JPG

Nowy-3.JPG

Nowy-4.JPG

Nowy-5.JPG

Nowy-6.JPG

Nowy-7.JPG

Nowy-8.JPG

Nowy-9.JPG

Nowy-10.JPG

Nowy-11.JPG

Nowy-12.JPG

Nowy-13.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

No nie ogarniam tego. Nie kumam. Przerasta to moje zdolności motoryczne. ;) :) 

Wlecieć ponad 100 i złapać termikę nie jest wyczynem.

Nowy-2.thumb.JPG.288d5c48cee2c57e02c9dcac74ffb870.JPG

 

Ale wlecieć na 40-50m i złapać termikę jakoś ze mną nie współpracuje.

Co innego zejść z 100-kilku metrów na te ok. 50 i załapać noszenia, to już inna bajka i daję radę, no ale nie o to loto.

Nowy-1.thumb.JPG.07c4ad61aa2fa13854e7d3568d6b00ce.JPG

Nowy-3.thumb.JPG.90a50c210e7464af1f1d8e2615642335.JPG

 

No coś jest nie halo, ale jeszcze nie wiem co.

O czymś takim jak zooming, to wogóle nie myślę, choć nie bardzo sobie tą technikę lotu wyobrażam na zawodach, gdzie stosuje ją wszystkich 10 startujących pilotów w danej kolejce.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wojcio69 napisał:

No nie ogarniam tego. Nie kumam. Przerasta to moje zdolności motoryczne. ;) :) 

Wlecieć ponad 100 i złapać termikę nie jest wyczynem.

 

Ale wlecieć na 40-50m i złapać termikę jakoś ze mną nie współpracuje.

Co innego zejść z 100-kilku metrów na te ok. 50 i załapać noszenia, to już inna bajka i daję radę, no ale nie o to loto.

 

No coś jest nie halo, ale jeszcze nie wiem co.

O czymś takim jak zooming, to wogóle nie myślę, choć nie bardzo sobie tą technikę lotu wyobrażam na zawodach, gdzie stosuje ją wszystkich 10 startujących pilotów w danej kolejce.

 

wiesz jak jesteś na 100m to zanim spadniesz na 50m to latasz jakieś dwie do czterech minut, w tym czasie zdążysz "przeskanować" kawał nieba w poszukiwaniu termiki

jak zaczynasz z 50m to zanim cos znajdziesz możesz być na tyle nisko że jest Ci ciężko utrzymać małe "wredne" wąskie noszenie

jestem na podobnym etapie i staram się ćwiczyć właśnie trzymanie się małych niskich noszeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek za wysoko latasz. Próbuj chłopie niżej. Na 20 prób 18-19 skończy się pewnie po 1-3 min. To nic nie szkodzi. Musisz zacząć się przyzwyczajać do takich wysokości. Problem tylko taki czy starty co 2-3 min Ci odpowiadają czy chcesz se tylko polatać. Jak trenujesz to nie ma co się zżymać tylko latać do bólu, w końcu kiedyś zaskoczy. Jak będziesz tylko latał z tych 150m to nigdy nie zaskoczy.

Trzeba obserwować i powietrze i model. Wiem, że to się fajnie gada, bo sam nadal mam z tym problemy ale powolutku, malutkimi kroczkami coraz bardziej jestem zadowolony ze swojego latania. Oczywiście porównując do Wojtka czy Tomka F. to różnica  między nimi a mną to tak z rok świetlny jeśli chodzi o wysokości. :D 

Ja sobie radze jako tako z tych 50m ale nie koniecznie poniżej 30m choć nie powiem czasami daję radę.

W tym pierwszym logu gdybym trafił od razu to można było się pewnie wykręcić z 15m bo tak na dobrą sprawę od tej wysokości zacząłem się wznosić. W tym drugim była przez 2min. walka bo latałem gdzieś koło komina i nie mogłem wycentrować. Dopiero po dłuższej chwili trafiłem i poszło.

71.png

58.png

 

 

Wojtek lataj nisko masz tam u siebie ogromny teren najwyżej se pójdziesz 500-800m po model. Próbuj bo jak bierze ze 100 to pewnie bierze też z tych 80m jak bierze z 80 to pewnie z 50m też się da. Lataj 5min nie ma sensu latać w treningach 10min chyba że się przygotowujesz do zawodów. Jak już widzisz że cię wyciągnęło to olej dalsze wznoszenie i albo ląduj i od nowa albo obniż lot i szukaj nowej termiki z tych 50m. Jak poszła jedna to na bank pójdzie następna. Chyba, że się zmieniają warunki.

Wynieś model na te 50m i po tych 30s puść go niech leci. Patrz co model robi, jak nic nie pokazuje to lecisz tak długo i szukasz dopóki się da. Naj wyżej wylądujesz daleko od siebie. Spacer dobrze Ci zrobi. :D Jak coś pokazał to próbujesz kręcić. Przy ziemi czasami trzeba ostrzej pokręcić na dużych kątach a jak już wyżej pójdzie model to wówczas spokojniej i bardziej płasko. To zresztą i tak bardzo zależy od warunków jakie są aktualnie na lotnisku.

