jędrek Opublikowano 14 Lutego 2017 Opublikowano 14 Lutego 2017 Witam Poprzeglądałem sobie trochę tematów i tak mnie wzięło. W tak zw. międzyczasie postanowiłem sobie mały modelik zbudować. Plany z netu, w oryginale rozpiętość 85 cm, model na uwięzi. Po zmniejszeniu "druknąłem" do rozpiętości 60 cm. Jako dawca bebechów do sterowania wykorzystałem uszkodzony mechanicznie śmigłowiec Walkera. Aparaturka na częstotliwość 35 MHz. Wszystko działa. na chwilę obecną waży to 25 g, ale kabelki się skróci i parę gramów odejdzie w oryginalnym napędzie było przełożenie 1:6 ( duże koło), po małych przeróbkach jest 1:3,33, wykorzystałem część z łożyskami wału i budowa właściwa, na początek skrzydełka, szablony do żeberek i parę żeberek
jethrotull Opublikowano 14 Lutego 2017 Opublikowano 14 Lutego 2017 Super. W jaką masę celujesz? Jaka jest waga serw, baterii?
jędrek Opublikowano 14 Lutego 2017 Autor Opublikowano 14 Lutego 2017 Serwa, odbiornik i silnik z przekładnią ważą 25 g. Trochę kabli odejdzie, to i waga będzie mniejsza. Aku na chwilę obecną nie mam. Mam nadzieję całość dobrze poniżej 100 g.
ssuchy Opublikowano 14 Lutego 2017 Opublikowano 14 Lutego 2017 Z zainteresowaniem czekam na więcej, bo modele w Twoim wykonaniu to prawdziwy majstersztyk.
safari28 Opublikowano 14 Lutego 2017 Opublikowano 14 Lutego 2017 Zasiadamy w pierwszym rzędzie i kibicujemy.
rafał .k Opublikowano 14 Lutego 2017 Opublikowano 14 Lutego 2017 Ło matkooo! Klękajcie narody! Widzę żeberka w bloczku A tak na poważnie, to pewien jestem, że będzie na co popatrzeć, zresztą jak zwykle
jędrek Opublikowano 15 Lutego 2017 Autor Opublikowano 15 Lutego 2017 Witam Skrzydełka prawie gotowe, jeszcze tylko szlifowanie i dopieszczenie . Trochę za grube i za ciężkie łapska mam do takiej roboty ale damy radę .
jędrek Opublikowano 16 Lutego 2017 Autor Opublikowano 16 Lutego 2017 Witam Skrzydełko oszlifowane i dalszy ciąg prac. Podwyższyłem o 5mm i poszerzyłem też o 5mm ster kierunku. Z wagą chyba nie jest źle .
Tom Opublikowano 16 Lutego 2017 Opublikowano 16 Lutego 2017 "Zakład krawiecki" znowu w natarciu :-). Fajny orzeszek będzie, podoba mi się, ale mam pytanie: gdzie taką mala halę znajdziesz?
djmalolat23 Opublikowano 16 Lutego 2017 Opublikowano 16 Lutego 2017 Zapraszam do Siemirowic, mamy piękne hangary!!! Pozdrawiam.
Tom Opublikowano 16 Lutego 2017 Opublikowano 16 Lutego 2017 Marcin, za duże, Andrzej poleci za daleko i model zginie :-)
jędrek Opublikowano 16 Lutego 2017 Autor Opublikowano 16 Lutego 2017 "Zakład krawiecki" znowu w natarciu :-). Fajny orzeszek będzie, podoba mi się, ale mam pytanie: gdzie taką mala halę znajdziesz? Hala niebawem na ukończeniu, w kapciach będę na nią chodził Zapraszam do Siemirowic, mamy piękne hangary!!! Pozdrawiam. Dzięki za zaproszenie, ale trochę daleko jeździć, żeby takim pierdopędem polatać.
jędrek Opublikowano 17 Lutego 2017 Autor Opublikowano 17 Lutego 2017 Chyba waga jest zepsuta zabrałem się za kadłub, próbowałem wycinać wręgi na podstawie szablonów z papieru, ale tak se ne da. Wyciąłem szablony ze sklejki 0,6mm i jest OK.
Tom Opublikowano 17 Lutego 2017 Opublikowano 17 Lutego 2017 "Chyba waga jest zepsuta" na pewno się literka "k" nie wyświetliła :-) Ładnie Ci idzie, takie maluszki to w oczach rosną. A motorek to od napędu głównego, czy ogonek ?