Chłopie trenuj i w końcu przyjedź na jakieś zawody bo tak sobie latasz sam a to trochę słabo przy nauce.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyć, rozglądać się i jeszcze raz patrzyć. Tak jak na zawodach te 5 min przed lotem patrzyć na wstążki od dzidy szamana, na różdżkę, na trawę, na drzewa - na wszystko co może podpowiedzieć co się dzieje w powietrzu i gdzie ewentualnie lecieć. 

 

EDIT: Pozdrowienia z drugiej półkuli.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Konrad_P napisał:

Wojtek lataj nisko masz tam u siebie ogromny teren najwyżej se pójdziesz 500-800m po model.

 

 

a najlepiej wywal altisa lub wgraj program z "emergency", szkoda czasu na piesze wycieczki po pół kilometra , lepiej w tym czasie zrobić kolejne dwie trzy próby

i nie bez znaczenia jest sprawa ze lądując daleko zawsze ryzykujesz uszkodzenie modelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad wszystko co napisałeś, to prawda, święta prawda i tyż prowda.
Te logi co pokazałem, to wybrane z ostatniego latania. Startów było równo 30 ani razu nie załapałem się na termikę z niskiego pułapu. To co napisał Maciek wiele tłumaczy. Zanim ze 130m spadne na 50m, to trochę powietrze przeczeszę. Powiadasz Konradzie leć prosto te 500 -800m i czekaj. Dokładnie tak robiłem te 5 lat temu jak uczyłem się wogóle szukania termiki. Teraz z 50m, ba nawet ze 150m nie zaryzykuję. No jeszcze nie w tym roku. Najpierw muszę do poprawnej dalekowzroczności doprowadzić swoje patrzałki, bo same okulary to tak trochę słabo się sprawdzają i dlatego w tym roku nie jeżdżę na zawody. Przynajmniej wiem dlaczego w Jaworze rok temu uparłem się na zmianę geometrii skrzydła i to w czasie lotu Jak to mówiąl, trening czyni... No i mniej marudzenia i więcej latania. Jakby jeszcze dało radę sięgać wzrokiem gdzie rozum nie sięga W przyszłym roku na zawodach, to każdy start z zoomingiem będę robił. I tej wersji się trzymam.

 

P.S. Sprawdzone dzisiaj na lotach. Soft 5.8 w altisie pozwala na drugie włączenie silnika bez trybu emergency (tzn. zaktualizowałem soft i nic w ustawieniach nie zmieniałem). Po wylądowaniu wyświetlacz altisa pokazuje tylko trzy poziome kreseczki.

Poniżej log z tego lotu.

Nowy-1.thumb.JPG.f5ebefc366dfd007352394ff2f42fe06.JPG

Wysłane z mojego SM-J701F przy użyciu Tapatalka

 

EDIT: Dzięki Wiesiu i wzajemnie ale jak Ty tak dajesz radę dogóry nogami chodzić ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, wojcio69 napisał:

Konrad wszystko co napisałeś, to prawda, święta prawda i tyż prowda.
Te logi co pokazałem, to wybrane z ostatniego latania. Startów było równo 30 ani razu nie załapałem się na termikę z niskiego pułapu. To co napisał Maciek wiele tłumaczy. Zanim ze 130m spadne na 50m, to trochę powietrze przeczeszę. Powiadasz Konradzie leć prosto te 500 -800m i czekaj. Dokładnie tak robiłem te 5 lat temu jak uczyłem się wogóle szukania termiki. Teraz z 50m, ba nawet ze 150m nie zaryzykuję. No jeszcze nie w tym roku. Najpierw muszę do poprawnej dalekowzroczności doprowadzić swoje patrzałki, bo same okulary to tak trochę słabo się sprawdzają i dlatego w tym roku nie jeżdżę na zawody. Przynajmniej wiem dlaczego w Jaworze rok temu uparłem się na zmianę geometrii skrzydła i to w czasie lotu emoji6.png Jak to mówiąl, trening czyni... No i mniej marudzenia i więcej latania. Jakby jeszcze dało radę sięgać wzrokiem gdzie rozum nie sięga emoji6.png W przyszłym roku na zawodach, to każdy start z zoomingiem będę robił. I tej wersji się trzymam. emoji6.png

 

P.S. Sprawdzone dzisiaj na lotach. Soft 5.8 w altisie pozwala na drugie włączenie silnika bez trybu emergency (tzn. zaktualizowałem soft i nic w ustawieniach nie zmieniałem). Po wylądowaniu wyświetlacz altisa pokazuje tylko trzy poziome kreseczki.

Poniżej log z tego lotu.

Nowy-1.thumb.JPG.f5ebefc366dfd007352394ff2f42fe06.JPG

Wysłane z mojego SM-J701F przy użyciu Tapatalka

 

EDIT: Dzięki Wiesiu i wzajemnie ale jak Ty tak dajesz radę dogóry nogami chodzić ;) 

 

 1. lecenie prosto 500m w wiekszości przypadków jest bez sensu. 2.tak samo włączanie silnika na 45m

 

ad 1

jak polecisz daleko to trudniej "czytać model" im dalej tym (każdy) gorzej widzisz więc ciężko zaobserwować że model"podbija" lub przyspiesza(to drugie często pokazuje dobre powietrze lepiej niż samo podbicie)

więc lepiej szukać bliżej siebie, bliżej siebie na własnej skórze czujesz zmiany wiatru i temperatury powietrza

więc leć daleko jeśli masz np ptaka lub inny model albo w ostateczności (przynajmniej na początku)

ad2

poluj do przynajmniej 25m wysokości ( szczególnie jak latasz niezbyt daleko siebie i masz dość wysokości na  powrót pod nogi lub masz opcję emergency  w alitisie)

naprawdę ukręcenie komina na 25m nie jest jakąś magiczną sztuczką, a nawet jeśli nie wyjdzie i uda Ci się tylko zrobić kilka kółek w dobrym powietrzu i utrzymać się kolejne 30 sek więcej to już jest mały sukces

na takiej wysokości powietrze ( termika, bąble )jest dość "wyboiste" i wymaga specyficznego pilotażu który trzeba zrozumieć i ćwiczyć, od 50 m powietrze jest już inne gładsze łatwiejsze

zwróć uwagę jak"poszarpany" jest wykres z altisa który wrzucił Konrad,w każdym kółku w kominie jest pół kółka w górę a pół w dół,najważniejsze żeby bilans skoków wysokości wychodził przynajmniej na zero :)

i zazwyczaj tak nisko krąży się na mocnym przechyle (45st i więcej) trzeba pilnować by model cały czas miał prędkość

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MaciekGTI napisał:

lecenie prosto 500m w wiekszości przypadków jest bez sensu

Tu nie chodzi o lot od siebie w pizd... tylko lot 500-800 po jakimś tam okręgu w poszukiwaniu termiki. Lot może być 50-100m od nas. Chodziło tylko o spokojny lot i obserwację modelu co pokaże. Jasne że lecąc 800-1000m od siebie guzik widać zwłaszcza na 20-50m.

4 minuty temu, MaciekGTI napisał:

2.tak samo włączanie silnika na 45m

A tego akurat nie rozumiem. 

 

48 minut temu, wojcio69 napisał:

Startów było równo 30 ani razu nie załapałem się na termikę z niskiego pułapu.

Wojtek na 30 lotów to może 5 góra 10 lotów może się skończyć bez złapania termiki. Zawsze jakaś się trafi, kwestia czy będzie na tyle stabilna żeby się z tego wykręcić czy gdzieś nagle się rozpłynie no i czy samem uda się coś takiego wykorzystać.

 

Skoro ani razu nie udało Ci się nic złapać to zacząłbym gmerać w modelu. Na początek SG. Sprawdził bym skrajne ustawienia a potem powoli dochodził do swojego optymalnego. Magic genialnie pokazuje termikę więc nie ma bata Wojtek żebyś czegoś po drodze nie zauważył.

Druga rada to bym się skonsultował z Wojtkiem może on cos podpowie, no nikt nie zna tego modelu przecież lepiej. Może ma jakiś pomysł z ustawieniami żeby pomóc modelowi zobaczyć termikę. 

Wojtek na 30 lotów to ze 3-4 razy możesz przelecieć całe niebo, te jak pisałem 500-800m i na nic nie trafić, chyba że latasz w jakimś specyficznym miejscu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Konrad_P napisał:

2.tak samo włączanie silnika na 45m

A tego akurat nie rozumiem. 

 

 

Konrad , poparz na wykres z altisa który wrzucił Wojtek , chodzi o wysokość na której włączył drugi raz silnik, moim zdaniem przynajmniej 20 m za wysoko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, MaciekGTI napisał:

Konrad , poparz na wykres z altisa który wrzucił Wojtek , chodzi o wysokość na której włączył drugi raz silnik, moim zdaniem przynajmniej 20 m za wysoko

Aaaaa już jestem:) zajarzyłem. Jeśli był blisko siebie to zdecydowanie za wysoko. 20-25m byłoby dobrą druga próbą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 7 miesięcy temu...

Dzień dobry,

pozwoliłem sobie na podłączenie mojego pytania pod ten wątek Wojtka dot.  Jantara. 

 

Potrzebowałbym wychylenia i sc dla modelu Jantar Themisto 3,9 m....czy Ktoś z Was może mi podesłać rozpiskę ?

 

Z góry dziękuję.

Roland

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.