Tomek Opublikowano 17 Lutego 2017 Opublikowano 17 Lutego 2017 Andrzej a nie szkoda ci papieru na balsie ? Kilka kropel acetonu i masz odbity wydruk pięknie na balsie , a tak szlifowanie papieru,kleju,niepotrzebna robota.
ssuchy Opublikowano 17 Lutego 2017 Opublikowano 17 Lutego 2017 Jendrek, jak często budujesz takie maluchy (?), bo jak widzę, to kumple mają niezłe używanie i się nabijają ile wlezie. Ciekaw jestem bardzo w jaką wagę końcową się wstrzelisz? Obstawiam tak na 75g (bo wiem - na podstawie twoich modeli, że jesteś perfekcjonistą) o ile nie zaczniesz go za mocno impregnować i "przyozdabiać". Rozpiętość 60cm - to nie jest jeszcze mały model, więc spokojnie będzie można latać outdoor! Linki do małych modeli to podałem TUTAJ i TUTAJ, a i tak widać, że nawet tymi mikrusami można latać na zewnątrz (oczywiście w sprzyjających warunkach, a nie podczas tornada). Tak dla porównania model podobnej wielkości (22 cale rozpiętości) w wykonaniu "mistrza miniskali" Mike'a Stuarta (strona autora TUTAJ): ... masa startowa modelu z tym wielgachnym śmigiełkiem 8 cali (małe obroty, a spory ciąg -> majestatyczny lot), ale bez gumy napędowej wyniosła 43 g. Ostatecznie model latał outdoor napędzany silniczkiem elektrycznym z wyłącznikiem czasowym jako swobodnie latający (F/F) i można to zobaczyć na TYM filmiku. Widać, że stolarka Mike'a jest bardziej filigranowa (czyli lżejsza) od twojej Citabrii, więc z tą końcową wagą (łącznie z wyposażeniem R/C) może być mniej optymistycznie niż moje powyższe gdybania - noo, ciekaw jestem niesamowicie końcowych wyników! Jak możesz to podawaj wagę na każdym etapie - będą to bardzo cenne wskazówki, pewnie nie tylko dla mnie. PS Ciężkie łapska to faktycznie problem przy budowie maluchów, sam to odczułem niedawno gdy po 40 latach absencji w hobby modelarskim lutowałem i jeszcze będę (czytać: "kleciłem") pod lupą miniodbiorniki wielkości 2-złotówki do moich pierwszych (obecnie) minilatadełek R/C.
jędrek Opublikowano 17 Lutego 2017 Autor Opublikowano 17 Lutego 2017 "Chyba waga jest zepsuta" na pewno się literka "k" nie wyświetliła :-) Ładnie Ci idzie, takie maluszki to w oczach rosną. A motorek to od napędu głównego, czy ogonek ? Motorek od głównego. Andrzej a nie szkoda ci papieru na balsie ? Kilka kropel acetonu i masz odbity wydruk pięknie na balsie , a tak szlifowanie papieru,kleju,niepotrzebna robota. Tomek, papier naklejony jest tylko na sklejkę, żeby wyciąć szablony. Jurek, jest to pierwszy model tego typu, który kleję. I myślę, że nie ostatni , mam już parę pomysłów. Ale plany będę sam rysował. Co do filigranowości tych modeli, przede wszystkim balsa powinna być odpowiednio selekcjonowana i temat wagi jest do ogarnięcia. Ja robię z tego co mam, wybieram w miarę lekką balsę. Ponadto nie ścigam się z nikim, żeby osiągnąć jak najniższą wagę. Chciałem po prostu zobaczyć jak "wychodzi" budowa takiego modelu. Upierdliwa robota, przede wszystkim ze względu na "wielkość" elementów. Co do wagi końcowej Citabrii jestem optymistą . Mam nadzieję, że nie będzie tak źle. Stronę Mike'a znam, oglądałem te modeliki już dawno.
ssuchy Opublikowano 17 Lutego 2017 Opublikowano 17 Lutego 2017 ... Jurek, jest to pierwszy model tego typu, który kleję. I myślę, że nie ostatni , mam już parę pomysłów. Ale plany będę sam rysował. Co do filigranowości tych modeli, przede wszystkim balsa powinna być odpowiednio selekcjonowana i temat wagi jest do ogarnięcia. Ja robię z tego co mam, wybieram w miarę lekką balsę. Ponadto nie ścigam się z nikim, żeby osiągnąć jak najniższą wagę. Chciałem po prostu zobaczyć jak "wychodzi" budowa takiego modelu. Upierdliwa robota, przede wszystkim ze względu na "wielkość" elementów. Co do wagi końcowej Citabrii jestem optymistą . Mam nadzieję, że nie będzie tak źle. Stronę Mike'a znam, oglądałem te modeliki już dawno. Podobnie jest ze mną, z tym, że teraz, po powrocie do hobby uparłem się i wszystko do minilatania chcę sobie zrobić od zera, łącznie z aparaturkami R/C (w planach mam dwie apki DIY - jedna już prawie skończona) - taki kaprys, wynikający chyba z nostalgii za dawnymi czasami i na przekór temu, że kiedy apki budowałem w młodości samodzielnie (generalnie na podstawie projektów J. Wojciechowskiego), to były tak "cienkie" (z braku stosownej wiedzy i doświadczenia), że w zasadzie nie nadawały się do modeli latających. Zobaczymy co teraz uda mi się wymodzić.
Rekomendowane odpowiedzi